Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Modificari Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificari Sandero

    salutare.
    Am si eu un sandero si vreau sa-l modific, incepand de la styling, tuning, tot ce se poate. Am cateva intrebari.Avand in vedere ca este o masina noua sunt obligat sa fac toate modificarile intr-un service Dacia sau pot face orice aceste modificari in orice service-uri care au aprobare RAR?
    La motor puterea o pot schimba doar din soft fiind tehnologie mai noua decat loganul sau pot si cu un chiptuning? Pentru motorul 1.4 benzina de 75 CP la ce inbunatatire ma pot astepta, cati cai pot castiga in cel mai bun caz? Exista un alt fel de body-kit pentru sandero in afara de cel pe care il tot promoveaza Dacia?

  • #2
    @need for speed: ai acelasi motor si acelasi ecu, la fel ca si loganul. doar forma e alta, tehnologia e aceeasi in toata masina.
    chiptuning, a zis bine szoby, presupune sa scoti memoria flash din ecu. si s-o rescrii pe un programator; nu mai e cazul, masina are o mufa in torpedo, obd2, prin care te poti lega la toate ecu-urile din masina cu un laptop si softul adecvat. resoftarea calc de injectie presupune tot o rescriere a memoriei flash, dar cu ajutorul microprocesorului din ecu, fara a interveni fizic apura acestuia din urma.
    tuningul nu ti-l face dacia in mod oficial, chiar daca unii baieti din service se ocupa cu asta. la 1.4mpi, poti castiga vreo 5-6 cai in plus. n-o sa simti in mod brutal schimbarea de putere, in schimb se simte ca masina trage bine de la turatii mai mici si urca mai usor in ture. viteza maxima poate creste usor cu cativa km/h, dar nu spera la prea mult. nici macar 10km/h...diferenta e in felul in care "se infige", nu viteza maxima.
    daca mai vrei ceva caluti, un filtru sport, admisie directa, evacuare sport. mai scoti si din astea vreo 2-3 cai. si cam atat, daca vrei mai mult, trebuie sa umbli in motor. pistoane, supape, axe cu came, volanta, biele, chiulasa rectificata, etc. scump...
    de tuningul de aspect nu pot sa-ti dau detalii, din pacate.
    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

    Comment


    • #3
      asa incet le voi face pe toate. Deocamdata ma ocup de interior..sistemul audio e gata, huse..urmeaza luminile de bord, cotiera, dvd in tetiere in cazul in care voi reusi sa fac in asa fel incat sa pot da jos cand vreau si invers...prea multi hoti in romania.
      Cat despre putere deocamdata vreau doar o toba sport si eventual filtre. Nu stiu in ce masura mai merita sa umblu in alte parti..si asa la curse nu merg cu ea. Initial am vrut cat mai multa putere pe un motor asa mic insa am vorbit cu multa lume si pe sandero nu merita ..nu ca ar fi dacie dar...nu stiu ..ma mai gandesc..am timp o gramada.

      Comment


      • #4
        Originally posted by need for speed View Post
        salutare.
        Am si eu un sandero si vreau sa-l modific, incepand de la styling, tuning, tot ce se poate. Am cateva intrebari.Avand in vedere ca este o masina noua sunt obligat sa fac toate modificarile intr-un service Dacia sau pot face orice aceste modificari in orice service-uri care au aprobare RAR?
        La motor puterea o pot schimba doar din soft fiind tehnologie mai noua decat loganul sau pot si cu un chiptuning? Pentru motorul 1.4 benzina de 75 CP la ce inbunatatire ma pot astepta, cati cai pot castiga in cel mai bun caz? Exista un alt fel de body-kit pentru sandero in afara de cel pe care il tot promoveaza Dacia?
        =)) ... =))
        Regret, da' nu m-am putut abtine.

        pe viitor incerca totusi sa te abtii...
        Last edited by Seba; 17 November 2008, 10:45.
        Cand deschizi capota, dai de un motor:
        Dublu V8, cinci cilindrii, patru prisme si un tetraedru sport.

        Comment


        • #5
          stie cineva daca exista pleoape sau ochelari pentru faruri?
          rog sa se posteze cu prima ocazie si la prima aparitie
          vreau si eu!!!
          -fara-

          Comment


          • #6
            sa stii ca si eu cautam intr-un timp pleoape dar nici o sansa...sper ca pana in vara sa apara ceva. Oricum asteptam si stopurile, farurile, kitul sport....

            Comment


            • #7
              pleoape cica aici au ceva ceva http://www.loganclub.ro/forum/divers...an-t10104.html

              Comment


              • #8
                nu pot intra pe link sa vad..nu poti pune niste poze sa vedem?

                Comment


                • #9
                  nu au poze dar am comandat eu si nu prea sunt fantastice,sunt din plastic.
                  am vorbit eu cu cineva de la care am mai comandat si a zis ca face.(nu a avut un sandero sa faca matrita dupa faruri) sunt super calitate finisate ca lumea date cu sprizchit, trebuie doar vopsite. cred ca o sa fie cam 50 ron + taxe postale

                  fara limbaj mirc, te rog!
                  Last edited by Seba; 22 March 2009, 00:23.

                  Comment


                  • #10
                    Cezar ai vreo poza cu pleoapele ?? acopera toata partea de sus a farului sau numai coltul de sus. Nu stiu cat de inteles m`am facut


                    Adica, gen imaginea 1 sau 2.
                    Attached Files
                    Last edited by Shoot; 21 March 2009, 23:08.

                    Comment


                    • #11
                      pleoape o sa faca curand roby de la Protuning cel care a facut loganul alb ...,am vorbit aseara cu el ...

                      Comment


                      • #12
                        Daca la inceput imi placeau farurile in intregime acestea fiind si unul din punctele forte, acum parca ar merge niste pleoape, adevarul este ca masina este ca femeia, in permanenta trebuie sa schimbe cate ceva altfel devine plictisitoare

                        Comment


                        • #13
                          mie de la inceput mi-ar fi placut cu pleoape sau daca nu se poate cu niste led-uri gen audi acolo sus in scobiturile alea de pe capacul farului
                          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                          Comment


                          • #14
                            astept sa vedem ce apare..totusi cum spune si seba.. cu leduri in acea zona ar imbunatati substantial aspectul. O alta varianta ar fi angel eyes cu pleoape. Eu unul sunt curios ce reuseste sa faca Roby..spun asta pentru ca am vazut niste bijuteri iesite din garajul lui...

                            Comment


                            • #15
                              Need sunt o gramada de chestii care le poti pune me masina acum.Eu de exemplu mi-am facut resoftare(chiptunning) mi-am pus un filtru de aer,o sa vina o toba sport,dupa care urmeaza arcuri pe amortizoare stok,si dupa jante. asta e ordinea care am ales-o. de la ieftin la scump . si mai poti chestii ieftine: niste benzi cu leduri in bara jos, leduri la becurile de pozitie, halogene albe tip xenon philips etc etc etc ....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google