Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Daca aveti 12 mii euro v-ati lua sandero sau alteceva(nu conteaza ce)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca aveti 12 mii euro v-ati lua sandero sau alteceva(nu conteaza ce)

    Problema e destul de simpla dar si complicata in acelasi timp. Daca sa investesti un 2-3000 euro in plus intr-o alta masina sau de banii mergi pe gratis 1-2 ani.
    Toate acestea in conditiile in care majoritatea dintre noi am muncit destul pt cei 10-12 mii de euro si nu i-am castigat la loto.

    Eu cand as lua decizia m-as gandi si la toate costurile ulterioare, nu doar cel de achizitie...
    23
    Sandero de 10 mii
    60.87%
    14
    Alta masina "straina" totusi noua, de 12 mii
    39.13%
    9
    Last edited by and_rei; 27 February 2012, 08:32. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    desi am votat sandero de 10 mii, cei 2000 i-as baga tot in masina. as face un sandero de 12 mii.
    -fara-

    Comment


    • #3
      Nu exista masina straina de dimensiunile si motorizarile Sandero care la 12.000 sa iti ofere ce iti ofera Sandero la 10.000. Eu am dat 10.500 si am varianta full cu volan din piele si geamuri electrice pe spate si multe alte mici chestii pe care la un Citroen sau un Peugeot nou de 12.000 nu le-as fi avut.

      Comment


      • #4
        Am votat sandero pentru ca de restu banilor mai bine ma duc intr-o excursie cu masina si pe langa asta sandero e cel mai mare din clasa asta.

        Acum m-am uitat pe configurator si un sandero cu motor de 1.6 16v, culoare metalizata, airbaguri laterale si jenti de aliaj este 10980 euro. La banii astia la alte marci gasesti motor de 1.2.
        Last edited by bogdan_cj; 27 February 2012, 14:12.

        Comment


        • #5
          bravo dacia daca au bagat 16.16v pe sandero. iti dai seama ca e racheta?
          eu zic ca daca investesti 1000 de euro in antifonare pe langa cei 11000(la cat ajunge sandero de care vb bogdan) e mai mult decat suficient.
          -fara-

          Comment


          • #6
            Nu stiu daca zici in mod ironic sau nu ca e racheta, dar are performante decente. Decat 1.2...

            Comment


            • #7
              nu e ironic. chiar cred ca trage bine la 105 cp.
              am vazut ca au bagat si un diesel de 90 cp. cred ca si ala e tare "suparat".( a nu se face comparatie cu masini de 150 200cp)
              ocazional conduc un MCV diesel de 85 cp si sunt impresionat de cum merge.
              ON topic: la 12000poti sa te gandesti si la sh-uri "nervoase" dar intretinerea plus consum sar din buget.
              Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
              -fara-

              Comment


              • #8
                Stiu cum se comporta motorul de 105 cai pentru ca am condus si mi-a placut mult. Oricum initiatorul topicului va alege, noi ne dam cu parerea.

                Comment


                • #9
                  eu mi-as dori 300 de cp dar ma gandesc ca nici cu 1.4mpi al meu cateodata nu depasesc 90km/h ca sa nu sar de 5.5 consum.
                  la 300 cp si 8000 de ture...am rupt-o in fericire cu carburantul care e "ieftin" rau, iar portofelul subtire tare.
                  -fara-

                  Comment


                  • #10
                    ideea topicului era daca ati da cele cateva mii in plus pe o antifonare mai buna/ niste plastice mai de calitate, si poate esp/clima.
                    masini gen i30/ kia ceed/ corsa / clio / skoda,... nu ma leg de un producator sau model anume.
                    masini putin mai scumpe, ceva mai scumpe la intretinere, care ofera un confort sporit, dar care poate au ceva semne de intrebare la raportul calitate/dotari/pret

                    vorbim de masini ieftine, poate nu cele mai ieftine dar in nici un caz golfuri, bmw-uiri sau alte marci cu piele si sute de cai

                    Si vorba aia apoi masina mai papa si benzina si niste vizite pe la service...
                    Last edited by and_rei; 28 February 2012, 01:22. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Nu, nu as da alti bani pe alta masina scumpa doar daca as avea bani sa o intretin cum trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        un sandero full cu motorizare decenta e 10 000. o alta marca cu aceleasi optionale si poate cu un motor asemanator sare de 13000. in plus orice alta marca de masina are intretinere mai scumpa ca Dacia.(vb de piese, manopera).

                        vb lui murphy : cu cat stie sa faca mai multe, cu atat se va defecta mai repede, si niciuna din multitudinea de functii nu le va face la capacitate maxima.
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          N-as da cateva mii de euro in plus pe o masina de aceeasi clasa, doar pentru niste plastice de calitate mai buna(care oricum vor scartai dupa ceva timp) si eventual o stea in plus la EuroNcap(Sandero cu airbag-uri laterale 4stele-alte masini 5stele).
                          In plus cu atatea 'animale' in lumea asta, care n-au de lucru cu cheile sau n-au loc sa iasa din masina doar cu usa deschisa la maxim, n-are rost sa am masina mai scumpa ca si aceea se va zgaria sau indoi in diferite cazuri.
                          Cand am luat masina, am cautat sa fie cat mai ieftina, dar sa si ofere un confort demn de secolul 21, deci am exclus din start masina fara Ac sau servo-directie.Am avut 9000E, cat de un 'Sandero Clima Plus', care avea dotarile ce le voiam eu, dar pana la urma am cautat o alternativa mai ieftina si mai dotata, asa am cumparat 3 tichete remat(nu am vrut sa dau dacia 1310 la remat) si m-am indreptat catre varianta 'aproape de varf'-Black Line, care a fost 6900E+3000lei tichetele(dar astea nu le socotesc in acei 9k E, deoarece erau din alti bani), deci am ramas cu 2000E dupa ce am luat masina.Cu acei bani ma puteam indrepta spre un Polo sau o Fabia mai slab dotate, dar am preferat sa mai raman cu niste bani, avand in vedere ca nu locuiesc in masina, si oricum mi se pare enorm sa dai atatia bani pe un fier.
                          Deci, Sandero de 10mii euro, mi se pare ca are destule dotari atat din punct de vedere al sigurantei, cat si al confortului, calitatea lasa de dorit in unele locuri, dar nimic nu e perfect in lumea asta.
                          Ps:Avem printre noi posesor/posesori de Fabia, si nu sunt tocmai multumiti de fiabilitatea anumitor piese, in schimb avem si posesor de Sandero cu peste 110k km pe drumurile tarii si inca nu a schimbat nicio bucsa la directie.

                          Comment


                          • #14
                            Si spun si eu ca fost posesor de fabia 1 ca nu e un momument de fiabilitate(cel putin motorul de 1.2 12v 64cai care acum e de 70) si pentru a avea la fabia dotarile unui sandero de 10.000 mai pulsezi ceva bani.

                            Comment


                            • #15
                              Stati ca sare bunicuta cu un saab diesel sh . Un singur regret am de cand mi-am luat sandero: ca nu exista 1.6 16v. In rest o masina fiabila d.p.d.v. tehnic cu care iti faci treaba ieftin si decent. Foarte buna pentru drumurile noastre.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google