Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero vs I10

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandero vs I10

    Este primul thread pe care il deschid. Am urmarit toate jurnalele de bord postate aici si vreau sa va intreb, intre Sandero si Hyundai I10 sau I20 ce ati alege ?

    Dupa mine I10 este o masina destul de atractiva, mai ales ca vine cu AC standard, 7 ani garantie pentru motor si transmisie, 3 pentru restu la un pret similar cu Sandero. Da, poate nu intra in aceeasi clasa, I10 fiind ceva mai mica, motor mai mic, mai usoara si portbagajul nu-i cine stie ce. Inca un lucru, e fabricata in India deci orice problema care ar putea sa apara va fi rezolvata in cateva luni cel mai probabil..insa pare putin mai bine finisata. Cei drept, eu am mers zilele trecute cu un I10 si mi s-a parut similar de comoda ca sandero insa mai bine antifonata. Doar pe la 110 km/h incepea sa se auda ceva mai tare motorasul.

    Tot aici, daca ati avea de ales intre Sandero, I10 si un Logan.. cam care ar fi optiunea voastra. Vreau sa mentionez ca eu am nevoie de o masina preponderent pentru oras.. nu o sa car cartofi, scandura si saci de ciment cu ea.

  • #2
    Salut,

    Eu personal cand m-am decis sa achizitionez masina, am avut ce cauta si documenta, deh este prima mea masina. Dupa lungi cautari (SH sau noi) am dat peste Sandero care mi-a atras privirea instant. Am vazut masina pe net, in poze. Am fost ulterior la un dealer pentru a vedea masina de aproape. Am fost placut impresionat de masina, iar acum, dupa ce am facut cu ea aprox. 12000km, sunt si mai multumit. Marea majoritate a drumurilor le fac in Bucuresti si se comporta exemplar. Dupa parerea mea, este o combinatie reusita pentru o masina posibil folosita si in oras si la drumuri lungi pe soselele Patriei. Masina se simte bine si la 60km/h si la 140km/h. Cred ca te va edifica un drive test cu ambele.
    Doua cuvinte care deschid multe usi: "TRAGE" si "IMPINGE"

    Comment


    • #3
      Si la ce pret ai cumparat masinuta ?

      Comment


      • #4
        Tinand cont ca am vrut si cateva optionale, pretul final a fost 9500 euro.
        Doua cuvinte care deschid multe usi: "TRAGE" si "IMPINGE"

        Comment


        • #5
          as alege sandero prin prisma faptului ca e o idee mai mare, mai ieftina, mai cu service-uri gramada, mai cu probleme si remedii cunoscute de la logan (5 ani de experienta in domeniu eu zic ca e ceva; adica putin probabil sa dai de o problema care sa nu se rezolve sau sa stai 3 luni cu masina in service). intretinerea e destul de decenta, impozitul e mic, casco e mai mic decat la masini straine...dotari nu poti sa zici ca n-are, deci, sandero
          le: daca vrei portbagaj si sa cari si 4 persoane si bagaj, atunci logan. desi daca mergi 80-90% din timp in oras, sandero cred ca e varianta mai buna decat loganul. caramida aia nu se descurca in oras asa bine ca sandaua
          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

          Comment


          • #6
            Eu mi-as cumpara un i10 doar daca as merge exclusiv prin oras, sa fiu singur in masina, sau daca as avea pasageri in spate persoane de pana in 1,3 m inaltime. Am stat intr-un i10, si dupa ce mi-am aranjat scaunul, in spatele meu, nu prea mai avea loc nimeni cu picioarele, si nu am decat 1,86.
            Totusi, nu cred ca poti comapara un i10 cu un Sandero, decat doar prin prisma faptului ca sunt ambele masini, dar sunt din clase diferite.

            Comment


            • #7
              am niste prieteni care au asteptat o luna si ceva dupa o piesa la ambreiaj la un i30. atentie si nu va pacaliti nici cu aia 7 ani garantie ca manoperele si consumabilele te ard la hyundai....si 7 ani ai ce cotiza la baieti! asa ca luati in calcul si cintariti bine. alegerea nu e usoara ce e drept (si au am studiat ceva pina am ajuns la sandero..si is destul de multumit..cu mici exceptii). cum zicea si colegul seba pentru dacia sunt mai multe avantaje legate de service, costuri, etc. in plus masina e mai reusita ca design, e spatioasa, motorul de 1,2 consuma putin.. bafta!

              Comment


              • #8
                Hyundai garantie 7 ani!
                Fratilor este strategie de marketing ei castiga mai mult din revizii la schimbat de filtre si placute de frana 400 ron ( fapt confirmat de detinatori de Hyundai Accent)
                3 ani este suficienta garantia, de obicei o piesa cu defect de fabricatie cade in 50.000 km poate chiar mai devreme. restul sunt consumabile care le platesti la dublu.......
                i10 are o problema, marimea portbagajului.
                2. i10 este o masina exclusiv pentru oras dar daca este nevoie oriunde...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ygi_07 View Post
                  Hyundai garantie 7 ani!

                  placute de frana 400 ron ( fapt confirmat de detinatori de Hyundai Accent)

                  3 ani este suficienta garantia
                  aia 7 ani depind de numarul de km (vedeti clar pe site-ul hyundai), garantia masinii acopera doar 3 ani, restul de 4 sunt doar pe grupul motor, fara anexe, fara cutie de viteze..etc.

                  Vedeti pe clubhyundai ce scor dai la rezivie la placute de frana (fata si spate) la I30 - pret 10 milioane !!! (doar placutele de frana, nu toata revizia)

                  Comment


                  • #10
                    i10 este o masina de oras. Este foarte mica..(sotia mea conduce are i10). Avantajul este ca , consuma foarte putin atat in oras cat si in afara. Are un comportament foarte bun si la 50 si la 110 km/h. Ce nu mi-a placut la ea este schimbarea vitezelor si pedala de abreiaj...care semisca greu..(parerea mea). Banuiesc ca pana te obisnuiesti.
                    Daca ar fi sa aleg...prima data mi-as lua Sandero si daca pot as lua si un i10 (doar pentru oras sau drumuri facute singur in afara).

                    Comment


                    • #11
                      Si calitativ cum ti se pare i10 fata de Sandero ? Vreau sa mentionez ca familia mea mai are un Logan MCV.. deci cam stiu de ce-i in stare Dacia.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google