Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Scartait frane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sau un pic de vaselina pe discuri , glumeam.

    Comment


    • #32
      Salutare,

      Am avut si eu probleme cu franele. Am suspectat pedala pentru ca se auzeau scartiieli si dupa ce opream motou si mai apucam sa fac doua pedale.

      Pina la urma scartiielile se auzeau la rotile spate. Am 19300 si problema era pe la 17800 km. Am fost la service si m-au programat la desprafuire spate. Ziceau ei ca e o problema normala la Reno...

      Am stat langa "expertul" care lucra si in momentul cand a dat jos capacul jos ca sa aibe acces la frane, a cazut foarte mult praf din interior. Au dat cu cev spray degripant si au curatat cu smirglu apoi au pus vasilina, foarte multa rugina, praf etc.

      Curios a fost ca langa era un logan PH2 la revizie caruia i-au verificat franele la revizie, era curat, impecabil. La mine nu au fost verificate la revizie, nu au taiat nici soricei la capace...

      Problema e ca la o luna de la desprafuie, aud din nou zgomote din cand in cand, cum zicea cineva mai sus intr-un mesaj - scartiitul rotilor de tren la franare, evident pastrand proportiile. Zgomotul e rar dar ma enerveaza

      Comment


      • #33
        Astazi am auzit si eu acel zgomot am 16000 , cand merg eu cu masina se aude cateodata acel zgomot facut de peala de frana cand o apas, dar astazi fiind afara am auzit la rotile din spate acel scartait.

        Comment


        • #34
          Atunci cand spuneti ca auziti zgomotul pe spate aveti cumva frana de mana trasa ?

          Comment


          • #35
            blocarea sabotilor cu frina de mina scoate intr-adevar un sunet ciudat. se aude ales cind cobri din masina dupa ce ai tras frina de mina si masina se ridica (daca e un pasager in spate se aude si mai bine daca acesta coboara dupa ce ai tras frina); idem in panta/rampa cind se actionneaza frina de mina apare zgomotul din inertia masinii vis-a-vis de blocarea sabotilor. la fel si daca ai o incarcatura grea, dupa ce ai descarcat si ai avut frina de mina trasa in prealabil, la eliberarea sabotilor de aude la fel. e normal. simillar se aude daca placuta de frina "apasa din scurt" pe disc, de ex la semafor/in trafic intens cind lasi masina "sa curga" si jonglezi din pedala se aude un zgomot asemanator la actionarea frinei de serviciu. e un scirtiit mai gros in toate aceste cazuri si e dupa cum va spuneam e absolut normal.
            Last edited by ciomp; 29 November 2009, 00:24.

            Comment


            • #36
              Ce aud eu, dupa curatarea franelor, este in mers si nu pe loc.

              Comment


              • #37
                Da, si la mine e in mers si nu de la frana de mana ci de la frana normala. Sincer nu pot sa-mi dau seama exact de la ce roata vine, dar cred ca din spate (cel mai probabil dreapta spate).
                Desprafuirea asta costa bani sau o fac gratis cei de la Dacia?

                Apropo, din cate am inteles de aici de pe forum si din cate mi-au zis taximetristii si cunoscutii mei, nu e mare lucru scartaitul asta. Dar nici lucru normal nu poate fi, dat fiind ca nu a fost asa de la inceput si avand in vedere ca la alte masini (in afara de Sandero si Logan) nu prea am auzit asa ceva (sau poate n-am fost eu atent?).
                Last edited by Un4Seen; 30 November 2009, 01:37. Reason: Automerged Doublepost
                Andras
                http://bda-train-blog.blogspot.com/

                Comment


                • #38
                  Desprafuirea e pe garantie. Nu am platit nimic.

                  Comment


                  • #39
                    In cazul asta s-ar putea sa trec si eu pe la service, sa vedem care-i treaba. Oricum mai vreau sa-mi si montez cate ceva. Merci pt. informatii!
                    Andras
                    http://bda-train-blog.blogspot.com/

                    Comment


                    • #40
                      Daca mergi sa-ti montezi chestii sau sa faci alte actiuni care costa o sa platesti automat si desprafuirea care e gratis. Plata se face pe durata de timp cat sa lucrat la masina . Abia dupa ce termina toata treaba, meseriasu duce devizul cum ca a terminat.

                      Comment


                      • #41
                        Mai tata, greu e cu astia de la service :P OK, merci pt. avertizare!
                        Andras
                        http://bda-train-blog.blogspot.com/

                        Comment


                        • #42
                          odata cu sezonul rece mi-a aparut si mie un scirtiit la frine. eu cred ca e normal. se manisfesta mai ales cind e mai frig afara. si la drum lung l-am simtit dupa ce am parcurs
                          bucati de carosabil cu zapada. ideea e ca nu ma deranjeaza asa tare si nu prea bag in seama.

                          Comment


                          • #43
                            Si la mine se aude dar nu totdeauna.
                            Am observat ca suna cand franez usor si la viteza mica.
                            De ex cand ma apropiu de un semafor care este deja pe rosu.
                            Oricum si eu cred ca este normal

                            Comment


                            • #44
                              da cam asa ceva. bine descris. la viteza mica si e subtire si destul de slab scirtiitul.

                              Comment


                              • #45
                                Si la mine se aude scartaitul asta in momentul cand apas pedala de frana.Chiar si pe loc cand stau si apas se aude uneori.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google