Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Revizii Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am depasit limita celor 60.000km precum si cei 4 ani asa ca revizia o fac unde doresc eu. Urmeaza sa schimb in curand kitul de distributie si cel de accesorii plus toate lichidele (am schimbat ieri doar uleiul si filtrele de ulei, aer si polen). Solutia aleasa de mine a fost apelarea la unul din mecanicii buni din service-ul autorizat Dacia. I-am luat nr de tel. la precedenta interventie si l-am intrebat daca face toata treaba asta la domiciliu. A fost deacord ca dupa program sa se ocupe in timpul lui de masinuta mea , evident la preturi mai mici decat in service. Am identificat si magazinul care imi poate vinde piesele necesare (de uzina- tot un magazin specializat in piese Dacia dar care are piesele la preturi ceva mai mici decat le au cei din service) asa ca de luna asta am sa incep procurarea celor necesare. Mecanicul meu a spus ca in principiu se schimba si pompa de apa dar a vazut si masini la care pompa de apa s-a schimbat la peste 100.000km. Oricum cei de la magazin mi-au spus ca ei pot sa imi vanda pompa fara sa faca factura si daca nu o schimb o aduc inapoi si imi dau banii.
    Ca sa va dati cu parerea la piese: ulei Dacia premium 5W30 106ron, filtru ulei uzina 20 ron, filtru aer 38 ron, ulei Elf 5W40 143 ron, Kit distributie 244ron, kit accesorii 290 ron, pompa apa 270 ron.
    Sandero Laureat 1.4 MPI

    Comment


    • Din ce a trecut chitziman acolo inteleg ca la el a fost revizia normala(ulei, filte) si in plus distributia. tinand cont ca la mine doar revizia a fost ultima oara acum in septembrie 580 lei probabil ca si la el a fost aprox la fel in concluzie distributia l-ar fi costat in jur de 7-800 de lei. Daca te costa sensibil egal mai bine te duci la reprezentanta macar ramai cu garantia la lucrare

      Comment


      • cam 8-9 mil m-ar fi costat numai distributia...si mai repet si eu ce ai zis tu..in service ai garantie...
        da placute ulei asta as schimba la nea ion acasa..sau ceva de genu acesta..

        si ascomp nu stiu ce fel de pompa ai vazut tu la banii aia dar sigur nu e originala..
        si cu schimbatul pompei...am intrebat "injinerul" a zis ca daca nu curge nu o schimbam la fel si mecanicul..mentionez ca pompa intra pe garantie...

        Comment


        • Se apropie si la mine revizia de 4 ani si ma gandesc sa-mi achizitionez din timp kitul de distributie . Acest kit format din pompa de apa + rola + curea distribuitie difera de la modelele cu aer conditionat si servo fata de cele care nu au aceaste doua optiuni ??

          Comment


          • probabil ar trebui sa vez si de placutele de frana.
            Revizie + distributie+ placute de frana + ITP = 1.163 lei Atat m-o costat pe mine.
            P.S pretul reviziei difera daca ai A.C.

            Comment


            • Intrati pe site-ul dacia...si o sa vedeti promotiile (sunt valabile pana in decembrie) pentru schimbat distributia: pentru 1.4 curea+rola+manopera = 399 lei cu tot cu tva

              Comment


              • Interesante promotii - pacat ca nu au avut si acum un an la distributie cand am schimbat-o eu.

                La cauciucuri ma tenteaza ceva dar nu sunt hotarat.

                Multumim de informatii.

                Comment


                • Azi am facut revizia de 3 ani, 12.000 km, la Cobalcescu:
                  - inlocuit lichid de frana
                  - inlocuit lichid de racire
                  - stand frana
                  - inlocuit ulei (Mobil 10w40) + filtru
                  - spray
                  - verificat cu lampa daca pierde freon
                  Filtrul de polen mi l-a curatat si prin urmare nu l-am mai inlocuit. M-a costat 450 de lei cu o promotie de 50 % reducere la manopera. S-a uitat si la pedala de frana care scartaia putin, si acum imi prinde frana mai sus , iar frana de mana e mai rigida, nu o mai pot trage la fel de sus ca inainte, dar asta e normal mi s-a spus.

                  Comment


                  • Originally posted by nmariuscalin View Post
                    Azi am facut revizia de 3 ani, 12.000 km, la Cobalcescu:
                    - inlocuit lichid de frana
                    - inlocuit lichid de racire
                    - stand frana
                    - inlocuit ulei (Mobil 10w40) + filtru
                    - spray
                    - verificat cu lampa daca pierde freon
                    Filtrul de polen mi l-a curatat si prin urmare nu l-am mai inlocuit. M-a costat 450 de lei cu o promotie de 50 % reducere la manopera. S-a uitat si la pedala de frana care scartaia putin, si acum imi prinde frana mai sus , iar frana de mana e mai rigida, nu o mai pot trage la fel de sus ca inainte, dar asta e normal mi s-a spus.
                    De ce ai schimbat lichidul de frana si de racire? In 3 ani numai 12.000 km ai facut?

                    Comment


                    • Originally posted by ninjoaca View Post
                      De ce ai schimbat lichidul de frana si de racire? In 3 ani numai 12.000 km ai facut?


                      Pentru ca asa scrie in carnetul de intretinere, la 3 ani se schimba aceste lichide. Si da, numai 12.000 de km am, stiu ca e cam putin dar asta e.

                      Comment


                      • Originally posted by nmariuscalin View Post
                        Pentru ca asa scrie in carnetul de intretinere, la 3 ani se schimba aceste lichide. Si da, numai 12.000 de km am, stiu ca e cam putin dar asta e.
                        In vara Sandelu` face 5 ani si nu am schimbat lichidul de frana; antigelul a fost schimbat odata cu distributia. Pana acum am aproape 85.000 km in 4,5 ani.

                        Daca stau si ma gandesc bine pana acum in afara de distributie (kit complet cu tot cu pompa apa), bujii - odata cu distributia la 60.000, placute frana fata la 55 sau 65.000 - nu am schimbat absolut nimic.

                        Comment


                        • Lichidul de frana se schimba la 2-3 ani indiferent de numarul de km. Este higroscopic si in cursul timpului absoarbe apa din atmosfera (daca este in contact cu aerul) si la franare, datorita incalzirii, apar bule de vapori de apa in instalatie, de aici eficienta scazuta la franare.

                          Comment


                          • Astazi am schimbat distributia si cureaua de accesori + deprafuit rotile spate si completat antigel in total 660 ron la Serus Ploiesti
                            Distributia + cureaua de accesori 580 ron, fara pompa de apa (27000 Km). Pot sa spun ca dupa cum aratau curelele mai mergea inca un an fara probleme, iar rola intinzatoare avea un pic de joc dar acceptabil.

                            Comment


                            • Originally posted by nmariuscalin View Post
                              Filtrul de polen mi l-a curatat si prin urmare nu l-am mai inlocuit.
                              Nu stiu cum reusiti voi sa le curatati.Mi-a aratat tipu' care mi'a facut revizia cum se face filtru de polen daca pui pistolul de aer pe el si i'am zis clar sa il schimbe, desi era 75 lei Data viitoare ma duc la revizie cu el schimbat...e max 40 lei peste tot si chiar se schimba super usor

                              Comment


                              • ca o paranteza la revizii... tinteti0va de capul mecanicilor sa verifice tot.. am fost la itp si noroc ca baiatul a fost de treaba si verificat-o inainte...a constat un joc ..pipa stanga vinovata..
                                daca la revizie verifica nu mai pierdeam azi o gramada de timp (intre timp am mers doar pe drumuri fara gropi 80% in bucuresti)

                                a si ca distractia sa fie maxima am mai fost oprit si RAR pe stand

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google