Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Ninijoaca: eu am gasit insonorizant perete antifoc de diesel cu 80lei in stare foarte ok.

    Comment


    • Aluband ( 2-3 straturi) pe peretele de foc + batator acustic pe evacuare + ulei nou Elf (am pus si Duralube) - zgomotul este pe jumatate ca la inceput cand am cumparat masina.

      Nu ar fi corect sa zic ca e liniste in masina, ca nu se mai aude nimic insa zgomotul este mult diminuat, se aude ca la orice masina straina de calitate.

      Am renuntat la instalarea pe peretele de foc a insonorizant de Dacia diesel pentru ca este foarte greu de montat si in plus nu-mi place cum sta nu sta perfect lipit sta in valuri, am studiat cateva dacii diesel am vazut ce aiurea sta insonorizantul. Parerea mea e ca e de proasta calitate. La mine la cealalta masina ( Peugeot) insonorizantul pe peretele de foc sta ca lipit e o placere sa te uiti, e cu totul altceva si e mai gros.

      Alubandul e usor de lipit, in 2-3 ore ai terminat si poti sa pui unde vrei tu. Nu trebuie , cleme, surubururi etc si sa te bagi sub masina. Si arata mult mai bine la sfarsit.

      Parerea mea.

      Comment


      • Pregatita de iarna.
        Attached Files

        Comment


        • Ce frumoasa e alba ca zapada!
          ps. ai grija cu portbagajul, sa nu pui greutate mare pe el pentru ca unde sunt acele talpi iti infunda tabla.

          Este un sistem foarte prost inventat de Dacia.
          Last edited by jelly; 18 December 2013, 17:15. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Am folosit iarna trecuta portbagajul si nu a lasat nici o urma. Inainte de a-l pune am curatat bine tabla si talpica. Il folosesc numai pt schiuri. Sunt talpici originale de portbagaj Sandero de la reprezentanta cu barele schimbate, puse de aluminiu cu sina T de la alt porbagaj. Si cu cele 8 suruburi se prind teapan.

            Comment


            • Azi fata de 18 ani a vecinului de bloc, in parcare, (medic ginecolog) mi-a sters cu 307 ei bara din fata la Sandero. Nu e nimic grav trebuie sa-mi comand alt numar, alt suport numar si trebuie bara vopsita local cu alb. Bara nu e rupta, zgariata sau desprinsa din suporti ci doar stearsa dupa cum se vede in poza.

              Am 2 posibilitati: ori il fac pe RCA-ul lui ori ii cer bani sa rezolv eu singur.

              Nu stiu insa cati bani sa-i cer: vreo 2-3 mil e deajuns? Pentru un numar un suport numar si o retusare locala cu vopsea alba.
              Attached Files

              Comment


              • cere 400 ron (explica-i faptul ca-i va creste cota RCA cu 30% daca te folosesti de RCA etc) curata zona cu pasta abraziva mare si apoi un luciu scurt. Lasa vopseaua asa, nu te apuca de moroieli, bara nu se va fixa bine, suportii aia sunt vreo 80 ron, daca nu stii bine cine o pregateste mai bine iti vezi de treaba. Asta sa fie buba masinii pana o vinzi.

                Comment


                • Pai masina nu vreau sa o vand ca e noua are 1 an si 7000 km :-)

                  Degeaba o polisez pentru ca negru nu se duce si apare albul, negru e culoarea plasticului.
                  Eu ma gandeam sa o duc la service-ul reprezentantei din oras de unde am cumparat masina si sa mi-o retuseze ei. Si nu stiu cam cat ar costa o vopsire, retusare locala pe cativa cm, vopseaua nu e metalizata deci se poate si vopsi local pe o zona mica.
                  Oare cat sa fie un vopsit pe cativa cm, 100-200 lei?

                  Comment


                  • cum a zis colegu...vreo 400...suportul nu e scump...dar la bara e distractie..mai bine pentru vopsit acolo local..cauti vreun service mai mic, plus ca tu acum o sa iti pierzi vreamea, benzina nervi etc..daca nu ii convine ceri RCA, dar cum a zis chroma..eu is patit daca iti da bara jos .si pune aceeasi suporti nu o sa mai fie ca la inceput

                    Comment


                    • Pai de ce trebuie data bara jos pentru cativa cm de vopsit? Trebuie numai protejat de vopsea de jur-imprejur pe unde e grila de la masca. Pot sa o fac si eu insa nu am chef daca nu e din vina mea. Eu cred ca in max 2 mil ma pot incadra cu vopsitul. La cealalta masina (albastru) am un kit original de vopsit spay vopsea + spay lac si am tot vopsit micile zgarieturi, nu se vede de loc diferenta.

                      Insa pentru albul asta nu am nuanta exacta de spray alb si mi-e frica ca se vede diferenta.

                      Comment


                      • Se poate vopsi local fara probleme doar sa fie profesionisti vopsitorii.

                        Cu o situatie asemanatoare m-am confruntat la fosta masina.

                        Au vopsit-o local doar in zonele indicate si cand am vandut-o dupa 2 ani nu se cunoastea deloc ca fusese retusata local. In trecut am mai recurs la vopsire locala dar dupa ceva timp a inceput sa se exfolieze semn ca ceva nu fusese facut bine.

                        Multa bafta!
                        Attached Files

                        Comment


                        • bara se vopseste local. Adica se demonteaza, se matuieste in zona respectiva, se aplica filler, se da culoare, se face pierdere de lac. corect ar fi sa se aplice lac pe toata bara pentru a fi inchis pe dos, altfel rezista 1 an, maxim 2. Obligatoriu se inlocuiesc suportii. Nimeni nu va retusa fara sa dea bara jos (aia care n-o dau jos sunt carpaci nu vopsitori). Este ca si cand ai da cu vopsea peste rugina (in timp reapare). eu in locul tau mi-as vedea de treaba, iei 400 ron si gata.

                          Originally posted by Azzzuro View Post
                          Se poate vopsi local fara probleme doar sa fie profesionisti vopsitorii.

                          Cu o situatie asemanatoare m-am confruntat la fosta masina.

                          Au vopsit-o local doar in zonele indicate si cand am vandut-o dupa 2 ani nu se cunoastea deloc ca fusese retusata local. In trecut am mai recurs la vopsire locala dar dupa ceva timp a inceput sa se exfolieze semn ca ceva nu fusese facut bine.

                          Multa bafta!
                          exact ce spuneam: culoare in zonele indicate si pierdere de lac. Se exfoliaza pentru ca sunt 2 straturi suprapuse, din care cel de la baza nu are suficienta abraziune pentru a adera cel de deasupra. Se cunoaste unde este retusata local, doar trebuie sa ai ochiul antrenat pentru a cauta limita exterioara a lacului nou aplicat. Ca sa iasa bine orice element trebuie demontat (evident mai putin aripi spate si pavilion) iar lacul trebuie inchis sub protectii sau ornamente.
                          Last edited by chroma; 7 January 2014, 09:39. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by ascomp View Post
                            Azi fata de 18 ani a vecinului de bloc, in parcare, (medic ginecolog) mi-a sters cu 307 ei bara din fata la Sandero.
                            Eu as merge in reprezentanta sa o vopseasca toata. cumperi si tu doi suporti si asta`i viata merge inainte.

                            Apropo: acum cativa ani cand a avut Sandel accident in reprezenta au spus ca acei suporti sunt consumabile si nu intra pe casco ) dulce Romanie

                            Comment


                            • pai cam asa spun si eu printre randuri: ori o vopsesti ca la carte in reprezentanta pe RCA, ori iei 400 ron si-ti vezi de treaba (o lasi asa). cale de mijloc nu este

                              Comment


                              • Am reparat bara stearsa.

                                Negreala aproape in totalitate a iesit la un polish iar cele cateva zone mici de negru ramas le-am vopsit cu un spray al (special pentru plastic, exista asa ceva cu ceva polimer in el in plus ca sa stea pe plastic insa e mai scump e vreo 50 lei un spray). Dupa ce s-a uscat am mai polisat un pic vopsitul ca sa iasa perfect la aceiasi culoare mai preci ca sa se mai inchida o nuanta. A iesit aproape perfect. Norocul a fost ca bara a fost frecata tot cu bara de la Peugeot - mai precis cu bandoul care e un fel de plastic/cauciuc mai moale si nu a lasat zgarieturi.

                                Si in plus numar nou si suport numar nou. Eu am facut totul.

                                Din pacate cand m-am uitat la masina mai atent fiind curata si in soare am descoperit multe alte urme de usi primite pe caroserie - dupa numai 1 an.

                                Ce e interesant e ca tabla e mai moale se indoaie usor la o lovitura de usa insa vopseaua e de calitate nu sare. La cealta masina (307) pe care o am e invers: tabla e tare nu se indoaie insa se zgarie destul de usor.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google