Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri de iarna !?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cauciucuri de iarna !?

    Deci, daca iarna trecuta am circulat cu gumele de vara Barum, care sunt execrabile pe zapada si gheata, iarna ce vine, as vrea sa cumpar 2 gume de iarna si 1 bucata janta second. De ce doar una ? pai a doua janta va fi cea de pe roata de rezerva.
    Deci 2 gume iarna si 2 jenti ca sa echipez masina pe puntea fata cu cauciucuri de iarna, iar puntea spate sa ramana ce Barum-urile de vara.

    Intrebare: e mai riscant sa circul cu fata - gume iarna si spate - gume vara SAU toate 4 gume de vara ?

    Mentionez ca nu cred ca voi avea bani de 4 gume de iarna.(ideal ar fi 4 gume iarna si 3 jante + janta de rezerva - da de unde dreaq atatia bani)

    Citisem pe net cum ca nu prea ar fi indicat sa merg doar cu puntea fata cu gume de iarna pentru ca ar derapa tare spatele....dar oare care-i diferenta daca as circula cu 4 gume de vara ?


    Astept pareri, dar mai ales argumente.

    ps. recomandati ceva gume de iarna bune si ceva mai ieftine ?

    Merci.
    Last edited by bunicuta; 14 September 2010, 15:42.

  • #2
    Chiar astazi ma uitam si eu aici sa vad ce s-a mai discutat si eu fiind in cautare de cauciucuri de iarna.
    Tot asa am si eu Barum dar eu ma gandesc ca o sa reusesc sa iau 4 de iarna.
    Legat de ce spuneai tu mai sus, asa este, se recomanda sa fie toate 4 de iarna dar eu cred ca o masina echipata numai fata cu iarna se comporta net superior uneia cu 4 cauciucuri de vara.
    Intamplator am o cunostinta care are un Logan si care de mai bine de trei ierni tot asa merge cu cauciucuri de iarna numai pe fata.
    Legat de recomandari sincer si eu sunt in cautari deci nu ma pot pronunta la recomandari

    Comment


    • #3
      ideal ar fi 4 puse pe jentile originale si in primavara sa imi iau ceva de aliaj..sa vedem cu banii.eu parca vazusem pe undeva TIGAR...uff..da nu mai retin pretu.

      Comment


      • #4
        Tigar si America si Debica sunt undeva pe la 180 RON/buc
        Eu ma gandesc la Motrio (care sunt tot sub licenta Continental ca si Barum si America si altele)
        Totdeauna prin toamna Dacia avea ceva promotii la cauciucuri de iarna.
        Anul trecut promovau Tigar la greu.

        Comment


        • #5
          Eu am vazut Barum, Debica, Nankang (chinezesti ?!) America (nu am auzit de astia niciodata), Kormoran, Sportiva (nu am auzit de astia) - toate astea sunt sub 200 ron/buc.

          Eu as merge din toti astia pe Barum, care ar fi pe undeva intre 170 - 190 ron.
          Ma gandesc totusi ca pentru vreo 210 - 220 as merge pe un Hankook W440...care au reviews-uri foarte bune in afara.

          Am vazut ca si Debica Frigo2 au preturi foarte bune....intrebarea e daca isi fac treaba in mod decent.

          ps. am vazut la dacia la oferta gume Motrio de vara, insa oare nu cumva sunt pneuri de categoria a 3-a ? adica chiar mai proaste decat Barum ?

          ps2. nu prea am incredere in ce au cei de la dacia in oferta de pneuri ieftine (nu vorbim aici de Continental, Michelin)

          Comment


          • #6
            Pt Debica poti vorbit cu Ciomp el are montate si ii destul de multumit de ele pretul a fost 170 RON si le-a luat din Baumax
            Legat de Motrio nu cred ca sunt mai proaste ca si Barum.
            Legat de ce ofera Dacia sunt multi care au pus Tigar de iarna de la Dacia si ziceau ca sunt foarte multumiti
            Last edited by Goan; 14 September 2010, 17:36.

            Comment


            • #7
              Uitati-va si la Nokian. Eu din astea am de iarna si nu am nici o problema.

              Comment


              • #8
                Sincer, ma uit, chiar ma uit dar cand ajung la pret parca simt ca ma ia cu ameteli.
                Tu cat ai dat pe ele ?

                Comment


                • #9
                  Este indicat cu toate 4 de iarna,dar daca nu ajung banii,macar puntea fata sa fie echipata pt iarna.Eu am avut si an atat de prost,incat mergeam iarna cu cauciucurile (toate 4) de vara, si alea tocite rau.M-am chinuit mult,mai ales la demaraje....si zapada multa...dar tot am reusit sa scap de accidente.Deci se poate.
                  Eu mi-am luat inca din 2008 4 buc. de Tigar - promotie Dacia,cele mai ieftine.Daca nu ma insel,am platit vreo 540 lei,cu tot cu montaj.Am postat la momentul respectiv undeva,mi-e lene sa caut acum.Ce sa zic,Tigar isi face treaba bine.

                  p.s.: mi-am gasit postul,aici: http://www.clubsandero.ro/cauciucuri_iarna-t279.html #16
                  Last edited by sanderizer; 14 September 2010, 19:22.

                  Comment


                  • #10
                    Eu recomnad Dunlop Winter Sport M3.4 anvelope aprox 1000 ron cu montaj si garantie.foarte multumit de ele.nu am ramas niciodat cu ele iarna trecuta.
                    Spuneti NU drogurilor

                    Comment


                    • #11
                      800 roni cu montajul inclus ( era oferta )

                      Comment


                      • #12
                        bun threadul! si eu am cautat azi toata ziua anvelope. concluzia:

                        imi cumpar un contiecocontact 3 + roata de rezerva si le pun pe spate, iar pe fata pun cele mai ieftine 2 anvelope de iarna. cred ca o sa caut SAVA. fratele meu si-a luat SAVA iarna trecuta si facea slalom printre masini pe gheata. nu mi-a venit sa cred, iar pretul cred ca undeva la 140(175/60/14-peugeot 206). pt sandero sa fie undeva la 180 roni.

                        iernile trecute le-am facut cu continentalurile stok. sincer am fost multumit. dar acum deja au ajuns la limita uzurii..ca doar au 78 000km.

                        p.s. cred ca mai bine cu 2 de iarna(pe fata) decat fara .

                        am gasit insa anuntul asta pe ocazii : http://www.okazii.ro/catalog/4361795...185-65-15.html m-ar bate gandul sa il contactez
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          Eu am citit vreo 3 pagini despre Debica Frigo2 si am ramas uluit despre cat de bine sunt apreciate de utilizatori:
                          Debica Frigo 2 reviews online @ Tyretest.com! Read reviews by other customers using this tyre thread!


                          Am mai citit pe forumuri si multi spun ca au avut experiente neplacute iarna cu gume iarna fata si vara spate - cica cam fuge spatele datorita diferentei mari de aderenta intre punti....hmm...poate totusi fac rost de bani si voi cumpara 4 bucati de Debica daca voi prinde si montajul si echilibrarea gratis.
                          Oricum as vrea sa cumpar si jante, sa nu stau in fiecare iarna si primavara sa tot platesc echilibrari si montare/demontare.

                          Comment


                          • #14
                            diferenta mare de aderenta intre punti...normal daca alergi ca nebunul pe gheata. acum dupa cum merge fiecare...stiind ca ai 2 anvelope de iarna pe fata vei merge ca si cum ai avea 4 si atunci rezultatele o sa fie pe masura. dar tot sunt de parere ca utilizand 2 de iarna pe fata vei avea control net superior fata de utilizarea a 4 anvelopr de vara.

                            eu asa voi face. imi voi lua 2 de iarna (debica/sava) si unul de vara(+rezerva pentru spate) in primavara imi iau inca 2 de vara+4 jante aliaj iar in toaman inca 2 de iarna.
                            -fara-

                            Comment


                            • #15
                              E bine daca poti sa-ti iei si jenti numai ca de echilibrat tot ar trebui sa le echilibrezi cand le schimbi (parerea mea).
                              Avand jenti scapi numai de pretul montatului de cauciuc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google