Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Lămuriri asupra unor/câtorva răsturnări :))

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Seba,pai de ce este nevoie de limitare de viteza in zona? Pe drumuri nationale si judetene:90km/h..pe expres si Europene 100 parca....Ne-au adoptat nemtii cumva si au transformat ,,ulitele" in autostrada?? Ehhhh...asa e cand esti tanar,sange clocotitor,talpa grea...cine nu a trecut prin asta?!!

    Comment


    • #17
      eu de cand ma stiu am mers tare, fie pe jos, cu bicicleta sau cu masina. si cu toate modurile de deplasare am avut belele
      dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

      Comment


      • #18
        Inseamna ca iti place viata ...Stai linistit ca nu esti singurul care pune masinile cu rotile spre cer...

        Comment


        • #19
          prietene.sincer iti zic ca daca te-as prinde in trafic ti-as face ce le fac la toti bizonii...ii depasesc si apoi in tin cu 30 de km/h vreo 10 km sa se sature. sau m-as da jos si ti-as trage o mama de bataie.

          p.s. ai avut mare noroc sper sa te tina norocul toata viata
          -fara-

          Comment


          • #20
            io am impresia ca deja se bat campii pe aici.
            ii depasesc si apoi in tin cu 30 de km/h vreo 10 km sa se sature.
            Sper ca ai curaj sa faci asta si cand e un TIR in spatele tau =)),si sa poa sa traga aia 75 cp cat trag aia 105
            sau m-as da jos si ti-as trage o mama de bataie.
            acuma cum ti-o fi norocu,da is sanse sa si iei,sau sa nu-i prinda franele.
            Te rog revizuiesteti atitudinea fata de ceilati,daca nu ,cauta ca tre` sa fie un forum de luptatori K1 pe undeva,si cere-ti transferul acolo.
            Last edited by Cristi_Xp; 16 December 2008, 05:20.

            Comment


            • #21
              De acord

              Sincer, sunt de acord, mai putin partea cu "justitiarul in trafic".
              In principiu, in Timisoara, daca stati la semafor in spatele unuia si se face verde, iar voi incepeti sa claxonati, efectiv, IN MOMENTUL cand se face verde (fara a-i mai da timp celui din fata sa bage intr-a-ntaia), daca ala din faţă pleaca si va tine pe voi cu 10km/h in spate numa' de-al dracu', apăi sa stiti (doar cei amatori de asa ceva) ca eu sunt ăla!
              2. Daca depasiti nervosi si grabiti in afara, doar ca sa faceti furori, iar cel pe care l-ati depasit va face din spate dup-aia semne cu faza lunga (sau chiar v-o baga de-a dreptu', tot de-al dracu'), ăla-s tot io!

              Deci, oameni buni! Fiti copii cuminti in trafic, pt. ca, daca sunteti grabiti, s-ar putea sa nu mai puteti sa va incredeti in instincte.

              Dupa cum i-am mai spus si unui var de-al meu, care are un 118i: Degeaba are masina ta atâtea features si stie sa faca atat de multe lucruri, ca tot TU o conduci! Tot tu trebuie sa ai prezenta de spirit necesara, pt. a calca pe frana, pt. a AVEA TIMP sa calci pe ea!

              Pa şi pussy!
              Last edited by Ktulu; 16 December 2008, 13:24.
              Echipat iarna cu 165/80/R14 !

              Comment


              • #22
                Ups!

                domnule moderator...acest forum instiga la infractiuni in trafic.asta am vrut sa exprim prin postul anterior.desi recunosc ca si atitudinea mea instiga la violenta...dar datorita celor ca tine exista stirile de la ora 5.

                p.s. Nu am luat niciodata bataie.(si crede-ma ca sunt destul de dotat in masina 7.4 mm aer comprimat) altfel nu mi-as permite
                -fara-

                Comment


                • #23
                  Nu cred ca trebuia sa zici asta...
                  Nu din cauza ca instigi aici, pe forum, ca nu cred ca sunt asa de "inteligenti artificiali", ci mai de graba din cauza ca nu trebuie sa se stie ca unii dintre noi am inceput sa purtam astfel de lucruri asupra noastra, in sensul ca e mai bine sa ramana secretul nostru (personal).
                  Ciao!
                  Echipat iarna cu 165/80/R14 !

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Spanu View Post
                    domnule moderator...acest forum instiga la infractiuni in trafic.asta am vrut sa exprim prin postul anterior.desi recunosc ca si atitudinea mea instiga la violenta...dar datorita celor ca tine exista stirile de la ora 5.

                    p.s. Nu am luat niciodata bataie.(si crede-ma ca sunt destul de dotat in masina 7.4 mm aer comprimat) altfel nu mi-as permite
                    infractiune este cam tot ce inseamna dosar penal.Depasirea vitezei regulamentare,ultima oara cand am citit eu codul rutier este contraventie.Plus ca nu instiga nimeni la nimic,omul vi-a explicat ce a patit el si sa nu faceti ca el,daca tie ti se pare ca asta indeamna atunci fa ca el.
                    Nu vad care ar fi problema unora care merg regulamentar cu cineva care ii depaseste atata timp cat nu te incurca cu nimic,sau nu trebe sa franezi la idiot ca sa nu dea frontal in ala din fata,si nu iti pune tie sau altora viata in pericol.Din partea mea daca esti responsabil si ai cu ce si unde ,mergi si cu 250km/h,e viata ta,e responsabilitatea ta,de aia exista lege,de aia exista radare,politie,suntem oameni civilizati si nu traim in jungla si nici in bronx.
                    Last edited by Cristi_Xp; 16 December 2008, 22:49.

                    Comment


                    • #25
                      Ma refeream la cei "nervosi"...
                      Echipat iarna cu 165/80/R14 !

                      Comment


                      • #26
                        nu stiu cum reusesc dar mereu incing spiritele.
                        1. sa nu imi spui mie ce e aia infractiune si ce e contraventia ca la capitolul asta esti mic copil, pe langa mine.(fara suparare), m-am exprimat eu gresit,dar avand in vedere ca a rezultat un accident in urma caruia putea exista distrugere, vatamari corporale...si mai stiu eu ce....eu la asta m-am referit.
                        2. din partea mea de fiecare data cand vad cate un grabit....imi doresc sa il vad la stirile de la ora 5.numai sa nu ma afecteze pe mine.
                        -fara-

                        Comment


                        • #27
                          am fost singur in masina...trebuia sa ma dau eu pe mine in judecata ca m-am vatamat corporal dupa ce am rasturnat masina si sa-mi cer si daune pt reparatii?
                          am ajuns de la cum s-a intamplat si ce trebuie evitat, sa discutam ca purtam pistoale si ca facem aia sau aia. mare caracter, daca porti pistol la tine sa te iei de soferii care nu conduc regulamentar...
                          frumoase dorinte ai...stii tu sigur ce motive are unul sau altul sa se grabeasca? si tu niciodata n-o s afii grabit, mereu vei conduce in spiritul si litera legii? ha, ha, ha...vezi sa nu ajungi si tu la stirile de la ora 5, e destul o data sa fii pe langa situatie si ti se intampla. eu mi-as reconsidera atitudinea. asa, in general, nu ma refer numai la aia care te deranjeaza in trafic. bine ca stiu ca daca indraznesc sa te depasesc, imi doresti sa ma vezi la tv la ora 5. cum ziceam mai devreme, mare caracter...suma si produsul respectelor...si cu asta topicul se inchide, pt ca am deviat destul de mult de la ideea de baza.
                          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google