Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

ajutor alegere aparatori noroi Sandero 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ajutor alegere aparatori noroi Sandero 2

    am gasit pe net tot felul de modele de aparatori de noroi, dar nu stiu ce model se potriveste pentru Sandero 2 (an de fabricatie 2014). un sfat dat de cei care si-au montat asa ceva ( de ei personal, nu in service) este binevenit. As dori sa cumpar o varianta cat mai elastica, eventual din cauciuc. multumesc.
    sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

  • #2
    Eu unul nu recomand acele aparatori, sunt inestetice.In plus, mizeria iti ramane intre aparatoare si bara si vopseaua se poate deteriora.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Oti View Post
      am gasit pe net tot felul de modele de aparatori de noroi, dar nu stiu ce model se potriveste pentru Sandero 2 (an de fabricatie 2014). un sfat dat de cei care si-au montat asa ceva ( de ei personal, nu in service) este binevenit. As dori sa cumpar o varianta cat mai elastica, eventual din cauciuc. multumesc.
      Eu mi-am montat la reprezentanta, dar le-am cumparat de la un magazin de piese auto. Am luat de origine renault, fabricate in Franta. Am dat 87 ron/set si la reprezentanta erau 93 ro/set (2buc fata)/2 spate, dar dura mai mult timpul de asteptare.

      Comment


      • #4
        Momentan am renuntat, astept sa apara cele facute de diferite firme la preturi normale
        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #5
          Salut am luat si eu un set aparatori noroi de origine dar nu stiu sa le montez.A montat cineva personal ?

          Comment


          • #6
            Originally posted by cosmos View Post
            Salut am luat si eu un set aparatori noroi de origine dar nu stiu sa le montez.A montat cineva personal ?
            Am vazut tarziu mesajul, cred ca deja sunt puse pe masina, poti pune niste poze, cauciucul ce grosime are?, am vazut in bazarul din Piatra Neamt aparatori universale (parca 20-30lei setul), daca as avea un sablon din carton se pot taia cu un cutter? cele universale sunt din cauciuc cu grosimea de 3-4 mmm.
            Attached Files
            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #7
              Originally posted by aris86 View Post
              Eu mi-am montat la reprezentanta, dar le-am cumparat de la un magazin de piese auto. Am luat de origine renault, fabricate in Franta. Am dat 87 ron/set si la reprezentanta erau 93 ro/set (2buc fata)/2 spate, dar dura mai mult timpul de asteptare.
              Cat a durat si costat in reprezentanta montarea lor ? Mi-am cumparat si eu 2 seturi ( fata + spate ) 70 lei/setul originale
              Alta zi, alt idiot

              Comment


              • #8
                La reprezentanta mesterul care se ocupa de o masina mi-a spus acelasi lucru cum a spus CRS Sandel la un post anterior.....si anume ca vor tine umiditate in bara si va intra rugina mai repede in tabla....deci cei care detin asa ceva ne pot comfirma.
                Pretul era 80 ron setul fata ,80 set/spate!Original!!!

                Comment


                • #9
                  Confirm si nu prea...Pentru spate, aparatorile sunt prinse doar in bara, care e de plastic, deci nu exista sanse de a rugini nimic pe acolo(chiar si daca demontezi toate plasticele de pe pasajul din spate ai sa vezi ca tabla e departe de capatul barii). Pentru fata, aparatorile vin prinse in aripile fata, dar peste carenajul de protectie original al masinii. Scurgerea de la baza parbrizului ajunge intre tabla si carenaj, deci apa oricum va fi pe acolo, insa se scurge imediat. Partea proasta la aparatorile fata este ca lateralul lor sta pe vopsea si o deterioreaza in timp(le am puse de imediat dupa ce am luat masina-2010-si daca le demontez se vede unde au frecat aripile).
                  Dupa 5 ani nici urma de rugina pe sub ele, insa au ajutat mult la pastrarea masinii mai curate(nu-mi mai umple luneta de jeg in 2km pe vreme ploioasa), nu am vopseaua ciobita pe usi sau praguri din cauza drumurilor noastre curate(in schimb capota motorului, da).
                  Aspectul e cum e, pe cele din fata le mai agat de borduri, sunt destul de evidente, dar avantaje si dezavantaje. Pentru aprox. 100 de lei cat au fost pe vremea aceea, nu-mi pare rau nici daca maine se rup si ajung la gunoi.
                  Attached Files
                  Last edited by megyes raul; 4 October 2015, 12:19.

                  Comment


                  • #10
                    Multumim Megyes Raul...o poza cu aparatorile de noroi din partea fata era ok deoarece tot lateralul masinii tale este plin de stropi de namol pe cand partea spate este foarte curata(inclusiv nr de inmatriculare)!!!
                    Si la mine se face la fel ...varza...si fata si spatele masinii, mentionez ca eu nu am montate aparatori de noroi.

                    Comment


                    • #11
                      A montat cineva pe sandero 2 la rotile din spate carenaje?
                      Danut

                      Comment


                      • #12
                        Pai ce Sandero 2 nu are din fabrica carenaje deasupra la roti?

                        Comment


                        • #13
                          Are dar numai pe fata ,pe spate are din bucati dar nu acopera tot pasajul.
                          Danut

                          Comment


                          • #14
                            ce tare o sa ma uit si la mine (Sandero 1) sa vad cum e carenajul daca se vede tabla :-)

                            Comment


                            • #15

                              Aparatoare de noroi originale Dacia, cumparate de la reprezentanta, montate acasa. De fapt sunt aparatoare universale pentru Dacia. Pentru prinderea pe fata am folosit 2 suruburi deja existente, pe schema de montaj nu arata cum ar trebui croite aparatoarele, este un canal acolo care sta in drum, am facut mai intai pe un carton, dupa care am taiat si aparatoarele, pe spate am montat provizoriu cu dubluadeziv sa vad cum sta, dar mi se pare ca este din alt film. Parca aparatoarele pentru sandero stepway 1 arata mai bine. A se vedea pozele. Chiar nu se potrivesc aparatoarele de la Sandero Stepway 1 pe 2?
                              Attached Files
                              Last edited by Barba; 15 November 2019, 22:28.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google