Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Revizii Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care este grosimea minima a discului pt a nu avea emoții?

    Comment


    • ma interesez si-ti spun exact. sper sa nu spun o prostie dar sa zic eu ca era ceva marcat pe disc, exact in zona de sub suprafata de contact. ceva de genul: MINI 12mm.

      Comment


      • revizie 120000km

        Originally posted by chitziman View Post
        revizie 120000km ....
        cati ani are masina?
        cand ai schimbat ultima data antigelul, distributia, uleiul,placutele, discurile,filtrele... ?
        Masina e din iunie 2008. la 60000 am schimbat distributia ,uleiul o data la 10000 km.
        Discuri nu stiu daca am schimbat...

        Originally posted by Spanu View Post
        la 120 000

        1. distributia (curea +rola), pompa de apa, 2 l de antigel si 1 l de apa distilata, in functie de cat de mult lichid de racire se pierde.
        2. accesoriile (curea +role)

        Urmeaza uleiul, filtru ulei, filtru aer, filtru polen(daca ai).

        urmare a verificarilor efectuate la fata locului, mecanicul iti va spune ce sa mai schimbi, o placuta de frana, un amortizor, un cap de bara...etc.
        Multumesc mult!

        Multumesc mult!
        Last edited by Oana Cretoaia; 6 November 2013, 18:57. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • uleiul la 10 k?...tii la masina..vrei sa o pastrezi pana la pensie?:P..
          Dacia garanteaza pana la 20 k..desi..e cam S.F.

          Comment


          • stii cum e.... daca mergi mai mult de 50% din nr de km in oras e bine la 10000 sau 1 an. eu schimb maxim la 8000 km (am prostul obicei sa schimb sus in ture cand ma chitaie vreun adormit). daca schimbi des uleiul si filtrele nu-i faci rau, dimpotriva. 20000 la praful din tara noastra este exagerat. poti sa bagi mama uleiului, se imbacseste grav. uleiul din cutie cica nu se schimba, eu l-am schimbat la 15000km (dupa ce am luat masina) si la 70000 (odata cu distributia si toate cele).
            la firma am avut maestri soferi care nu au schimbat uleiul pana la 60000km (cica au uitat), masina mergea perfect(dci 85) si am dat-o la 250000km fara nici o problema (reviziile s-au facut la fiecare 15000km). numai ulei dacia
            Last edited by chroma; 6 November 2013, 20:03.

            Comment


            • Originally posted by chroma View Post
              stii cum e.... daca mergi mai mult de 50% din nr de km in oras e bine la 10000 sau 1 an. eu schimb maxim la 8000 km (am prostul obicei sa schimb sus in ture cand ma chitaie vreun adormit). daca schimbi des uleiul si filtrele nu-i faci rau, dimpotriva. 20000 la praful din tara noastra este exagerat. poti sa bagi mama uleiului, se imbacseste grav. uleiul din cutie cica nu se schimba, eu l-am schimbat la 15000km (dupa ce am luat masina) si la 70000 (odata cu distributia si toate cele).
              la firma am avut maestri soferi care nu au schimbat uleiul pana la 60000km (cica au uitat), masina mergea perfect(dci 85) si am dat-o la 250000km fara nici o problema (reviziile s-au facut la fiecare 15000km). numai ulei dacia
              Salut!
              Am facut acum 100.000 km.(1,6 MPI)
              Revizia am facut la fiecare 20.000 km.
              Schimb ulei Dacia la fiecare 20.000 km.
              Nu am schimbat nimic la ea. Doar revizii(ulei, filtru ulei, filtru aer) la fiecare 20.000 de km.
              La 60.000 km - distributia.

              Comment


              • 20.000 este cam mult - producatorul din cate stiu eu recomanda 15.000 si asa mie mi se pare mult. Raman la parerea mea 10.000 pentru Romania este cel mai ok.

                Faza ca am schimbat la 20.000, 30.000 sau cum am o cunostinta a schimbat uleiul in logan 1,4 mpi la 60.000 km, dar nu ester ok deloc; intradevar merge mototul ala fara nici un fel de problema si are deja 140.000 km, dar repet nu este ok.

                Comment


                • Cred ca aici se incadreaza "reclama" http://www.dacia.ro/servicii-post-vanzare/promotii/
                  Daca am gresit sau se considera reclama rog mutare sau stergere.

                  Comment


                  • Revizie efectuata azi la Dacoserv Salaj, Bucuresti: ulei si filtrul de ulei.Filtrul de aer era curat.Initial imi zise sub 300 lei; s-a depasit aceasta suma, ajungand la 320,72 lei.
                    Attached Files

                    Comment


                    • OG revizie vehicul 80 lei este pentru ca ti-a facut o diagnoza la calculatorul masinii?

                      PS: cand nu o sa mai faci la reprezentanta schimbul de ulei si filtru o sa te coste 200 lei.

                      Comment


                      • Nu stiu, nu mi-au facut nicio diagnoza la calculator/calculatoare.Acela este pretul standard al reviziei.
                        Cu 300 lei cumparam si filtrul polen si filtrul aer si mai ramaneau bani si de o pizza.

                        Comment


                        • Crs. Sandel mersi de info trebuie sa ajung si eu la sfarsitul lunii dar pe preciziei...o sa ia castrol magnatec A3 3l...undeva la 100 roni mai am de anu trecut vreo 600 ml pentru completare pana la 3.3 l mi se pare scump al naibii dacia oil..anu trecut l-am prins la promotie..

                          Comment


                          • Cel mai ieftina varianta de schimb de ulei este urmatoarea:

                            Sunt magazine de piese auto care au si service-ul lor si au oferta de genul cumperi de la noi uleiul si filtru si ti-l schimbam noi gratis la service-ul nostru.

                            Asa am iesit eu sub 2 milioane ultima data la alta masina.

                            Luna viitoare trebuie sa ma duc cu Sandero la revizia de 2 ani (deh, e in garantie cica) si banuiesc ca trebuie sa pregatesc vreo 4 milioane...

                            Comment


                            • Eu recomand asa: luati uleiul si filtrul de ulei de la ei(poate au Elf sau altceva) si filtrul de aer si filtrul de polen cumparati-le voi(sa fie de origine Dacia-Renault).

                              Comment


                              • in garantie recomand sa cumparati totul de la ei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google