Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Garda la sol coborata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Pana la urma cum e ? E bn sa faci treaba asta sa nu e bn? Care e solutia cea mai buna?

    Comment


    • #32
      cunosc o gramada de baieti care au taiat arcurile si inca nu au plans..... ori ascund asta? o parere de profesionist, exista?
      La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

      Comment


      • #33
        Pai intrebati baietii aia avizati,cum se comporta masina.Ce piese,daca este cazul prezinta uzura accentuata,cum se simte masina,etc.Cea mai buna solutie este evident schimbarea arcurilor dar si a amortizoarelor.Inutil sa spun si cat de scump e...
        Last edited by sanderizer; 15 June 2011, 21:34.

        Comment


        • #34
          Multumesc. Vreau sa stiu daca tai din cele de fabrica c s intampla?

          Comment


          • #35
            Pai daca tai prea mult (nu stiu sa-ti spun cat) te trezesti ca la gropi isi dau telescoapele in cap si le faci praf...

            Comment


            • #36
              Nu stiam ca exista aceasta solutie si chiar sunt surprins ca i-a putut cuiva sa-i treaca prin cap ideea cu taiatul arcurilor. Se pare ca nu vom iesi din evul mediu niciodata...

              Comment


              • #37
                Romania ...tara tuturor posibilitatilor si imposibilitatilor ....
                romanul e inventiv, iar atata timp cat Sandero in sine este un experiment si ... atat ... de ce sa nu experimenteze omu' mai mult decat au facut-o cei din fabrica ?

                Comment


                • #38
                  de ce sa luati arcuri sport, care sunt calculate ca la incarcarea maxima sa ajunga telescopul exact la capatul cursei arcurilor stock, cand puteti taia arcurile, ca-i mai ieftin. tuning de romania... daca era buna metoda, nu credeti ca nu se mai chinuiau stupizii de la kw, weitek, eibach, hr, etc sa caleasca arcurile mai scurte, cand puteau sa vanda arcuri taiate si erau mult mai profitabile afacerile? faptul ca o lume intreaga foloseste arcuri mai scurte dar mai tari, ca aia din raliuri si orice alta competitie profesionista nu taie arcurile, pe voi va duce la gandul ca sunt niste retardati si asteapta sa-i scoata romanii la lumina, cu arcuri taiate?
                  dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                  Comment


                  • #39
                    va zic din experienta ca arcurile taiate nu's ok.
                    arcurile stoc pe fata au 6 spire. h&r au vre-o 9 spire.
                    arcurile sport cand se pun pe masina, cateva spire se pliaza, raman lipite, dar inaltimea arcului la liber e identic cu cel stoc.
                    arcul odata taiat ai sanse mari sa sara de la loc la trecerea unui bump speed, o groapa mai mare.
                    stai sa corectez, nu ai sanse sa se miste sau sa sara de la loc, garantez ca asta se va intampla! le-am taiat la 2 persoane arcurile de pe logan, ei au zis ca-i intereseaza doar aspectul, nu performantele. unul se plange ca la fiecare bumpspeed le aude cum se misca si unu cand i-a o groapa/denivelare mai mare le aude cum se misca de pe pozitie. ba chiar la o groapa mai nasoala i-a sarit de la loc si ii atingea caroseria.

                    nu recomand deloc. luati weitec, 500 lei si garantat sunt ce trebuie iar pretul e mai mult decat decent.
                    Last edited by crististreulea; 16 June 2011, 09:53.

                    Newton a murit, Einstein a murit...nici eu nu mă simt prea bine...

                    Comment


                    • #40
                      Multumesc la toti ptr sfaturi. Crististreulea am vazut tutorialu de pe blog si de acolo mi-a venit ideea sa incerc asa cv. Legat de evul mediu ma fac ca nu am vazut. Oricum multumesc la toti!

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by 87cio View Post
                        Legat de evul mediu ma fac ca nu am vazut. !
                        Se pare ca nu am fost inteles. Cum sa tai arcurile? Aici ma refer la orice masina. Orice masina ar fi , acele arcuri sunt calculate sa ofere masinii un comportament adecvat in momentul mersului. Probabil exista o marja de siguranta si o rezerva in aceste calcule , dar o taiere inseamna sa-i schimbi total propietatile acelui arc. De aceea consider ca cine a facut asta se joaca cu viata lui pana la urma dar poate pune in pericol si viata celorlalti. Din partea mea sa moara, dar pe mine lasa-ma sa traiesc. Recomand sfatul lui Cristi : luati arcuri sport daca vreti sa mergeti pe burta , doar pentru asta sunt calculate. Nu cred ca cineva de la Dacia a testat masina cu arcurile taiate , probabil nu a fost testat indeajuns cu ele asa , dar s-au montat acele arcuri conform unui standard.

                        Comment


                        • #42
                          Eu am intrebat ca sa vad ce fac ptr ca am uizit si am vazut ca se face si taierea arcului (max o spira).multumesc ptr raspunsuri

                          Comment


                          • #43
                            multumesc pentru lamuriri, nu as face asa ceva la masina mai ales in gropile din Pantelimon
                            La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                            Comment


                            • #44
                              Am o intrebare va rog! Cer ajutor. Am un prieten care vinde niste arcuri sport Eibach de Opel Corsa C, oare se potrivesc pe Sandero?Multumesc aniticipat!

                              Comment


                              • #45
                                Eu in locul tau as merge asa cum a venit masina decat sa pune acele arcuri care sunt sigur ca nu se vor potrivi. Din ce vad pe nu are nici o treaba cu forma arcurilor stock .

                                Daca va trece prin cam sa modificati suspensia, cam asta se va intampla:

                                1. Daca va trece prin cap sa le taiati
                                > veti da in cap la amortizor
                                > la denivelari mai serioase riscati ca cele din spate sa le pierdeti pe drum, iar cele de pe fata sa se miste in taler.
                                2. Singurele arcuri care se potrivesc pe Sandero sunt cele de pe Logan. Daca puneti altceva nu va sta corect pe taler oricat le veti modifica.
                                3. Orice arc mai scurt chiar daca spune ca va merge cu amortizorul stock tot va da in cap la amortizor ( la denivelari mai serioase ) . Daca vreti sa schimbati arcurile ganditi-va si la un set de amortizoare mai scurte.

                                P.S. Daca ai nelamuriri da-mi pm cu datele de contact.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google