Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Dacia Sandero 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa e. Si mie mi-au facut diagnoza ( pe bani desigur vreo 50 lei) la revizia de 1 an si au constatat ca nu am oprit stergatoarele inainte sa scot cheia din contact. :-)

    Comment


    • pt cosmos (nu ca o polemica)-diagnoza nu intra ca manopera in cadru reviziei la nici o marca auto din tara .cel mult iti vor reseta intervalul de service .
      diagnoza in cazul unei componente, ce este constatata ca defect din fabrica , este acoperita de garantie.

      Comment


      • BRD pai daca nu-ti face o diagnoza cum afla de eventualele defectiuni sau erori??

        Comment


        • apar ca defecte prezente pe panoul de bord (abs;antipoluare etc)
          nu se trezeste nici un dacotec -sa fie bunul samaritean-sa faca diagnoza de capul lui .daca o cere clientul ,o face(contracost) .
          Last edited by BRD; 24 December 2013, 23:35.

          Comment


          • Originally posted by chitziman View Post
            Probleme gasesti cam pe la toti....am auzit si eu de meridian...personal fac reviziile la dacoserv preciziei. si acolo am avut probleme la interventii.dar am stat langa mecanici..si pana la urma s-au rezolvat.
            Eu personal la inceput i-am ales pentru ca m-au lasat sa stau langa masina.


            Inca ceva...cu uleiul iti recomand sa cumperi de la ei atata timp cat esti in garantie, altfel de unde vei cumpara in caz de ceva trebuie sa dovedesti ca uleiul/piesa respectiva este de origine dacia...
            Uleiul trebuie sa aiba agreere Renault, nu conteaza cine il face si de ce. Nu trebuie sa dovedesti ca o piesa (indiferent ca este de schimb sau lubrifiant) este de origine ci ca are in specificatii agreerea costructorului (oricare ar fi el, Renault , VAG, BMW etc). In orice manual de reparatie s intretinere se specifica: "constructorul acorda o atentie deosebita pt... bla bla bla, drept pentru care va RECOMANDA sa folositi piese si accesorii de origine, repre ce au fost dezvoltate si imbunatatite de catre inginerii nostri pentru.... bla bla bla". NIMENI, indiferent cum il cheama, nu poate impune folosirea produselor lor, indiferent ca este in garantie sau nu, atata timp cat sunt multi funizori pentru acelasi reper si care RESPECTA caietul de sarcini al constructorului pentru acel produs. Prin urmare, poti face revizia oriunde vrei tu, atata timp cat se folosesc piese ce respecta normele Renault iar atelierul respectiv are autorizatie RAR si agreere pentru lucrari mecanice si electrice pentru Dacia, Renault. Ca un dealer mai stramba din nas cand ai probleme in garantie dar revizia ai facut-o la alt atelier (dar cu agreere pt Dacia) este alta discutie, iar legea este de partea clientului (solicita o copie dupa agreere de la atelierul unde ai facut revizia iar constructorul este OBLIGAT sa acorde garantie in aceleasi conditii).
            Originally posted by cosmos View Post
            Asta cu diagnoza sunt obligati atata timp cat masina este in garantie daca nu o fac sunati la vocea clientului
            La orice revizie in garantie, pe langa inlocuirea lichidelor si filtrelor, TREBUIE obligatoriu verificare tester CLIP, plus examinat vizual fixare, aliniere elemente sub masina, verificare uzura placute si desprafuire frane spate, eficitate si reglaj cursa frana de serviciu, verificat si reglat garda ambreiaj,test lumini, test climatizare, verificare jocuri, zgomote, verificare niveluri (inclusiv spalator parbriz), stare lamele stergatoare, uzura anvelope, valabilitate si/ sau prezenta PLO (pachet legislativ obligatoriu), control vizual anticoroziune etc. Daca la revizie la reprezentanta nu se fac astea, schimbati dealer-ul si sesizati Vocea Clientului.
            Last edited by chroma; 29 December 2013, 00:21.

            Comment


            • unde este specificata obligativitatea ? "TREBUIE obligatoriu verificare tester CLIP"
              sunt interesat daca apare scris efectiv ,ca operatiune inclusa in manopera de revizii.

              Comment


              • Peste 2-3 saptamani merg la revizie. Avand in vedere ca este prima revizie la care merg in viata ( e si prima masina noua ) mai am cateva intrebari ca sa nu fiu tras in piept:
                - eu ce trebuie sa cumpar si de unde ( doar uleiul?)
                - in afara de ce cumpar eu trebuie sa platesc ceva? Masina e in garantie, am 18510 km cu ea pana acum. Manopera, constatare, ceva? multumesc.

                Comment


                • Acum 3 luni am trecut si eu prin asta.

                  Teoretic trebuie sa mergi la reprezentanta Dacia practic poti sa mergi la orice service acreditat de Dacia.
                  Pe mine m-a costat vreo 350 lei: ulei ELF, filtru ulei, test calculator, filtru aer cred.

                  E bine sa dai inainte telefon sa intrebi cat costa. Daca ti se pare scump intreaba si la alte reprezentante Dacia. Sunt topicuri pe forumuri cu asta, mai ales pt Bucuresti.

                  Comment


                  • inca o data pentru a TZ....oara va rog cititi inainte de a posta.
                    Ulei nu trebuie sa cumperi de nicaieri au ei de toate :P

                    Comment


                    • Originally posted by chitziman View Post
                      inca o data pentru a TZ....oara va rog cititi inainte de a posta.
                      Ulei nu trebuie sa cumperi de nicaieri au ei de toate :P
                      In afara de bani pe care ii ai tu. :-)

                      Comment


                      • Pe mine m-a cam dezumflat pretul...am intrebat la Dacoserv PReciziezi si mi-au spus 590 ROn cu tva si separat inca 290 RON daca e nevoie de schimb placute.... am m-ai intrebat si la meridian vest si astept sa ma sune ei. Offff...cred ca imi deschis si un service auto pe langa cabinet .
                        Initial imi facusem calculele pe ce spunea ascomp, 350 Ron ;).

                        Comment


                        • Cum naiba sa-ti schimbe placutele de frana la 1 an? Ce texte...

                          Si pentru ulei si filte cum sa fie 6 mil ca nu e Mercedes.

                          Originally posted by ascomp View Post
                          Cum naiba sa-ti schimbe placutele de frana la 1 an? Ce texte...

                          Si pentru ulei si fillte cum sa fie 6 mil ca nu e Mercedes.
                          Eu am dat tel si la service Dacia din Caransebes si aia mi-au cerut 400-430 lei. La mine in oras (Resita) le-am spus sa nu-mi schimbe filtru aer habitaclu (polen) pentru ca dupa 7000 km nu mi s-a parut necesar.
                          Last edited by ascomp; 5 February 2014, 21:59. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by ndcg View Post
                            Pe mine m-a cam dezumflat pretul...am intrebat la Dacoserv PReciziezi si mi-au spus 590 ROn cu tva si separat inca 290 RON daca e nevoie de schimb placute.... am m-ai intrebat si la meridian vest si astept sa ma sune ei. Offff...cred ca imi deschis si un service auto pe langa cabinet .
                            Initial imi facusem calculele pe ce spunea ascomp, 350 Ron ;).
                            Daca nu esti inscris pe forumul loganului, iti recomand sa intri acolo pentru a vedea ce preturi se practica la reviziile motorului de 0,9 TCE.

                            Originally posted by ascomp View Post
                            Si pentru ulei si filte cum sa fie 6 mil ca nu e Mercedes.
                            Lui i-au cerut mai mult, pt ca are motor de 0,9, care e mai complex decat cel de 1.2.
                            Last edited by Crs. Sandel; 5 February 2014, 22:23. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • In acest caz daca reviziile sunt peste 6 milioane, masina costa peste 10 mii Euro nu vad nici un motiv pentru a mai cumpara Dacia. Dacia e buna la costuri mici.
                              Dar la banii astia te orientezi catre un Renault ieftin o Skoda Rapid sau Peugeot 301.

                              Sincer

                              Comment


                              • Mda...mi se par mult 6 milioane. Dacoserv Preciziei 590 ron, meridian vest 600 ron. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt zgarcit. Doar ca ptr mine masina nu reprezinta decat un mijloc de transport iar ceea ce am eu, Sandero asta e arhisuficient ptr mine. In Romania mai mult de 15 000 euro maxim nu as da. Acum nu stiu, cu siguranta tot voi ajunge la revizie.
                                Cat despre faptul ascomp ca te mirai ca vreau sa ii pun gaz lucrurile stau cam asa:
                                - mie imi consuma aprox 7 %. Merg cam 2 000 KM lunar. asta inseamna in jur de 800 RON benzina ptr mine. 800 x 12 = 9 600 Ron benzina pe an.
                                Daca ii pun gaz ( nu ma intereseaza ca ii scade nu stiu cat din putere etc ca oricum eu mai mult de 120 km/h pe autostrada constant nu ii dau ) ma duce la aproximativ jumatate, hai sa zicem totusi 5 000 RON gazul pe an. Ceea ce inseamna o economie de aproximativ 1000 euro.
                                In consecinta, prefer sa ma considere lumea zgarcioman sau cum or vrea ei si ma scot cu 1 000 euro. Eu cu banii astia imi cumpar pentru cabinet materiale si ustensile de calitate si lucrez omului in gura cu ceva bun si nu fac economie la calitate. Iar asta imi aduce bani in plus. Pacientul multumit aduce inca unul, si fie ca omul vine pentru o plomba sau un detartraj fie ca vine pentru o reabilitare orala complexa eu ies in castig. Si, decat sa dau 1000 euro pe benzina si sa nu ma aleg cu nimic, mai bine ii investesc in cabinet, in materiale, imagine, sterizilare, cursuri ptr mine si imi ies profit inzecit sau insutit. Eu zic ca e mai bine asa;)
                                Am spus asta aici, pentru ca multi oameni ( chiar si un prieten mi-a spus ca el a facut un studiu personal cu privire la asta ) ne considera pe noi, stomatologii niste oameni care invartim banutii cu lopatica si suntem f zgarciti. Dar lucrurile nu stau asa. O sa va tin la curent cu revizia Getei ( asa se numeste masinuta ;).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google