Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Livrari Intarziate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Livrari Intarziate

    Dragii mei,
    M-am gandit la un nou subiect, in baza problemelor cu care m-am confruntat. Am comandat masina si cu stupefactie, la 5 zile dupa ce banii au fost confirmati in contul Dacia...masina nu a intrat in productie. Aceasta suma de 5000 RON, alaturi de alte sume date ca avans de VOI, zac in conturile Dacia si PRODUC DOBANZI. Azi am contactat Vocea clientului Dacia si nu au putut sa-mi dea o motivatie clara asupra neintrarii pe banda....
    Cred ca toti e bine sa avem o atitudine occidentala fata de acesti mici francezi cu obiceiuri balcanice, sa fim civilizati, dar fermi. Eu unul daca masina nu a intrat pe banda....voi sesiza ANPC. ( poate imi taie astia franele cand imi licreaza masina )....
    De ce au lansat masina in prag de "echilibrare banda de productie? De ce au lansat Logan Facelift, in aceeasi faza?
    Cred ca e simplu...PENTRU CA LE PERMITEM...
    Era o sezizare a unui coleg de pe forum caruia nu i s-a livrat masina cu toate ca termenul expirase... A FACUT VREO SESIZARE? SAU DOAR A SCRIS ASA PENTRU NOI, SA STIM CA SE INTAMPLA SI DE ASTEA...
    Nu sunt exagerat, dar cer sa-mi fie respectate drepturile si munca.

  • #2
    Atunci cand ai facut comanda nu ti-au spus si niste termene? Cele 5 zile pe care le spui tu mi se par f. putine. Eu am dat comanda pe 5.06 ( cu plata integrala in aceiasi zi),cu termen de iesire de pe linia de montaj 25.06 si termen maxim de livrare la client 10.07. Pana acum nu au respectat termenul de iesire de pe linia de montaj, a fost reprogramata pt 30.06 si nici acest termen se pare ca nu a fost respectat. Din 1.07 cei de la VC nu-mi mai dau raspuns in legatura cu noile termene. Treaba asta ma incurca f. mult, deoarece aveam niste planuri bazate pe aceste termene si pe asigurarile facute de cei de la VC ca termenul final (10.07) va fi respectat. Partea proasta este ca cei de la Dacia merg mana in mana cu dealerii. Pe comanda trebuiau sa scrie datele de fabricatie si cele de livrare ( conform propiilor reguli scrise pe dosul paginii de la Bonul de comanda) dealerii nu au scris nimic, cei de la Dacia au justificat ca in perioada de lansare a unui nou model, pot sa apara intarzieri si de aceia nu se scrie nici un termen. Asa ca, clientii, nu au nimic la mana care sa demonstreze ca au avut un termen de livrare si nu a fost respectat. Mai am rabdare pana luni, cand le fac o noua adresa celor de la Dacia ca sa-mi spuna care sunt noile termene si daca pe 10.07 nu am masina, ma adresez la OPC. Macar dealerul sa fie sanctionat, daca pe cei de la Dacia nu au cum ( neavand nici un termen scris). Eu banuiesc doua motive pt intarziere, unul ar fi cel legat de scaunele cu airbag , altul ar fi de greselile facute de dealer la facturare, trebuind sa-mi refaca factura de 3 ori in interval de 15 zile. Ultimul cred ca este motivul cel mai probabil. Sistemul cred ca scoate din fabricatie masina atunci cand se storneaza o factura si ii face o alta programare atunci cand se face o factura noua.
    Last edited by bobocul; 3 July 2008, 07:05.

    Comment


    • #3
      Salut
      Eu aveam livrare pe 2 iulie si, pentru ca nu iesise din fabricatie pana pe 1, am trimis un mesaj la Vocea Clientului(pe 2, dimineata). Sa vezi surpriza!Dupa amiaza m-a sunat dealerul sa-mi spuna ca tocmai a iesit masina de pe linia de productie şi probabil va veni cu primul trailer. Motive pentru intarziere: lansarea Logan 2. E penibil. Adica, in momentul in care au facut programarea pentru Sandero, nu stiau ca au de relansat Loganul?

      Comment


      • #4
        A ajuns! Tocmai am primit un telefon. Maine merg sa o iau la plimbare

        Comment


        • #5
          in caz ca nu stiati 60% din productia sandero este destinata exportului. de aceea exista intrzieri..pentru ca cei de la dacia nu pot sa se faca de rahat in fata strainilor...ne fac noua zile negre asteptand sa ne vina masina, pentru ca noi suntem romani si putem astepta. ma intreb daca m-as duce acum si as comanda inca un sandero in strainatate, pun pariu ca vine mai repede decat el pe care l-am comandat pe 26 iulie, si care o sa vina pe 1 sep.
          -fara-

          Comment


          • #6
            Am sunat la Dacia. Foarte dragute doamnele de acolo. Pacat ca fabrica e de BIPPPPP. Masina nu a intrat in productie (de fapt, nu stiau...), insa data maxima pe care o preconizeaza sa ajunga la dealer este 17 septembrie. Comanda data pe 30 iulie . Nu mai plangeti. O sa friga. Cum puii mei sa dureze fabricarea unei masini 60 de zile...? Caci in maxim cateva ore ar trebuie sa fie in curte zambitoare. Asta e. Merem inainte daca am vrut Dacie.

            Fara puncte de suspensie in exces, te rog
            Last edited by Stefan; 3 July 2008, 21:54.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Spanu View Post
              [...] daca m-as duce acum si as comanda inca un sandero in strainatate, pun pariu ca vine mai repede decat el pe care l-am comandat pe 26 iulie, si care o sa vina pe 1 sep.
              Nu ar veni. Urmaresc forumul Sandero din Franta si cei care au comandat au de asteptat si mai mult. La ei nu a primit nimeni masina. La noi au primit cativa. Si totusi asteapta cuminti.
              Last edited by Stefan; 3 July 2008, 21:55.

              Comment


              • #8
                Info utile

                Ar fi util ca cei carora le-a fost depasit termenul de livrare sa posteze aici cu numele dealerului pt ca cei care intentioneaza sa faca comanda sa aiba o atitudine mai ferma fata de dealeri.

                Eu personal am facut comanda pe 18 iunie la Caremil in Iasi si termenul de livrare e 25 iulie.

                Comment


                • #9
                  Nu dealerii stabilesc data livrarii ci fabrica. Cei de acolo baga in productie asa cum le cer interesele. Intai export pe urma daca au ceva loc si internul. Ce vrei mai mult, traim in Romania. Vineri il sun si pe dealer si-l intreb cand vine masina, f. operativ ma cauta in calculator si-mi spune ca a iesit de pe linie si este in probe, ca pe luni marti i-mi vine. (pe dracu). Seara ma suna cei de la VC (urmare unei intrebari puse cu o saptamana in urma) sa-mi spuna ca le pare rau, dar nici pana acum nu a intrat in fabricatie (desi era programata pe 25 sa iasa de pe linie) si nici nu stie cand va intra.

                  Comment


                  • #10
                    Salut!
                    eu am primit-o in 2 saptamani exac cind au zis (respectiv am comandat-o pe 16 si pe 30 mi-au dat-o adica luni dar era venita de sambata, dar cica era prea tarziu ca sa mi-o dea asa ca m-au programat pt luni )(mentionez ca am luat-o in rate cu avans zero, si la banca am fost progaramat de ei pt 18 cind am semnat contractul)(atunci mi-au zis ca pe 29 iese din productie si ca ajunge la ai in 2-3 zile, deci am primit-o mai devreme)

                    Comment


                    • #11
                      Ai avut si ceva optionale?

                      Comment


                      • #12
                        ieri am stat toata ziua si m-am plimbat prin fabricile de la mioveni.pt ca loganul meu avea rugina si a trebuit sa imi schimbe nu stiu ce in portbagaj.si in cele 6 ore de asteptare, am vb cu mai multi.si mi-au zis ca masinile se fabrica imediat, numai ca exista o politica de livrare.adica ceva de genul ca nu pot sa livreze luna aceasta 1000 de masini si luna viitoare nici una. de aceea am stat si m-am uitat la cele 100 de tiruri incarcate cu masini.
                        am vazut si logan 2.care e mult mai frumos decat logan 1 sau sandero.acum imi pare rau ca mi-am luat sandero.
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          doar vopsea metalizata

                          Comment


                          • #14
                            Salut,sunt din Hunedoara si eu am Sandero in curte aproape de 2 saptamani.Pe 16 iunie am dat comanda ,am platit masina in urmatoarele zile si exact pe 26 iunie am fost sa o ridic.Venise trailerul cu ele inainte cu 1 ora.Ce m-a uimit este ca iesise de pe linie in data de 24 iunie deci cu 2 zile inainte.Toate erau crude pe ea, pe dedesupt izolatia nu era uscata pe unde puneai mana te murdareai ,astia le-au trimis cum au putut .Mentionez ca a mea e un Preference de 1.4 Gri Comete.Ce ma ingrijoreaza e ca inca nu am primit de la dealer cartea de identitate,care cica trebuia sa vina in maxim 7 zile.Fara carte nu pot face nimic, nici un demers sa o inscriu....si acusi expira autorizatia aia de circulatie provizorie de 30 de zile...

                            Comment


                            • #15
                              Eu am achitat sandero pe 13iunie,termenul de livrare 28iunie! A venit masina la Adras dr.Tabetei Bucuresti,si nici in ziua de azi nu am intrat in posesia ei ptr ca avenit cu parbrizul fisurat! Si de atunci ma tot chinui cu telefoane pe la ei,pe la vocea clientului sa-mi puna si mie un parbriz! Asta a fost curat ghinion...S-o fi spart odata cu barbrizul? Voi ce parere aveti? E normal sa-i rogi sa-ti dea masina dupa ce ei au dormit in bocanci(ma refer de cei din fabrica,care au trimis o masina catre client cu parbrizul spart)? Astept comentarii,pareri,sugestii

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google