Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Schimbul de ulei la 10.000 Km ce fel de ulei si cine-l cumpara?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Spanu View Post
    schimbul de ulei si de filtre e ceva iar revizia e altceva...
    felicitari muzik boy
    Pai daca e cum zic ei in carnetul ala, si faci revizia la 10 000, e acelasi lucru.

    Comment


    • #17
      oameni buni nu trebuie sa confundam revizia cu schimbul de ulei.si mai ales ca pt prima revizie si pentru primul schimb de ulei km parcursi sunt mult mai putini.intebarea era la cat ne prezentam pentru primul schimb de ulei(care va coincide si cu prima revizie) si in cazul asta revizia e cea care se face mai devreme.

      sa-l ia naiba de carnet ca oricum ce scrie in el nu prea coincide cu realitatea. pt ca respectivul carnet e copiat dupa cel al loganului,iar cel al loganului e tradus dupa cel de la renault.asa ca eu nu am incredere in ce scrie acolo.eu ma duc si intreb baietii din service, sau un reprezentant al dealer-ului care mi-a inmanat masina.
      Last edited by Spanu; 21 September 2008, 11:50. Reason: p.s.
      -fara-

      Comment


      • #18
        Usor usor, nu te enerva - eu asta ziceam, avand in vedere ca cei care merg preponderent urban, vor trebui sa faca revizia la 10 000, schimba uleiul atunci.

        Comment


        • #19
          si vrei sa imi spui ca eu care fac sibiu-slatina in 3 ore(200 de km) tre sa il schimb la 20 000???eu ma duc la 7500 si o sa fac schimbul mai repede de fiecare data nu de alta dar nu vreau sa imi bat joc de motor.
          -fara-

          Comment


          • #20
            Originally posted by Stefan View Post
            cei care merg preponderent urban

            ..

            Comment


            • #21
              ok ok am inteles.fiecare face schimbul de ulei cand vrea.dar sa nu va aud ca va plangeti ca la 100 000km motoarele sunt praf.
              -fara-

              Comment


              • #22
                La 100 000 km io-l vand.

                Comment


                • #23
                  pai eu fac 1000 km in 10 zile.deci cred ca daca as merge pe principiul ca la 100 000 km sa il vand o sa stau numai de cumparat masini.:d
                  -fara-

                  Comment


                  • #24
                    pai - 10 * 100 = 1000 zile = 3 ani - adica exact cat am eu programat sa tin masina. Se duce garantia, pa.

                    Comment


                    • #25
                      mdea...la asta nu m-am gandit. eu am programat-o 4 ani:d si apoi imi iau lancer X
                      -fara-

                      Comment


                      • #26
                        Peste patru ani iti iei Lancer XI.
                        Si mie imi plac Mitsurile... dar suntem offtopic.
                        Intr-adevar cred ca e recomandat sa se faca primul schimb mai devreme, a fost si perioada de rodaj, deci e mai bine pentru motor. Acuma ca e 7500 ca e 10 000, nu e mare diferenta. Deja sunt persoane care au facut 25 000 km cu Sandero.

                        Comment


                        • #27
                          eu am facut 10000km,mi-am sunat dealer-ul,si raspunsul a fost clar:prima revizie se face la 20000km sau un an...si... aceasta revizie consta in schimbarea uleiului si a filtrelor!

                          Comment


                          • #28
                            revizia se face la 20 000. schimbul de ulei se face la 10 000 pentru ca asa scrie pe bidonul ala nenorocit de ulei ca e semisintetic, si merge la 10 000 de km(maxim 11 000) acum depinde ce ulei bagati in motoare. dar uleiul pe care mi-l baga aia de la mac auto slatina e de 10 000 km.
                            -fara-

                            Comment


                            • #29
                              ce consum scoti in oras,nu de alta da la noi tot timpul si peste tot e aglomerat de te-apuca nervii.si eu sunt sibian am un sandel 1.4Preferance si ma cam ingrijoreaza consumul,nu scade deloc sub 9 desii am 6000km majoritatea in oras.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google