Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Senzori parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzori parcare

    Salut! Am vazut prin magazine tot felul de senzori de parcare la preturi nu prea mari (undeva intre 150-250 RON). Ma gandesc ca n-ar strica sa am asa ceva, as fi mai linistit la parcarea cu spatele. Dar ma intreb, oare astea sunt universale, oricare se potriveste pe Sandero? Si cei de la Dacia sunt dispusi sa le monteze daca nu sunt cumparate de la ei?

    Mersi anticipat pt. raspunsuri!
    Andras
    http://bda-train-blog.blogspot.com/

  • #2
    din cate stiu senzorii de parcare sunt universali. (daca sunt din aia care se leaga la un lcd amplasat in bord si au si web ..s-ar putea sa nu ti se potriveasca). dar cei "ieftini" sunt universali.

    p.s. sa nu cumva sa ii vopsesti.
    -fara-

    Comment


    • #3
      eu am senzori cu wireless si afisaj lcd 2" after market desigur. cei de la dacia nu au zis nimic , au studiat un pic "problema" cu wireless-ul ca sa se prida de ce nu au fire, si i-au montat.
      nu esti obligat sa iei de la dealer, mai ales ca sunt ff scumpi fata de ce e pe piata. si ce au ei sunt tot chinezesti, ca i-am vazut.
      eu zic ca daca ai 200 ron gasesti sigur ceva bun.
      merita

      Comment


      • #4
        Astea-s fara indoiala vesti bune. Poate imi aduce mosul de la mine pt mine niste senzori :P LCD-ul unde l-ai montat? Si (nu ma pricep), care-i avantajul wireless-ului?
        Andras
        http://bda-train-blog.blogspot.com/

        Comment


        • #5
          unul dintre avatajele wireless-ului este evident eliminarea cablurilor

          Comment


          • #6
            avantajul e intr-adevar eliminarea cablurilor. lcd-ul a venit la pachet. asta era sistemul. nu e color.
            in momentul cand bagi marsarier si e distanta mai mare de 2 m pana la un obstacol e verde si nu apare nik pe ecran - nu piuie.
            la 1,8 metri iti apare distanta si ce senzor detecteaza(din 4) piuie rar
            la 1 m e luminat portocaliu si in continuare apare senzorul care detecteaza(sau daca a intrat si in raza altuia) piuie mai des
            de la 0.5 m e rosu - piuie
            la 0.0 m piuie in continuu si mai ai real cca 10 cm de obstacol.
            eu am gasit pe net. si l-am ridicat de undeva de langa obor.
            nu e musai sa fie wireless. inainte sa il iau credeam ca cine stie ce smecherie e, dar e la fel ca unul normal (cred).
            unul ca al meu cu ecran , dar cu cablaraie e undeva la 230-250 ron nou si cu garantie.
            merita. mai ales noaptea, pe ploaie etc.
            eu stau pe o strada fara lumina (culmea - in centrul buc. ) si cand vin noaptea e super sa n-ai nicio treaba la parcare laterala. ;)

            am gasit magazinul de unde i-am luat. acum vad ca s-au ieftinit.
            eu i-am luat cu 200 ron

            inca ceva, in timp ce mergi, am vazut ca le mai vine chef de piuiala. adica iti face un tiuit brusc si ecran rosu. dar nu te gandi ca face asa din 5 in 5 minute. eu am constatat ca la un drum face o data si dupa aceea se calmeaza.

            nu stiu ce au.
            sper sa v-am fost de ajutor!
            Last edited by AG25FLI; 28 November 2009, 20:25. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Eu ii am pe cei din foto, nu stiu cat costa pentru ca i-am primit cadou. De montat i-am montat singur. Afisajul are banda dublu adeziva, l-am fixat deasupra oglinzii interioare si vine perfect, cablajul l-am tras pe unde este cel de pe masina, nu se vede nimic. Pentru a monta senzorii in bara aceasta trebuie data jos si dat gauri, tocmai de aceea am stat ceva pana m-am hotarat sa montez senzorii. Se alimenteaza pe plus alimentare bec marsarier, deci functioneaza numai in momentul cand mergi cu spatele. Functioneaza foarte bine la parcari. Parti slabe, nu vede obiecte plasate lateral, subtiri, tip teava.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Cele wireless functioneaza cu baterii in unitatea centrala, banuiesc.
                Am vazut unele care afiseaza direct in oglinda retrovizoare. Are cineva asa ceva? Nu reusesc sa-mi dau seama daca afisarea in oglinda e utila sau enervanta :P
                Andras
                http://bda-train-blog.blogspot.com/

                Comment


                • #9
                  aici gasesti mai multe modele

                  Comment


                  • #10
                    Intr-adevar exista multe feluri. Merci pt. link!

                    M-ar interesa opinia celor care si-au montat deja senzori de parcare despre cele montate. Adica daca merg bine, detecteaza tot, ce va place la ei, ce nu va place. Si bineinteles marca senzorilor, ca sa stiu ce merita cumparat si ce nu

                    Multumesc celor care deja au scris despre asta!
                    Andras
                    http://bda-train-blog.blogspot.com/

                    Comment


                    • #11
                      Am sunat la Dacia service si i-am intrebat cat ar costa montarea unor senzori de parcare. Se pare ca ar fin undeva in jurul a 250 RON. Nasol. Montarea costa mai mult decat senzorii

                      Si altundeva nu pot sa duc masina pentru montare, ca se duce garantia...
                      Andras
                      http://bda-train-blog.blogspot.com/

                      Comment


                      • #12
                        depinde unde ii montezi. eu i-am montat la iatsa cimpulung. stau in bucuresti, dar sunt din cimpulung (ag25fli ;)) )
                        prefer sa astept cu toate pana ajung acolo, ca-s super oameni.
                        in bucuresti esti tratat ca ultimul om. si scump in plus
                        m-a costat undeva la 70-80 ron prin septembrie a.c.
                        acolo sunt oricum preturi muuult mai bune la manopera. si fac treaba mult mai atent.
                        incearca sa suni si la altii. poate printr-un oras mai mic pe unde poti trece vreodata. ca dureaza max 3 ore. si e mai ieftin

                        Comment


                        • #13
                          @Un4Seen: ai putea sa incerci la Turda.. Din cate am inteles service-ul de acolo e mult mai bun...
                          "... because life's just too short, to be serious for that long." RDA

                          Comment


                          • #14
                            Colegii se poate ,va rog,o poza la spoilerul spate ,sa se vada clar cum s-au montat senzorii??
                            Va multumesc frumos si sarbatori fericite alaturi de cei dragi.
                            Ambition 1,5 DCI Sedan
                            Albastru Egee

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google