Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Parbriz zgariat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Divergentele de idei se intampla oriunde, nu numai in Romania. Intre timp am schimbat stergatoarele "clasice" cu unele flat (marca "no name" - Grand Prix) 55 cm la sofer si 51 cm la pasager. Sterg foarte bine, datorita presiunii exercitate constant pe toata lungimea lamelei si nu "sar".

    Comment


    • #47
      Originally posted by nmariuscalin View Post
      am optat pentru dimensiunea de 51 cm la ambele stergatoare, constrans fiind si de faptul ca nu am gasit combinatiile 55-50 sau 55-53 cm
      Nu prea gasesti combinatii, ori gasesti la bucata ori iei cate 2 din fiecare. Acum ai 2 de 51, mai iei unu sau doua de 55 si ai "combinatia" si ai si rezerva. Eu am gasit Valeo la la bucata si am luat 50 cu 55, merg bine deocamdata.

      Comment


      • #48
        La masina precedenta (Fiat Stilo) am montat stergatoare tip Aero Twin (flat) non name luate de la targul Vitan. Dupa cateva luni lamela s-a uzat si a iesit varful lamei metalice din structura stergatorului. Nu am observat asta la timp si la actionarea stergatorului m-am pomenit cu o zgarietura adanca in parbriz (pentru a nu mai zgaria parbrizul am scos stergatorul si am lasat bratul gol, iar la spalatorie mi-au scapat bratul pe parbriz si l-au spart ).

        Nu doresc sa panichez pe nimeni, dar recomand atentie la alegerea stergatoarelor flat no name...

        Numai bine!

        Comment


        • #49
          Multumesc, o sa fiu atent , o sa vad cum se comporta in timp, deocamdata sunt noi si merg ok. Parca nici sa dau 150 de lei sau mai mult pe cele Bosch Aero Twin flat nu-mi vine.. Oricum, combinatia de 55 cu 51 merge la fix la astea flat fara nicio modificare, mai raman intre ele cativa mm. Pe cele "clasice" de 51 le tin de rezerva.

          Comment


          • #50
            Ca tot vine sezonul rece va recomand sa aveti un rand de stergatoare de rezerva(nu noi neaparat) in porbagaj, daca plecati la drum lung.

            Comment


            • #51
              Mai bine spray de ala ca sa dai pe stergatoare sa nu inghete, sa nu se rigidizeze si sa nu sa se lipeasca de parbriz.

              Comment


              • #52
                ascomp@ sa dai copy - paste la postul tau si in threadul de intretinere pe timp de iarna.
                -fara-

                Comment


                • #53
                  Cumparat stergatoare 60 cm la sofer si 58 cm la pasager marca Alca (nemtesti) din Carrefour la promotie la pretul de 8 lei bucata. Mentionez ca sunt grafitate. Ung parbrizul.. Cu ocazia asta mi-am montat si filtru de benzina pe furtunasul de lichid de parbriz ca se tot astupau gaurile de la duze. Am montat filtrul sub grila de plastic, langa bidonasul cu lichid.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by 3VIL View Post
                    Cumparat stergatoare 60 cm la sofer si 58 cm la pasager marca Alca (nemtesti) din Carrefour la promotie la pretul de 8 lei bucata. Mentionez ca sunt grafitate. Ung parbrizul.. Cu ocazia asta mi-am montat si filtru de benzina pe furtunasul de lichid de parbriz ca se tot astupau gaurile de la duze. Am montat filtrul sub grila de plastic, langa bidonasul cu lichid.
                    Imi place ca esti perfectionist :-)

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by 3VIL View Post
                      Cumparat stergatoare 60 cm la sofer si 58 cm la pasager...
                      Urat colegu! Foarte urat!
                      Acum @nmariuscalin trebuie sa manance si setul meu si setul tau de steragatoare!
                      Vezi ca daca filtrul de benzina este romanesc (de 5 lei) in cateva luni se distruge hartia din interior si scade presiunea la lichid. Dar macar nu mai ai probleme cu duzele.

                      Comment


                      • #56
                        Ma consider norocos. In 4 ani nu mi s-a intamplat sa se infunde duzele. Vara folosesc solutie de parbriz Sonax concentrata pe care o diluez cu apa distilata, iar iarna folosesc solutiile dedicate comercializate in hipermarketuri ( gen Jet Xpress)...

                        Comment


                        • #57
                          "Cumparat stergatoare 60 cm la sofer si 58 cm la pasager marca Alca "
                          Tot d-astea folosesc si eu in general(am mai pus si alte marci), ca raport calitate pret cred ca sunt cele mai bune.M-am tot uitat la Valeo dar de 80 de lei pun Alca de 4 ori, eu le schimb cam de 2 ori pe an deci nu cred ca Valeo le tine cineva 2 ani. Cand nu sunt la oferta (Alca), costa 10-11 lei bucata.

                          Comment


                          • #58
                            corect

                            Comment


                            • #59
                              Corect ce spune doar_adi. Eu am pus Valeo clasice ce costa 15-18 RON, cred ca cele Aerotwin costa 80 RON.

                              Comment


                              • #60
                                Eu Valeo sub 35-36 de lei/bucata, nu am vazut si nici nu m-am uitat daca sunt clasice sau aerotwin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google