Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Fading effect la Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    eu nu ma mai cert cu nimeni.interesant e ca sandero prezinta efectul asta si gata. s-a confirmat. si gata
    thred -ul ar trebui inchis si sa speram ca nu se va mai discuta pe tema consumului in frana de motor si lasata la liber.va multumesc.
    o sa ma gandesc la ceva sa ne mai contrazicem ca ne plictisim
    -fara-

    Comment


    • #32
      Originally posted by Spanu View Post
      din punctul meu de vedere e o prostie ceea ce se invata acum.mie imi e mila de motor sa il omor cu frana de motor.plus ca la o panta totdeauna o scot din viteza. motorul se raceste si confortul e sporit,nu mai exista asa zisa tragere din spate, cand simti ca trebuie sa tragi pe cineva dupa tine.daca tu zici ca folosesti ambreaiajul doar ca sa schimbi o viteza ma intreb ce faci cand observi o groapa pe care nu o mai poti evita..pui frana????sau decuplezi cutia de motor ca vibratiile provocate de lovitura sa se transmita cat mai putin, iar planetarele si toata directia sa nu aiba de suportat atata.
      scz dar nu m-am putut abtine.mai ales ca vad ,ceea ce faci tu, toata ziua
      Asemenea aberatii nu am mai auzit la nimeni pana acum.
      Sincer cel mai tragic lucru e ca mergi in panta cu masina pe liber, nu ai niciun control asupra masinii, sa te fereasca Dumnezeu sa te afli vreodata intr-o situatie limita, ca te vedem la stirile de la ora 5.
      In al doilea rand e recomandat sa mergi cat mai mult in frana de motor, pentru a avea un consum cat mai mic si pentru a schimba consumabilele cat mai rar (placute, discuri de frana). In momentul in care calci frana este indicat sa ai motorul cuplat intr-o treapta de viteza, astfel masina opreste mai repede fara sa calci frana prea tare. Daca franezi cu motorul pe liber ai un consum mai mare decat la relanti, daca franezi cu motorul cuplat, ai consum 0. Cand esti in frana de motor consumul este 0. (indiferent de turatia motorului) Daca sa zicem ca ai 60-70 km/h schimbi treapta a doua tu vezi pe bord motorul la aprox 4000-5000 rpm si ai impresia ca omori motorul. Total neadevarat. Motorul desi este la aceea turatie nu este in sarcina. Rotile invart motorul si nu invers.
      Ma indoiesc ca ai inteles ceva din toate astea ca vad ca s-au mai chinuit baietii sa-ti explice si nu ai vrut sa pricepi. Trist.
      PS. Daca cobori Transfagarasanul de vreo 2 ori pe liber, poti sa-ti faci o programare la service sa schimbi placutele de frana.
      Last edited by z1nedine; 3 November 2008, 13:31.

      Comment


      • #33
        Mai colegu tu ai dreptate...dar cum reusesti sa scrii doar in topicuri in care nu s-a mai dicutat nimic de cateva luni?...la cauti in mod special?

        si ca sa nu fiu total off-topic mai am ceva de adaugat.
        Sandero nu are discuri ventilate...si daca cobori de exemplu transfagarasanul cu masina pe liber...e f posibil ca inainte de programarea la service sa ajungi la stiri.
        Franarea excesiva duce la supraincalzirea discurilor si a etrierelor (se poate vorbi de vreo 200°C). Lichidul de frana se incalzeste f puternic si apar mici bule de aer in sistemul de franare. Deci eficacitatea franarii scade f. mult. Cine nu crede este rugat sa nu incerce ci sa se documenteze...
        Last edited by yr-zbg; 3 November 2008, 16:41.
        Bafta!

        Comment


        • #34
          Are importanta in ce topicuri scriu ? M-am uitat pe forum, am scris unde mi s-a parut mai interesant, nu am sandero, nu pot sa-mi dau cu parerea in unele topicuri pt. ca as vorbi in necunostinta de cauza.

          Comment


          • #35
            yr-zbg Lasa omu sa posteze unde vrea :P.
            z1nedineAi facut treaba buna cu primul post.Am inteles si eu mai bine cum sta treaba cu frana de motor... (sunt incepator in ale condusului si ale masinii

            Comment


            • #36
              pt ca tot mi-ai urat sa ma vezi la stirile de la ora 5, iti promit ca daca te vad in trafic o sa ajungem amandoi la stirile protv.am nr tau de masina.ideea e ca daca vezi vreun sandero venind spre tine sa sari din masina.


              sandero al meu are discuri ventilate.

              p.s. am glumit.mi-e mila cand lovesc si un tantar sau o musca cu masina.
              sper sa nu ai parte de incidente la volan.bafta si merci pentru sfaturi.
              Last edited by Spanu; 4 November 2008, 19:19. Reason: am uitat
              -fara-

              Comment


              • #37
                Sandero al tau nu are discuri ventilate.
                Decat daca i-ai pus tu dupa aia.

                Comment


                • #38
                  ce inseamna pentru tine discuri ventilate?
                  eu inteleg prin discuri ventilate 2 discuri lipite si cu un sant pe mijloc.
                  daca gresesc eu imi cer scuze.dar sper sa ma lamuriti si pe mine.ca am vazut un mertan cu discuri gaurite
                  -fara-

                  Comment


                  • #39
                    Eu sunt un pic mai bătrior. Prima mea maşină proprie şi personală, nu a lui tati, a fost o Skoda S100. În cartea ei tehnică îmi aduc aminte clar că se recomanda să urci şi să cobori cu aceaiaşi treaptă de viteză şi că frâna de motor combinată cu frâna hidraulică este benefică atât maşinii cât şi siguranţei pasagerilor. Asta scria Skoda prin anii 1980, fără a da alte explicaţii savante.
                    Mama proştilor este mereu gravidă!

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Spanu View Post
                      ce inseamna pentru tine discuri ventilate?
                      eu inteleg prin discuri ventilate 2 discuri lipite si cu un sant pe mijloc.
                      daca gresesc eu imi cer scuze.dar sper sa ma lamuriti si pe mine.ca am vazut un mertan cu discuri gaurite




                      sau:



                      Nu trebuie neaparat sa aiba gaurele, deci ventilate sunt si cele cu sant pe mijloc.
                      Last edited by Stefan; 4 November 2008, 22:10.

                      Comment


                      • #41
                        astea sunt discuri ventilate???dumnezeule...cate masini au asa ceva?numai cele super sport.dar diferenta dintre discurile loganului din 2005 si sandero din 2008 e ca la sandero sunt 2 lipite cu sant pe mijloc.iar loganul are 1 singur.
                        merci pentru informatie.
                        -fara-

                        Comment


                        • #42
                          vezi ca mi-am editat postul. cu alte cuvinte, am gresit.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Stefan View Post
                            vezi ca mi-am editat postul. cu alte cuvinte, am gresit.

                            exact ca cele din a 2-a poza sunt ale mele.cand o sa imi montez cauciucurile de iarna o sa le fac poze.deci am discuri ventilate nu?
                            -fara-

                            Comment


                            • #44
                              Nu m-am uitat la al meu. Nu scrie nicaieri ca ar fi ventilate (iar Dacia ar fi profitat din plin de faza asta), dar daca tu zici ca ale tale sunt asa, da ... sunt ventilate.

                              LE: esti sigur ca sunt ca in poza? cu doua discuri lipite?

                              Noutati din domeniul auto si al sporturilor cu motor, articole, galerii multimedia ?i teste ale celor mai populare automobile.

                              in comparativul asta e singura fara ventilate.

                              Chiar o sa ma uit.
                              Last edited by Stefan; 4 November 2008, 22:35.

                              Comment


                              • #45
                                sunt 2 lipite sigur sigur. o sa iti fac poze maine daca reusesc si le postez
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google