Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgomot metalic motor avans Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    dupa 1665 dus-intors..pana in grecia nei pori..am capiat de tacanitu asta
    (era foarte accentuat si parca nu se infingea..) ,am alimentat de la mol giurgiu omv i hell bulgaria..
    aparea tacanitul de la 2000 de ture..
    in a 5 la 100 nu se prea infigea ce sa mai am innebunit..in schimb cu a 4 mergeam pana in 120...ca sa pot urca cum trebuie dealurile din bulgaria...

    Comment


    • #92
      Da-i cu benzina de 99+ co.
      De la discutiile avute pe forum- de cind am inceput sa sesizez puternic si enervat zgomotul (adica de la 22.000km si pina acum am 44.000) am alimentat numai cu omv petrom si rompetrol 99+,100 si 101.Nu se mai aude trage bine si nu am probleme vis a vis demaraj sau pierderi de putere in deal
      Ce sa-i faci -puteam sa-mi iau logan si nu aveam acesta deficienta si era si mai ieftin

      curios ca useri noi nu au sesizat pina acum zgomotul

      Comment


      • #93
        Originally posted by BRD View Post
        ...Ce sa-i faci -puteam sa-mi iau logan si nu aveam acesta deficienta si era si mai ieftin...
        Nu fi atat de sigur de treaba asta.Intra pe loganclub si da o cautare...ametesti la vederea rezultatelor.Ca gaseai logan mai ieftin,aici sunt de acord.

        Comment


        • #94
          sanderizer
          pe logan club nu gasesc acest zgomot evidentiat de cit la cei cu remapari.
          daca tu ai gasit pe unul cu un caz similar te rog frumos sa-mi trimiti si mie linkul ca nu-i gasesc .

          iata ce am gasit eu

          Comment


          • #95
            Nu am stat sa citesc fiecare post in parte,posibil sa se fi strecurat si cateva de diesel,sau remapate,dar uite cateva,delecteaza-te:


            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


            Sper sa nu fiu total pe langa si sa te ajute!

            Comment


            • #96
              sincer nu cred ca vorbim de acelasi zgomot

              -primul si ultimul link se refera la motoare alimentate pe gaz si tacane injectoarele de pe instalatia de gaz -irelevant
              -restul de link-uri fac referire la zgomot la relanti facut de culbutori -irelevant

              deci te rog nu te supara dar acest zgomot la logan a aparut in discutii pe forum logan numai dupa remapari -crede-ma .

              Comment


              • #97
                Am si eu un sandero de 1.6 si de 2000 de km se aude un tacanit la relanti care ma scoate din minti si dispare cand apas ambreiajul.Masina are acum 22.000 km .

                Am fost cu ea la service ca de e inca in garantie si mi-au spus ca e zgomot tehnologic si m-au plimbat la alte 3 masini la angajatilor care ce-i drept la fel faceau.

                Mai are cineva acest tacanit?

                Comment


                • #98
                  este vorba de alt zgomot(constructiv normal) si este adevarat nu trebuie sa-ti faci probleme -acesta provine de la culbutori.

                  Comment


                  • #99
                    @BRD... Ce treaba au culbutorii cu ambreiajul ?
                    @stefan820... asa fac toate... cand o sa-ti cada ambreiajul 90-100.000 km schimbal cu unul SACHS
                    Sandero R2

                    Comment


                    • scuze nu am citit pina la capat acel post -rulment presiune

                      dar totusi poate nu ne indepartam de la subiectul central al acestui post -zgomot metalic-bataie de avans
                      Last edited by BRD; 31 July 2011, 11:51.

                      Comment


                      • Salutare, da si eu il am. Masina face asa din primul an. Am sesizat acest zgomot care seamana cu un sunet scos de un lantz de bicicleta neuns sau ca niste lovituri de pietricele intr-o tabla. Zgomotul se manifesta accelerind cu pedala la fund in treptele de viteza 3,4,5 in plaja de turatii: 2500-3500/rmp. Am fost cu ea in service si mi s-a spus ca acest sunet face parte din functionarea normala a motorului si ca nu sint motive de ingrijorare. Mai exact in certificatul de control al service-ului s-au scris urmatoarele: "Zgomot motor normal, produs de microdetonatii la sistem aprindere". Inginerul ce a pus acest diagnostic a mentionat ca acest zgomot este prezent la 90% din masini si ca o comisie trimisa de la Pitesti ar fi analizat aceasta speta iar rezultatele se incadreaza in limitele de functioare. De asemenea in Franta s-ar fi tinut in teste o masina ajungind pina la 200.000 km fara probleme la motor din aceasta cauza. Zgomotul nu apare daca se accelereaza treptat ci doar cind se baga pedala la fund. Am alimentat si cu benzina de 98 ( o singura data si n-am facut plinul) insa zgomotul n-a disparut, poate doar s-a diminuat in intensitate.

                        Comment


                        • off topic: incearca un plin complet cu omv 100...

                          Comment


                          • "Zgomot motor normal, produs de microdetonatii la sistem aprindere".-acestea nu apar la alte masini logan ,duster ,golf ,skoda etc
                            nu te intrebi de ce la sandero 1.6 nu apare si merge tot cu 95 ?


                            CE DULCE AU ZIS-O -as fi fost si eu un client foarte multumit de acest raspuns daca-l primeam .Cit despre teste nu contest ca ar fii fost facute in franta dar cu benzina cu co>95 .Cit despre analiza facuta de comisie -baieti din comisie sunt de treaba dar nu decid ei.

                            Da-i cu benzina buna >95 plin dupa plin si scapi

                            apropo -depasirile pe nationale trebuie facute mai lent(sa nu acceleram tare ,nu) decit cu berlina ,ca su nu auzim zgomotul,si manevra ar trebui pregatita cu destul timp inainte =prostii


                            pur si simplu inainte sa scoata masina au tinut o* sedinta de lucru operativa *si au decis -scoatem produsul asa si incercam pe parcurs sa rezolvam problema(RESOFTARI) ,dar cum masina nu este vinduta la fel de bina ca loganul sau dusterul nu-si mai bat capul -SOLUTIA CEA MAI SIMPLA
                            Last edited by BRD; 1 August 2011, 23:01. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Dupa ce am fost la service si am primit raspunsul "Zgomot motor normal, produs de microdetonatii la sistem aprindere" am ajuns si la concluzia ca masina scoate acest zgomot cind este subturata. Nu spun ca acest sunet este normal pt masina dar sint sigur ca masina in treapta 4 la 2500 rpm nu se simte bine. Motoarele 1.4 de pe Sandero sint motoare de turatzie si pot fi duse in 5000 rpm fara probleme. De vreo saptamina mi-am schimbat stilul de mers: mers normal la 3000 rpm, treapta de viteza o schimb la 3500-4000 iar masina se simte foarte bine in aceasta plaja. La aceaste turatii poate fi mai neplacut din punct de vedere al zgomotului, Sandero nu este prea bine izolat fonic. Consumul de combustibil nu creste semnificativ in plaja 3000-4000 rpm.

                              Comment


                              • ffagaras--*Motoarele 1.4 de pe Sandero sint motoare de turatzie* VISE

                                cine ti-a zis ?
                                fizic este acelasi motor de clio (din anul 2000) sau de pe logan
                                in toata plaja de turatie aceste detonatii nu trebuie sa existe .ori ne-am luat cu totii masini sport si nu stiam?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google