Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Mavexim Tirgoviste

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mavexim Tirgoviste

    Sa va spun ce am patit in urma cu o saptamina la dealer-ul Dacia din Tirgoviste, si anume Mavexim.
    La 1 iulie am mers si am dat o comanda pentru un Sandero CLima Plus si am ales la el 1.6 benzina si in plus, proiectoare de ceata. Toate bune si frumoase. Mi-au spus ca o sa ma sune cind vine masina, probabil in 2-3 saptamini.
    Dupa 2 saptamini ii sun eu si le spun ca daca masina vine cu vreun abtibild pe luneta sa faca cumva sa il scoata de acolo, si le-am mai spus ca daca vor sa puna vreunul cu "ELF" sanu il puna, ca eu imi vreau masina curata. Mi-au spus atunci ca TOCMAI vroiau sa ma sune ca sa imi spuna ca a venit masina si ca a doua zi pot merge sa o iau. Au mai spus ca o sa ma sune in jur de 10 dimineata a doua zi si sa stabilim o ora dupa 12 la care pot veni sa iau masina.
    Nu va zic ca de emotie nu am mai reusit sa dorm de la 1 noaptea - e prima masina noua pe care o cumpar.
    Se facuse ora 10:30 si nimeni nu mai dadea nici un semn de viata. Asa ca pe la 12 am sunat din nou eu. Foarte dragut mi-au spus ca am inteles eu gresit si ca urma sa ma sune dupa ora 12, ca asa ne intelesesem la telefon. "Masina se afla acum la verificat, si dupa ce montam accesoriile si o spalam puteti veni sa o luati - cel mai probabil dupa ora 4, ca acum mecanicii sint in pauza de masa" a zis tipa.
    La 4 cind am ajuns am intrat in showroom si de acolo am mers sa vad masina. Toti erau foarte draguti cu mine. Si am verificat la masina cam tot ce puteam verifica. Si am intrat in showroom sa semnam actele.
    La nici 2 minute de cind incepuse tipa sa scrie actele ii spun : Parca nu am vazut proiectoare de ceata pe masina, la care ea face o figura supercrispata si se opreste din scris. Ca sa fiu sigur, ma duc din nou la masina si intr-adevar nu avea proiectoare.
    Ma intorc la tipa si ii spun ca eu renunt la masina, din cauza ca asta nu e masina pe care eu am comandat-o.
    Au urmat 2 ore de tiganeala cu ea, cu cea care daduse comanda gresita la Dacia, cu seful de showuroom si cu seful de service, si toti incercau sa ma convinga sa pun proiectoare la ei in service.
    Bineinteles ca daca as fi pus proiectoarele la ei ma costa aproape dublu decit daca ar fi fost ele montate din fabrica. Ba chiar gagica care daduse prost comanda, imi zicea ca ea nu o sa plateasca, ca nu e vina ei. "A mea nu e in mod sigur" am zis, "ca la mine pe bonul de comanda scrie altceva".
    Am uitat sa va spun ca pina eu am observat ca masina nu era cum o comandasem eu, toata lumea de mai sus era pe linga mine cind ma uitam la masina, dar unul nu mi-a zis ca au comandat-o ei gresit. Nimeni nu mi-a spus

    "Stiti, s-a facut o greseala si masina nu a venit cu proiectoare; mai doriti masina asa, sau dam comanda de alta; daca nu vreti sa mai asteptati, vi le montam noi la pretul la care ar fi din fabrica". Nu! nimeni nu mi-a spus nimic. Toti se grabeau sa faca actele si sa scape de mine.

    Rezultatul:
    -acum s-au ales cu o masina pe stoc
    -mie mi-au comandat alta masina
    -in perioada de la 1 iulie si pina acum, au mai reusit sa imi faca o reducere de 100 E din pretul masinii
    -acum astept pt inca 2 sapt sa imi vina masina (bine ca nu am cumparat bilete la mare)

    Si inca citeva chestii deranjante:
    -pt prima masina, am facut bonul de comanda pe 1 iulie. In fabrica Dacia, comanda a ajuns abia pe data de 7 iulie; iar masina (fara proiectoare) pe 15 iulie.
    Deci: Le-a luat o saptamina sa trimita o comanda (creed ca au trimis-o printr-un porumbel sau ceava de genul asta), iar fabricii Dacia din Pitesti le-a luat o saptamina sa fabrice si sa asambleze o masina si sa o transporte la Tirgoviste.

    Acum cind am dat a doua comanda, seria de sasiu le-a parvenit de la fabrica Dacia dupa 2 zile, asa ca am platit masina, si acum o astept sa vina.

  • #2
    Asta seamana cu Pacaleala Black Line.
    Asa e, graba strica treaba...
    Avansul (5000 RON parca era mai demult) ti l-au returnat ?
    Sau tu nu apucasesi sa platesti nimic ?
    Sau ce ai platit se considera achitare pt noua masina livrata.

    Comment


    • #3
      -am dat avans 2000 ron
      -nu mi i-au returnat pt ca am facut alta comanda - oricum mai aveam la ei si 3 cupoane RABLA
      -ieri mi-au aratat noua serie de sasiu a masinii mele - alta noua din fabrica - la care erau specificate in comanda proiectoarele de ceata

      concluzie:
      -pierd 2 saptamini cel putin ca sa vina masina noua
      -am cistigat o reducere [simbolica] de inca 100 euro

      Comment


      • #4
        Da, pai pana la urma ai iesit bine.
        Acuma depinde si pt tine ce inseamna cele 2 saptamani pierdute
        Oricum cand ai sa mergi sa o ridici cred ca o sa stai 4h sa te uiti la fiecare de detaliu
        Eu cand am ridicat un Logan nu-i mergea plafoniera si era din cauza sigurantei care lipsea

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
        Politica de Securitate Google