Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Calatorie Ungaria si Austria

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Calatorie Ungaria si Austria

    In 2 saptamani o sa plec intr-o calatorie cu Sandelul catre Ungaria si Austria (3 nopti la Viena si 2 la Budapesta).
    Daca a mai fost careva si are idei, sugestii etc, sunt binevenite.
    Ce trebuie sa respect, sa platesc, sa tin cont?
    Multumesc anticipat

  • #2
    Ai grija in Budapesta unde iti lasi masina, sa nu ramai fara ea! Vorbesc serios. Cunosc pe cineva care a patit-o! Si-a lasat masina in parcare, ei au mers sa manance si cand au venit masina nu mai era. In rest o calatorie frumoasa iti doresc.

    Comment


    • #3
      Acelasi lucru am auzit si eu de la un prieten.
      A lasat masina cineva parcata a fost in restaurant sa manance si cand a iesit.... nu mai era.

      Comment


      • #4
        sa iti iei vigneta cand iesi din tara, din vama. banuiesc ca mergi prin szeged, apoi budapesta. in cel mai rau caz, daca uiti de vigneta din vama, ai un omv pe dreapta la iesirea din szeged, e ultima sansa sa iei vigneta de acolo. au camere pe autostrada si filmeaza masinile fara vigneta. nu vrei sa afli cat costa o amenda de vigneta sau una de radar. incearca sa nu folosesti detectorul de radar, cica nu e voie, asa ca 130 pe autostrada si in rest ca si la noi, 50-90-130. si da, ai grija unde parchezi. daca ai casco, actele masinii si casco sa le tii la tine, nu in masina. in caz de Doamne fereste, daca ti se fura si documentele cu masina, nu vei fi despagubit. in rest, drum bun si vreme faina. eu as evita ungaria in locul tau, in sensul de dormit in ungaria...
        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

        Comment


        • #5
          In Budapesta trebuie sa ai grija mai ales in sectorul 8 (Vlll.ker.) - un fel de Ferentari al BP.In rest,nu vad cu ce ar fi in Ungaria mai periculos decat in Bulgaria,Ucraina...din contra.
          @Seba:argumenteaza te rog! Sunt prea multi varcolaci in Ungaria ?! Sau de ce e de evitat?

          Comment


          • #6
            nu din cauza varcolacilor, dar stiu oameni care s-au trtezit cu vizitatori la masina cat au fost plecati sa-si ia o inghetata sau chestii de genul. colegul de birou a patit-o si el...
            n-am zis ca e mai periculoasa decat bulgaria, dar mai sigur e sa lasi la noi masina descuiata in fata blocului decat incuiata in anumite zone ale budapestei.
            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

            Comment


            • #7
              Merci pentru sfaturi. Noi, in principiu, o sa stam 2 nopti in Budapesta, iar masina va fi parcata in curtea hotelului.
              De vigneta stiu de la cineva ca se ia chiar din Mako, primul orasel dupa vama de la Nadlac.

              Comment


              • #8
                a, voi iesiti pe la arad atunci da, mai bine iei din mako. desi daca au in vama, mai bine iei de acolo, nu de alta dar stiu pe unu' (oare pe cine ? )care a zis ca-si ia vigneta din szeged si-a uitat. si apoi hai inapoi la omv...
                dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                Comment


                • #9
                  de asigurarea medicala ce stiti?
                  intentionez sa iau una pe o saptamana care sa coste cam 30 RON

                  Comment


                  • #10
                    daca nu ai de gand sa stai mai mult de o saptamana si sa te si imbolnavesti in timpul asta nu cred ca ai nevoie de asigurare. in caz de "Doamne fereste!" cu masina, acopera rca-ul si casco. eu am avut asigurare pt 4 luni de stat in anglia, dar aia era alta treaba, erau riscuri mult mai mari decat un concediu de cateva zile.
                    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                    Comment


                    • #11
                      De obicei serviciile medicale sunt foarte scumpe in afara tarii (mai ales daca nu esti asigurat), iar pentru 30 de lei e mai bine sa stai fara griji.

                      In concluzie recomand asigurarea medicala ;)

                      Comment


                      • #12
                        pentru 2 zile nu stiu daca va fi nevoie dar pentru orice eventualitate sa fie facuta. Eu voi merge cu niste prieteni daca nu duc sandero... avantajul meu este ca masinile care vor merge sunt inmatriculate in ungaria. Una peste alta de abia astept sa merg.

                        Comment


                        • #13
                          M-am intors de 2 zile si Sandelul s-a comportat ireprosabil, fiind chiar laudat de strainii care l-au vazut.
                          Singurele 2 "probleme" care m-au deranjat au fost: gazele strivite de parbriz la 140 km/h care nu prea se luau cu solutia mea (asta am remediat-o la benzinarii si in viitor voi lua o solutie mai puternica) si faptul ca prin gurile de ventilatie (nu am AC) intrau frunzulite, praf etc
                          Voi reveni cat de curand si cu poze

                          Comment


                          • #14
                            al dracu gaze aici in zona umbla unele de-si dau cu 2 foi de parbriz. kamikazele drecu bine ca nu poarta casca...
                            hai cu pozele, sa vedem pe unde-ai umblat. nu te mai intreb cum a fost, pt ca de cand ajungi la szeged, e alta lume...
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #15
                              Altadata folositi insecte, nu mai faceti ca un om dupa 8 ore de munca sa stea sa gandeasca legatura intre gaze, parbriz , solutie......

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google