Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Revizii Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si se auzea ceva pe drum de la pipa aia...ca si eu simt parca ceva pe partea stanga....chiar la roata...un fel de bubuit infundat...nu tot timpul si mai ales pe drum fara gropi...

    Comment


    • Intrebare: voi la Sandero cam pe cati km ati schimbat primul pivot?

      Sunt curios, pt ca eu la 307 primul pivot l-am schimbat pe la 80-90 000 km si mi s-a parut rezonabil.

      Comment


      • Acum am aproape 85000 (84370 mai exact) si nu am schimbat nimic. Vreau acum sa schimb capetii de bara, in rest nu bate si nu troncane nimic.

        Masina a fost plimbata peste tot si fara menajamente (oras, autostrada, drumuri de munte fara asfalt, camp deschis, etc)

        Mi se pare ft fiabila - cred ca astia de la Dacia au gresit de le-au facut asa rezistente

        Comment


        • De obicei bieletele antiruliu se duc mai repede si sunt destul de zgomotoase (cloncane).

          Comment


          • am sau aveam nu am mai remarcat..cloncanit dar doar la viraje stanga la un anumit unghi...nu stiu daca era de la asta sau de planetara..
            o sa vad zilele astea daca mai aud

            Comment


            • 130 000. nu am schimbat decat amortizoare pe spate si consumabile...si nu am niciun joc deocamdata.

              in schimb am cumparat si trebuie schimbate:

              flanse amortizoare fata + rulmenti
              termostat
              si cred ca si niste bucsi de la bara antiruliu.
              -fara-

              Comment


              • revizie 120000km

                Originally posted by Spanu View Post
                130 000. nu am schimbat decat amortizoare pe spate si consumabile...si nu am niciun joc deocamdata.

                in schimb am cumparat si trebuie schimbate:

                flanse amortizoare fata + rulmenti
                termostat
                si cred ca si niste bucsi de la bara antiruliu.
                Va salut!Imi puteti spune si mie in ce consta revizia la 120000 km,pentru un sandero pe benzina cu motor de 1,6?Ce ar trebui schimbat?Va multumesc !

                Comment


                • Originally posted by Spanu View Post
                  in schimb am cumparat si trebuie schimbate:
                  niste bucsi de la bara antiruliu.
                  Vezi ca eu am fost cat pe ce sa dau de dreaq cu acele bucsi de la bara stabilizatoare. Efectiv una a zburat, iar cealalta a fost asa tare fortata incat s-a rupt si ea. Dimineata pe la 2 - 3 cand ajung acasa si vreau sa parchez, iau volan maxim stanga si ce crezi; bara din dreapta agata in cauciuc si fac explozie instant. Cauciucul a fost taiat aprox 10 - 15 cm - norocul meu ca toata faza a fost pe loc in viteza 1 si nu in mers ca nu stiu ce se alegea de masina. Nimanui nu ii venea sa creada pana nu veneau langa masina si vedeau cu ochii lor.

                  Parerea mea este ca suruburile alea trebuie verificate la fiecare revizie sa fie ok si sa nu se destranga.

                  Comment


                  • revizie 120000km ....
                    cati ani are masina?
                    cand ai schimbat ultima data antigelul, distributia, uleiul,placutele, discurile,filtrele... ?

                    Comment


                    • Apropo - discurile de frana se schimba la uzura si nu pentru alte criterii. nu? Eu am 105000 si inca nu ma schimbat discurile.

                      Comment


                      • da normal ca la uzura....dar ca sa constati uzura trebuie sa le verifici :P

                        Comment


                        • la 120 000

                          1. distributia (curea +rola), pompa de apa, 2 l de antigel si 1 l de apa distilata, in functie de cat de mult lichid de racire se pierde.
                          2. accesoriile (curea +role)

                          Urmeaza uleiul, filtru ulei, filtru aer, filtru polen(daca ai).

                          urmare a verificarilor efectuate la fata locului, mecanicul iti va spune ce sa mai schimbi, o placuta de frana, un amortizor, un cap de bara...etc.
                          -fara-

                          Comment


                          • Originally posted by chitziman View Post
                            da normal ca la uzura....dar ca sa constati uzura trebuie sa le verifici :P
                            Periodic fac asta

                            Deci am o mare gaura neagra din care nu pot sa ies:

                            Pe capacul de la distributie am ulei amestecat cu praf de la drum. Metionez ca toate lichidele sunt la nivel mai putin apa care de acum un an a scazut aprox 2 cm, iar uleiul din baie din primavara pana acum a scazut aprox 2 mm.

                            Acea pata este din vara si nu s-a extins, nu curge ulei sub masina, nu am nici un alt indiciu. Pata este mai pronuntata spre spatele motorului.

                            In vara am incarcat clima si am pierdut tot freonul in 24 h din cauza unei garnituri de la compresor din partea de sus a acestuia. Sa fie oare freonul? pt ca acea pata nu s-a mai extins.

                            Ceva pareri?
                            Last edited by ninjoaca; 5 November 2013, 15:50. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by Oana Cretoaia View Post
                              Va salut!Imi puteti spune si mie in ce consta revizia la 120000 km,pentru un sandero pe benzina cu motor de 1,6?Ce ar trebui schimbat?Va multumesc !
                              kit distributie, pompa de apa (daca nu a fost inlocuita la 60000km acum ar fi obligatoriu), antigel, kit accesorii, freon, lichid frana, ulei si filtre (daca s-a atins pragul de 10-15000 sau un an). Ar fi bine si uleiul din cutie, verificat si inlocuit filtrul de benzina (ala de pe pompa). Bineinteles o verificare amanuntita: directie, suspensie, frane, etansare, fixare si aliniere esapament, eficacitate sistem climatizare, tester clip, coroziune. Pare lunga lista dar 1 data la 4 ani sau 60000km merita.

                              Originally posted by ninjoaca View Post
                              Apropo - discurile de frana se schimba la uzura si nu pentru alte criterii. nu? Eu am 105000 si inca nu ma schimbat discurile.
                              da, au o cota minima de grosime la care pot fi folosite in conditii de siguranta. Discuri am schimbat si la 70000km dar si la 370000km. depinde de sofer, parcurs zilnic, conditii de trafic, tipul placutelor (de origine, non origine, sport etc), tipul lichidului de frana (uz normal, competitie etc), tipul conductelor de frana (cu manta metalica, de cauciuc).

                              Originally posted by ascomp View Post
                              Intrebare: voi la Sandero cam pe cati km ati schimbat primul pivot?

                              Sunt curios, pt ca eu la 307 primul pivot l-am schimbat pe la 80-90 000 km si mi s-a parut rezonabil.
                              85000 si inca nimic. doar placutele la 48000km. Si crede-ma ca nu o menajez, plus jante mai mari, anvelope cu talon mic, drumurile din Craiova sunt mediocre.

                              Originally posted by ascomp View Post
                              Intrebare: voi la Sandero cam pe cati km ati schimbat primul pivot?

                              Sunt curios, pt ca eu la 307 primul pivot l-am schimbat pe la 80-90 000 km si mi s-a parut rezonabil.
                              85000 si inca nimic. doar placutele la 48000km. Si crede-ma ca nu o menajez, plus jante mai mari, anvelope cu talon mic, drumurile din Craiova sunt mediocre (strada pe care locuiesc este inca pavata cu piatra de rau si parcurg o distanta de cca 250m pana la o strada asfaltata si aia amarata).
                              Last edited by chroma; 5 November 2013, 21:53. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • legat de pivoti si capete de bara am 156 000 si deocamdata pe fata nu am schimbat nimic.
                                eu zic ca e mai mult decat rezonabil.
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google