Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Unde o sa va faceti asigurarile?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    azi am fost sa mai testez piata asigurarilor ,m-a interesat rca-ul.
    la omniasig mi s-a calculat la motorasul de 1,4 pe un an suma de 355 ron cu tot cu reducerea de 10% plus ca sunt si in prezent cu rca-ul tot la omniasig.La asiban unde am si casco mi s-a spus ca ma cost rca-ul 394 ron si nu-mi ofera nici o reducere ,ce politica de doi euroi centi au unele firme de asigurari.

    Comment


    • #17
      Interesant, eu am facut la Asiban RCAul si am platit 320 LEI.

      Comment


      • #18
        Eu am facut RCA-ul la "UNITA" pe data de 19.06.2009 si m-a costat 444RON/1an
        Sandero 1.6 Laureat

        Comment


        • #19
          Asta cu "m-a costat $$$" ii cam relativa pt ca RCA-ul se calculeaza conform unor criterii.

          Comment


          • #20
            Corect, eu am masina inmatriculata in Teleorman
            Sofer:50ani, permis de peste 20ani si nu e pensionat

            PS:masina e trecuta pe numele unuia din parinti ca sa pot sa-mi iau un credit imobiliar(poate acum prin programul "prima casa" )

            Comment


            • #21
              Asa Asa. "Lasa incet ca zice tot"
              Pai asa cred si eu ca ai scos un scor frumos.
              As fi curios un posesor de 1.6 pana in 30 ani si in zona cu risc maxim cat scoate

              Comment


              • #22
                Sandero Laureat 1,6. Am facut asigurarea la alianz tiriac, al 2 lea an. Am ales varianta fara fransiza, 1396 lei/12 luni, platibil intr-o singura rata. Suma asigurata este 33.452, iar RCA a fost 470/12 luni.
                CASCO este pt avarii si furt, accidente persoane, asistenta rutiera, vandalism si asigurare bunuri personale din auto in limita a 600 ron/eveniment. Suma pt CASCO este cu reducerea care se acorda in functie de varsta si de vechimea permisului.

                Comment


                • #23
                  Eu sunt Consultant la Generali. Daca dori informatii sau oferte imi puteti trimite un mail la adresa miu.victor@yahoo.com cu numarul dvs de tel si o scanare a talonului si eu va contactez in maxim 24 de ore!
                  Tin sa precizez ca la Generali nu exista varianta fara francsiza! Fransiza se retine doar atunci cand se produce o dauna cu autor necunoscut sau din vina ta! Insa daca esti lovit si ai RCA celui vinovat, iti repari frumos masina pe casco cu regres, si nu primesti nici malus. Adica nu figureaza ca si cum ai fi avut dauna...si in fiecare an ai reduceri consistente daca nu ai avut daune!
                  In plus primesti si un card de asistenta rutiera care este destul de util. EuropAssistance este firma cu care colaboram.
                  Pentru orice informatie va stau la dispozitie!!!

                  Comment


                  • #24
                    Salutare.
                    Patanie recenta: intr-o seara, ma duc in vizita pe la nasi si imi parchez masina pe marginea strazii (pentru cine stie prin Ploiesti, pe Bd. Republicii, pe langa caseriile de la Electrica). Nici un semn de parcare/stationare/oprire interzisa. Trece un nene si, neatent, imi zdreleste masina. Omu' , civilizat, imi lasa un biletel cu numarul de telefon si scuzele de rigoare (da, vorbesc de Ploiesti-Romania, nu va mirati). Il sun, stabilesc cu el sa ne intalnim sa facem actele de constatare amiabila la societatea unde era asigurat (Groupama, mare teapa). Facem actele, imi duc masina la service (agreat de ei) si azi trec pe acolo sa vad ce si cum. Nenea de acolo imi spune ca masina e gata, dar cei de la Groupama vor plati doar jumatate, ca cica e culpa comuna. Motivul lor: probabil nu era parcata bine, ca altfel le lovea si pe cele din jur.
                    Cred ca maine imi cumpar un harb in pragul casarii, imi fac asigurare la Grupama si ma apuc de facut victime . Doar ce am vazut un Bentley prin oras
                    P.S. Suma totala a reparatiei e 952 lei, din care ei zic ca suporta numai jumatate.
                    P.S.2 nu o sa fac chestia asta, ca oamenii (proprietarii posibilelor victime) n-au nici o vina. Totusi, daca cineva are masina relativ sifonata pe undeva si vrea sa o faca pe asigurarea mea, treceti prin Ploiesti si rezolvam. Amiabil.

                    Am postat chestia asta pentru a se observa seriozitatea unor societati de asigurare. Cred ca ar trebui facuta si o "lista neagra" a acestora.
                    Nu ma poate acuza nimeni ca fac reclama. Daca se da ban pentru antireclama, go ahead!

                    Comment


                    • #25
                      Lasa ca de la anul nici tu si nici altii nu o sa se mai grabeasca cu biletele pe la geam.
                      Cine are 3 accidente pe an poate plati pana la 200% pt un RCA

                      Comment


                      • #26
                        Pare o incercare meschina,destul de transparenta de a mai salva din cheltuielile lor. Daca le merge/le-a mers,e vina ta.Nu te supara ca zic asta,dar asa vad.Trebuia sa faci un scandal monstru,sa ameninti cu OPC-ul,ca-i dai in judecata si asa mai departe! Din simplul motiv,ca tu aveai masina parcata.Si din simplul motiv,ca daca ei fac o asemenea afirmatie,trebuie sa faca si dovada ca tu ai parcat neregulamentar! Si pe langa toate astea,tu ai facut constatare amiabila cu autorul tamponarii.Daca nu le-a convenit ceva,li s-a parut ceva suspect,de ce nu au cerut expertiza politiei? Te-au fraierit!!!

                        Este ca si cum tu ai o asigurare pe casa - evaluata,cum este normal - si care e singura care se darama la un cutremur (exemplu).Iar asiguratorul se scuza nonsalant ca e singura casa care s-a daramat - deci e vina ta - ergo,nu mai plateste...poate e fortata situatia,dar cam asa vad eu.
                        Last edited by sanderizer; 18 November 2009, 23:35.

                        Comment


                        • #27
                          Da, ar fi corect, numai ca sufera de o singura problema: asigurarea RCA e a masinii, nu a soferului. Mie mi-ar conveni sa se faca o asigurare RCA pe sofer, si ar fi normal (in definitiv masina, daca sta in parcare, nu face accident). Si cum am mai multe masini, as plati o singura asigurare. Firmele de asigurari nu vor permite asta, ca pierd. Ma gandesc la mine, am 4 masini (sa zicem). Plus una a firmei. Daca asigurarea se va face pe sofer, se va plati o singura asigurare (si in cazul de fata, de regula o plateste firma). Cele 4 masini ale mele ma costa vreo 1300...1400 lei/an. Masina firmei, inca vreo 600 (chit ca e Tico, nu conteaza, cand e de firma e foarte periculoasa). Deci, in total, vreo 2000 lei/an. Daca s-ar face asigurare pe sofer (altfel nu poti aplica bonus/malus), la cat s-ar ajunge? 400 lei/an? Adica de 5 ori mai putin? Neeeee. Plus ca nu se va putea diferentia capacitatea cilindrica a masinii. Adica nu-ti va putea face asigurare de ....2000 cmc. Daca vreau sa conduc un ARO de 3200 cmc (motorul de Brasov), ce fac? Permisul imi da voie, ca tot categoria B este.
                          Sanderizer... inca nu s-a terminat. Azi am aflat, maine am confirmarea oficiala, asa ca ... sa-i pazeasca Dumnezeu. Vor vedea ce n-au vazut. Nu am neaparata nevoie de masina aia, asa ca o pot lasa in service si 90 de zile, termenul in care trebuie sa se hotarasca. Nici 500 de lei nu sunt foarte mult, dar e vorba de dreptatea mea si bataia de joc a unor firme carora trebuie sa le platim dari grele pentru nimic. Noooo, lucrurile nu raman asa. Ma bat cu ei pana in panzele albe, nu conteaza cheltuielile (oricum recuperez banii), dar nici bataia de joc a oricui.
                          Last edited by silvester; 18 November 2009, 23:49.

                          Comment


                          • #28
                            Bafta in demersuri si sa ne tii la curent!

                            Comment


                            • #29
                              Probabil si pe treaba asta mizeaza asiguratorii(unii) , il tin cu masina in service pana vine cu bani de acasa.
                              Oricum succes si sa ne tii la curent.

                              Comment


                              • #30
                                Happy end!
                                Dupa ce am aflat ca trebuie sa platesc jumatate, am sunat la asigurator sa intreb cum pot face ca sa intru in fosesia unei copii a dosarului. Normal ca m-au intrebat pentru ce, si mai normal ca le-am spus ca vreau sa fac o sesizare la CSA si vreau sa documentez bine reclamatia. Mi-au zis ca ma suna ei. Nu m-au mai sunat, dar in nici o ora am primit telefon de la service ca pot veni sa ridic masina, au primit acceptul de plata pentru toata suma.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google