Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

BorMasina lu'Oti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Glicerina de maini (tubulet galben) sau spray pentru chedere. Ca nu inghete usile inchise ca la Dacia ingheata ca dracu de tare. Cred ca sunt chedere de calitate slaba.

    Comment


    • Am inceput pregatirile pentru iarna, anvelopele au au fost puse pe jante si echilibrate. Ele au fost asezate pe suportul special si asteapta sa fie montate pe masina. Suplimentar pun o poza cu surpriza de saptamana viitoare, sper sa tina vremea cu mine.
      Attached Files
      sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Am facut inspectia la "alambic" - filtru decantor vapori ulei, dupa 400km s-a adunat cam mult "muci". In poze se poate observa ca furtunele ce intra in galeria de admisie si filtrul de aer sunt curate, uscate , nu au urme de ulei. Acum a venit momentul sa trec pe varianta originala a masinii, deci am pus totul la loc cum era. Dupa inca vreo 400km am sa verific cat de curate sunt furtunele. Ma intereseaza in special cel ce intra in filtrul de aer, el este responsabil cu murdarirea,imbacsirea clapetei electronice de acceleratie.
        Attached Files
        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • In seara asta am pregatit proiectoarele pentru montaj. Cu aceasta ocazie mi-am adus aminte ca am o sursa cu care le pot proba. In poza 5, este masurata tensiunea in gol, in poza 6, tensiunea in sarcina, in poza 7, curentul nominal, in poza 8, curentul de varf (maxim - pana filamentul ajunge la temp nominala).
          Trebuie dimensionat cablajul sa reziste la un curent nominal de 10A. Cred ca o siguranta temporizata de 20A rezista suprasarcinii (40A).
          Attached Files
          Last edited by Oti; 2 November 2015, 20:36.
          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Unde le pui pe astea? Ai voie nu poti sa iei amenda de la un control politie/RAR?

            Comment


            • De ce ar lua amenda?Nu are proiectoare,isi pune el unele..Eu le-as pune in spatele grilei din bara fata!
              NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

              Comment


              • Orice modificare la sistemul de iluminare/semnalizare trebuie sa fie omologat pentru a fi legal. Orice proiectoare in afara de cele omologate pe masina sunt ilegale, poti lua amenda in trafic si poti avea probleme la ITP.
                In cel mai rau caz amenda + ridicat talonul, se inapoieaza dupa remedierea problemei.
                Asta este teoretic. Mergi pe riscul tau insa esti vurnelabil la orice control in trafic.

                Comment


                • Originally posted by MAK112 View Post
                  De ce ar lua amenda?Nu are proiectoare,isi pune el unele..Eu le-as pune in spatele grilei din bara fata!
                  Nu mai poate omu sa tina un secret....divulgare partiala.
                  PS
                  Le voi folosii numai "off road" si atunci cand am nevoie.
                  Attached Files
                  Last edited by Oti; 3 November 2015, 12:06.
                  sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Am facut un tutorial demontare bara Logan/Sandero2, sper sa ajute pe cei care nu au mai facut-o. Cum masina mea este ACCES, o sa fie diferente la cei care au masini cu alte dotari (atentie la proiectoare!). Demontarea este usoara, cu putin curaj, nu solicita indemanari speciale, o poate face o singura persoana cu nivel mediu in experienta mecanica.


                    https://drive.google.com/file/d/0B1q...ew?usp=sharing
                    sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Hahaha..eu chiar nu stiam ca le pui acolo!Am zis si eu la plezneala! Daa intr-o tara unde totul merge cu fundu" n sus tocmai pe Oti il gaseste in ilegalitate!La sandelul meu mai merg puse un rand de proiectoare?Cred ca da,daca le fac cu cablaj separat!

                      Le poti folosi pe drumul dintre Roman si Negresti..E un drum mai special! )
                      Last edited by MAK112; 3 November 2015, 13:46.
                      NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

                      Comment


                      • Daca se pun statii de sute de wati, nu este loc de inca 110W, poti sa pui o bara de LED-uri, consuma putin si este si estetica (bara transversala portbagaj). Poti sa faci o montare provizorie, sa o poti da usor jos.
                        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Am montat proiectoarele pe masina, mai am putin de lucru la reglaje, "finisare lucrare". Urmeza sa fac instalatia electrica pt comanda si alimentare proiectoare. Pun poze cu cea iesit.


                          Prima parte a prezentarii : montare proiectoare pe Sandero ACCES

                          https://drive.google.com/file/d/0B1q...ew?usp=sharing
                          Attached Files
                          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Am terminat si a doua parte:https://drive.google.com/file/d/0B1q...ew?usp=sharing
                            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Am si eu o intrebare: de ce nu ai incercat sa bagi in bara in locasurile de fabrica originale, astupate, niste faruri originale sau daca nu ceva mai destepte gen Angel Eye?

                              Comment


                              • Am sa pun si din alea, le voi selecta din buton, trei pozitii, off, cele oem sau toate patru.
                                Vreau sa fiu mai deosebit.
                                Last edited by Oti; 10 November 2015, 13:58.
                                sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google