Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Atac la loganclub.ro!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dap,am vazut...in "english corner".Ce sa-i faci,shit happens.

    Comment


    • #17
      problema ca sunt destui bootzi care isi fac cont si posteaza aiurea...

      Comment


      • #18
        Originally posted by Sand'dana View Post
        am senzatia ca tema acestui topic e una ingrata si tabu si nu stiu cum de nu a fost inca luata in vizor, pentru ca de ex. pe sectiunea Galati a LoganClub a incercat ieri cineva deschiderea unei discutii despre acest aspect, dupa cateva replici threadul a fost inchis iar acum e sters, nici nu mai exista. S-a oferit si o explicatie...oarecum puerila cum ca a fost de fapt o defectiune din cauza dezinstalarii unui plugin...

        am deasemenea vaga senzatie ca exista alte substraturi ...probabil ca forumul deranjeaza pe cate cineva ...

        Lectura placuta . Pluginul respectiv a facut ca forumul sa fie hackuit,mai simplu prin plugin s-a intrat ,apoi s-a putut face ce au vrut, mai ales ca a fost pe la 2-3 noaptea, deci nimeni nu a vazut nimic pana la 10 dimineata . Pluginul era folosit de zeci de mii de siteuri , care au patit cam acelasi lucru . Hackerii au vrut sa atraga atentia vulnerabilitatii pluginului,nu sa faca stricaciuni foarte mari ,plugin care si dupa 2-3 updateuri era tot vulnerabil deci ramane dezinstalat . Nu vad ce ar mai fi atata de discutat pe tema asta ,sau daca are cineva cunostiinte necesare sa ajute autorul pluginului sa il corecteze, poate lua legatura cu el .Vi-am dat link .
        O simpla cautare pe google ,te-ar fi lamurit .S-a hackuit doar 1 din 3 ,desi celelalte 3 aveau instalate acelasi plugin .
        Last edited by Cristi_Xp; 16 May 2011, 14:03.

        Comment


        • #19
          sa inteleg ca am suparat prin postul meu ? din punctul meu de vedere poate fi sters si threadul. Atata timp cat forumul functioneaza totul e foarte oki. Scuze daca am deranjat.

          Comment


          • #20
            n-ai suparat pe nimeni , doar ca am raspuns si dincolo , chiar daca intram in detalii si acolo nu vad la ce ar fi ajutat .M-am repetat si aici , ca sa inlatur orice urma de indoiala

            Comment


            • #21
              Originally posted by megyes raul View Post
              Am observat ca pe doua theard-uri au aparut posturi in limba aia spurcata. Persoana care a postat are nume diferite,dar este din aceeasi locatie si in plus nu este ceva in regula cu profilele lui deoarece daca dau pe ele imi zice ca nu este premis ceea ce stiam ca este valabil doar la bannati si la cei care nu au acceptat termenii si conditiile forumului(fara de care nu se poate posta).Daca gresesc corectati-ma!
              Inseamna ca "ne-a luat radarul" si pe noi la fel ca si pe loganclub?
              Edit:Am tradus textul din link-ul de mai sus, il voi pune si aici insa nu este corect tradus pentru ca....asa traduce google translator.

              Bună ziua dragi vizitatori www.clubsandero.ro, oferta
              vizitati magazinul nostru online de electronice. Împreună cu mărfurile la cel mai mic
              preturi!
              Putem fi foarte ieftine pentru a cumpara infraroşu |
              o simpla penny
              În noastre de internet - magazinul oferă o gamă largă de calculator
              aparate şi electronice. Vanzare cu atât de numerar şi
              de compensare. magazin în exactitatea - Preţurile bunurilor de pe Internet
              corespund reale şi nu variază în funcţie de metoda de plată.
              Cumparam elemente de electronica si tehnologia computerelor, puteţi, de asemenea
              folosind un motor de comun Yandex Money. Acest lucru este făcut pentru a
              Pentru a simplifica procesul de comenzi on-line. Livrare
              efectuată nu numai în Moscova, dar şi în întreaga Rusia.
              Anumite categorii de mărfuri sunt livrate pentru clienţii noştri este absolut
              gratuit. Noi lucram doar cu furnizori de încredere,
              carora le pasa de calitatea produselor noastre, astfel încât să puteţi întotdeauna
              oferă condiţii mai bune decât cele ale concurenţilor te aşteaptă la:
              Si de ce ar fi limba aia ,,spurcata"?? Iti pare ca limba romana sau ce se mai vorbeste pe la tine pe acolo (ma indoiesc ,ca romaneste)..este mai ,,suava"pt alte natii?

              Comment


              • #22
                Cred ca si pentru rusi limba romana este o limba ciudata din punct de vedere al ortografiei,si de aceea am zis ca este asa limba lor(din cauza ortografiei).Toate acele liniute si accenturi imi dau aceasta impresie,pronuntia in schimb chiar imi place.
                Acasa vorbesc romana(chiar daca numele meu spune altceva),din contra,maghiara nu stiu o boaba si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu acel cuvant prin care ma refeream strict la ortografie.

                Comment


                • #23
                  @Serghei: nu trebuie sa te simti lezat in vreun fel.Limba rusa mi se pare si mie extrem de grea.Spun asta eu,care vorbesc 3 limbi fluent si invat a patra acum.Cica as avea talent la limbi...in schimb,ortografia rusa,alfabetul cirilic m-a pus fara probleme corigent in liceu,cand am avut "ocazia" s-o invat 2 trimestre...limbile slave in general par mai grele.

                  Dar deja suntem off rau.

                  Comment


                  • #24
                    Nu-i bai..nu sunt chiar asa de suparacios dar in ultima perioada s-au cam luat multi de ,,radacinile" mele si am devenit poate un pic prea sensibil..Imi cer scuze.

                    Este adevarat ..ortografia si altele sunt criminale chiar si pentru mine..
                    Adevarat ..suntem cam off-..datorita mie ..Imi cer scuze inca o data.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google