Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alarme pentru Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu sunt foarte constient. Eu sunt PRO alarma cu PAGER (posed asa ceva). Numai ca e scumpa dar eu zic ca-si merita toti banii.

    Comment


    • #32
      Azi s-a confirmat, alarma Cobra 7777 cu doua telecomenzi.Marti(05.07.11) o sa monteze alarma cat si volanul.
      ps.totusi vreau un raspuns referitor la cele doua tipuri de alarma Hornet 740T si Cobra 7777(ambele cu telecomenzi),care dintre ele ii mai valabila?

      Comment


      • #33
        S-a montat volanul pe garantie si alarma cobra 7777 cu telecomanda.De volan multumit dar de alarma nu prea dintr-un motiv anume,nu functioneaza telecomanda alarmei decat de la o distanta de maxim 1 m!!!!!
        ps. vreau sa stiu daca ii normal sau anormal sa nu functioneze numai si NUMAI de la 1m? pt ca in manual nu specifica distanta de actionare a telecomandei.
        ps.domnii de la dacia au zis ca asta-i distanta de actionare.II JENANTA TELECOMANDA DACA NU ARE UN CAMP MAI MARE DE ACTIONARE.
        ps2.se poate mari raza telecomenzii?

        Comment


        • #34
          Eu zic ca nu e normal ca numai de la max 1m. Si inchiderea centralizata a masinii merge de la mai mult. Daca stai la etajul 10 si-ti suna alarma, trebuie sa cobori jos pt dezactivare ? De facut nu prea poti face mare lucru. Sunt alarme care au o telecomanda cu antena si una fara. Altceva sincer, nu prea poti pt ca modulul trebuie pus sub bord ca altfel ai mai marii raza, dar nu vad unde l-ai putea pune sa-l vada mai bine antena. Pacat, imi pare rau pt situatia ta...

          Comment


          • #35
            Sigur ,cheia masinii actioneaza bine de la etajul 4 iar pe teren plat poate si de la 30 de m.Modulu ii in partea stanga sub bord langa "urechea",manerul de deschidere al capotei.
            Inca ceva nici macar nu piuie cand armez dezarmez doar semnalele merg.
            ps. cum sau ce modalitate ar fi de marire a razei pt ca pe forum renault zicea un user ca de la maxim 10 m ii merge?
            ps.as fi multumit de la 10 m

            Comment


            • #36
              Incearca si pune baterie mai noua la telecomanda, cine stie cat a stat la ei si s-a consumat. Altceva nu prea ai ce face sa maresti raza. Din cate stiu eu, modulele astea low-cost nu au intrare separata pt antena (ca sa poti achizitiona tu o antena). Deci nu stiu ce ai mai putea tunna sa scoti acei 10m.

              Comment


              • #37
                Cam mica de tot distanta. Eu am cel putin 30m pana la masina + un geam in fata si telecomanda functioneaza perfect.

                Comment


                • #38
                  dar tot parasuta de cobra 7777 ai?
                  ps.o sa schimb bateria sa ma conving daca ii de acolo baiu sau "asa fac toate"

                  Comment


                  • #39
                    Nu e Cobra , e Viper(a) dar ma refeream ca raza de actiune a telecomenzii este foarte mica. Eu nu am mai intalnit nici o alarma cu raza de 1m.

                    Comment


                    • #40
                      Viper nu e Cobra. Nici ca sarpe, nici ca brand, nici ca pret...

                      The Radio Keys should normally operate up to
                      3 metres from the car but range can be affected by other radio signals in the vicinity.
                      Sursa

                      Poate cu o baterie noua sa ajungi la cei 3-5 metri dar slabe sanse. E foarte adevarat ca modelul tau nu e cel din sursa, dar oricum nu poate sa fie 50 m daca produse similare au aceste specificatii.
                      M-am mai uitat si la alte modele ce-i drept la unele spune 5 metri dar tot pe acolo este.
                      In continuare eu consider ca este foarte putin pt o alarma.

                      Comment


                      • #41
                        aiurea rau am patit-o cu acest "gest comercial".Daca optam pt varianta de cobra 7777 fara telecomanda nu mai erau problemele astea dar era 2 incoveniente si anume :pierderea cheii cu butoane(adio alarma),2 in momentul de fata daca doresc armez alarma daca nu o inchid din butoanele cheii
                        ps.deci o sa schimb bateria macar sa ajung sa pot inchide/deschide macar de la aia 5 m
                        ps.penala rau telecomanda sau frecventa acesteia

                        mersi goan pt sfaturi si de materialul de studiu :-) o sa-i dau o traducere pe goagal :-)
                        Last edited by Oliseh; 5 July 2011, 22:45. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          ce ziceam..

                          Comment


                          • #43
                            @Chiti - De ce nu ai incredere sa-ti umble la volan in service?
                            Se desfac doua, trei suruburi si gata!
                            Preferi sa stai cu el cojit?

                            @Oliseh NU exista telecomanda cu raza de actiune de 1m (in afara de a ta bineinteles.
                            Pana si aia de televizor bate la vre-o 10m si este IR.
                            - pasul 1 schimbi bateria
                            - pasul 2 - verifici (daca ai cum) daca antena unitatii alarmei este bine fixata.
                            E posibil chiar sa nu fie montata, ca de... mai uita baietii!
                            Aici depinde foarte mult de model.
                            Daca nu are antena, roaga-i sa schimbe locul unitatii. Este posibil sa fie ecranata de aripi, usi...

                            Acum un an nu mai deschideam masina decat de la 2-3 metri (obisnuit cu 20 cel putin).
                            La verificare s-a constatat ca antena se desurubase putin si nu mai facea bine contact. S-a rezolvat in 5 minute.

                            Comment


                            • #44
                              Sa ma fac inteles,modelul alarmei ii Cobra 7777 cu telecomanda si am schimbat bateria(acelasi efect ~ 1,5 m),doi la manuta ii ca aceasta bestiala alarma nu ii si nu a fost prevazuta cu antena.Ce solutie exista sa pot dezarma/arma macar de la 10 m cu telecomanda alarmei?
                              ps.uitasi sa zic unde ii locul goarnei,se afla montata sub capota chiar in dreptul volanului ca si reper.Toata unitatea alarmei se afla atasat de goarna aia(adica in spatele goarnei se afla un dispozitiv sub forma de triunghi)
                              Last edited by Oliseh; 31 July 2011, 21:13.

                              Comment


                              • #45
                                Salut!
                                Ce ziceti de aceasta ALARMA AUTO GSM MODEL CARSCOP CC-688G?
                                Vad ca este comercializata de auto100 la un pret rezonabil. Ce ziceti merita?
                                Last edited by angelblack; 7 May 2013, 11:54.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google