Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Help wanted, please. Am banii nu stiu ce sa fac ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu unul ma declar convins

    Comment


    • #32
      mariane, mai laud si eu cate una dar la banii pe care i-am noi pe trocaricurile noastre, in idea de masina noua, dacia inca nu are adversar la pret/dotari/fiabilitate/costuri de intretinere. chiar nu avem ce comenta. sunt masini decente. daca nu te astepti la performante de subaru, consum de polo si confort de mercedes, chiar sunt una dintre cele mai bune alegeri, poate chiar cea mai buna. discutiie apar atunci cand iti permiti diferenta de 1500-2000 la una superioara...
      dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

      Comment


      • #33
        Orice om cu simt practic si cu un buget romanesc prefera sandero sau logan. Cunosc cu chevrolet aveo, fiat albea, etc, toti mi-au laudat sandero, au mers cu mine in masina sa-au fost incantati, intrebarea fireasca, de ce nu ati luat sandero sau logan, raspunsul, pt ca este dacie. Asta este, acum asteapta cate trei saptamani la cate o piesa sau depind de cate un singur service, iar vremurile sunt destul de tulburi, s-ar putea sa nu se stie ce va sa vina. Sa nu se inteleaga ca masinile enumerate de mine sunt niste masini proaste dar una peste alta nu se merita.

        Comment


        • #34
          cand am cumparat sandelu (pe care l-am vandut intre timp ) am facut credit de 20.000 ron atit a dat banca pe nevoi personale nu am vrut nimic ipotecat am fost la hiundai si cu vechea dacie la rabla + o diferenta substantiala putem lua un i10 mic , inghesuit , fara porbagaj , motor mic fara putere 1.1 litri cu radio cd si dierectie asistata + abs.m-am suit pe scaunu soferului l-am reglat ( sunt un tip mai masiv) si am vrut sa ma urc in spate - nu am avut loc . asa ma ajuns la sandero nu se compara cu hiundai dar e mai mare mult mai mare , stabila, cu cd , servodirectie +abs motor de 1.4 si mai ieftina cu 3000 ron. concluzia o las pentru voi .

          Comment


          • #35
            @tataie, totusi, nu poti sub nici o forma compara Sandero cu Hyundai i10...sandero are 4 metri lungime si i10 abia 3,5 e normal sa stai ca intr-o cutie de chibrite in i10.

            ps. strict pentru oras un i10 sau un fiat panda sunt ideale

            Comment


            • #36
              Eu am pus pe Sandero aproape 400 KG grau si pe langa asta au mai fost si inca 2 pers in afara de mine, adica inca vreo 250 KG in plus. Tragea foarte bine. Se lasase putin de spate ce-i drept dar nu am avut probleme.
              Sunt foarte multumit de ea. Am deja 8200 KM in 3 luni jumate.
              Eu zic ca merita banii.

              Comment


              • #37
                am fost la hiundai si cu vechea dacie la rabla + o diferenta substantiala putem lua un i10 mic , inghesuit , fara porbagaj ,

                Tot la i10 ma uitam si eu de mult .... am intrat si-n ea , si m-a speriat cat de inghesuita e ..
                An fost insa pe la seat si cordoba ajunge la 9200 dupa ce as fi dat o rabla , insa dotarile intradevar erau de laudat , la fel si masina . In schimb porsche leasing (parca) iau si pelea de pe tine si la credit in euro (in lei nu poti face).Casco cam 200 lei/luna rata parca 150 E / luna pe 8 ani . E totusi diferenta ptr un buget ca-l meu plus ca creditul in valuta ma sperie dupa ce am vazut ce a patit un coleg de-almeu cu francul el.

                Apoi am tot tras de nevastica mea sa trecem si pe la Dacia desi eu fusesem deja si ramasesem placut impresionat de Sandero . Binenteles numai cand a auzit de Dacia au inceput discutiile . Acu dupa ce-am fost cu ea in showroom si a vazut ca mare diferenta (pentru niste familisti ca noi) nu e intre ultimele 2 masini enumerate insa vizavi de finate da .... ne-am hotarat si probabil prin septembrie ne apucam de credit.

                Apropo tot in aceasi cladire alaturi era reprezentanta Renault .. fratilor nu zic ca nu-s mai frumoase dar totusi ce-am vazut eu acolo la un renault symbol ... cam sare calu` vizavi de pret .
                Last edited by nasumic; 8 August 2009, 23:40.

                Comment


                • #38
                  @ingerul negru: nu s-a rupt cosmelia in doua? 650 de kile in sandero? in primul rand, unde au intrat 400 de kile si 3 persoane? cat despre "tragea foarte bine"...imi inchipui ce "rupe" un sandero de 2 tone si 87 de cai...
                  dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                  Comment


                  • #39
                    Nu nu s-a rupt in doua. Au incaput 400 KG in portbgaj si in spate. Am rabatat bancheta spate cea de 2 locuri si am pus saci in asa fel incat sa incapa tot ca sa nu fac 2 drumuri, si in felul asta a ramas un loc liber in spate.
                    Ce-i drept se cam lasase putin de spate, dar nu mi-am facut griji.
                    Nimeni nu credea ca pot sa pun atat pe ea, mai ales cand a vazut portbagajul.
                    Am mers cam cu 80-90 KM/H pe portiunea de drum asfaltat far probleme.
                    Last edited by angelblack; 14 August 2009, 08:18.

                    Comment


                    • #40
                      evident, ea o gluma cu ruptul in doua, dar...tu realizezi ca ai depasit destul de serios greutatea maxima admisa pe masina, nu?
                      dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                      Comment


                      • #41
                        salutare
                        fac acusi un an cu masina asta , ce pot sa zic , e dacie tunata ,nu mai e cea fost .,sincer, sunt multumit de ea si imi place cum arata si vreau sa spun la toti ofticosii ca si dacia e marca inregistrata si ca isi merita banii si cred ca altii( marci) vand masini la fel cum vinde dacia in functie de pret:
                        vrei airbag-uri laterale dar nu vrei jante ,te costa dar esti pe minus ( doar la imagine),
                        e doar un exemplu , zici ca ai banii??, arata-ne !!!
                        ia-ti sandero full si sa vedem daca mai comenteaza careva ca nu e masina buna
                        sincer, fiecare de pe acest forum are masina care si-a dorit-o dar in functie de posibilitati

                        Comment


                        • #42
                          Da stiu ca poate am exagerat putin, dar nu aveam de gand sa fac 2 drumuri.
                          Bine punctat doru76

                          Comment


                          • #43
                            săndica mea .. Bubiţa .. are deja 2 săptamâni si aproape 2500 km la bord (de 1.2 cu 16V). Ne-a dus, în perioada asta, cam prin toate drumurile posibile din ţara asta. Am făcut muntele, am traversat transfăgărăşanul, am facut marea, am mers în delta, am mers pe drumuri comunale (am fost la ţară ), judeţene, naţionale, autostradă, pe drumuri pietruite (cine ştie zona Constanţei: pe la Pecineaga e nasol rău drumul).. În maşina am fost 4 persoane, prin urmare Bubiţa a cărat bagajele a tot atâtea persoane: vreo 2 rucsaci, 1 troler, vreo 2 genti mai maricele, 2 corturi, saltele, paturi, mu(u)lte alte plasuţe. Portbagajul a fost plin ochi!
                            Consum în tot acest timp? mediu a fost de 5.6l/100 - atât arata computerul de bord la final. Cum s-a mers? Normal.. adica regulamentar. Nu suntem maniacii şoselelor dar nici înspâimântaţi de ele. Viteza maximă a fost de 110 km/h pe autostradă şi părea că mai poate. Dar ne gândim mai întâi la siguranţa noastră si apoi la restul...
                            Şi apropo... am mers mai mereu cu AC-ul dat la 2, la maxim.

                            Alegerea maşinii a fost, DA, în primul rând, în funcţie de bani, de cheltuielile postvanzare şi de ceea de ar putea oferi. Maşina a costat 9200 euro pentru ca e Laureate, cu vopsea metalizată şi 4 airbaguri. O maşină cu aceleaşi dotări, de altă firmă era mult mai scumpă nu doar ca preţ de vânzare cât şi ca şi cheltuieli ulterioare.

                            Suntem cu toţii foarte mulţumiti de maşină. Pentru noi doi, pentru mine şi soţul meu, e alegerea perfectă.

                            Oricine poate spune orice despre micuţa mea Dacie - inclusiv "Rasturnator" de situaţie. Eu rămân la aceeasi conculzie.
                            Last edited by sharkyalex; 18 August 2009, 10:02.

                            Comment


                            • #44
                              Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea. La cat mai multi KM fara peripetii.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by sharkyalex View Post
                                săndica mea .. Bubiţa .. are deja 2 săptamâni si aproape 2500 km la bord (de 1.2 cu 16V).
                                Daca nu ma insel sunteti primii cu 1.2 16v, ce impresie v-a lasat acest motor ?
                                Sa o stapaniti sanatosi !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google