Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Dotari optionale pe versiuni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    corect. de-astea si e VC, sa raspunda favorabil nemultumirilor sau intrebarilor clientilor. eu spuneam doar despre negocieri preturi sau discounturi sau cadouri, nu intra in atributiile VC, dupa logica mea cel putin. iti dai seama ca toti ar fi cu telefonul pe ei! ;)
    de fapt, poti incerca, si zi-ne si noua daca merge, ca tot mai putin costa un apel la VC decat un set de presuri sau aparatori noroi!

    Comment


    • #17
      M-am exprimat aiurea. Normal ca nu suni la VC ca nu-ti da dealerul nu stiu ce cadou sau accesoriu gratis. Ma refeream la probleme serioase care le ai cu dealerul.

      Comment


      • #18
        Haideti sa ramanem on-topic:despre dotari optionale.Totdeauna vor fi probleme inerente:gen pachet legislativ contra cost,covorase si alte accesorii contra cost,dar si alte firme fac la fel.Si,012 eu zic ca merita;fiind din Pitesti am avut norocul sa tot vad masini de probe prin oras si sa le intorc pe toate partile,mai putin sa conduc una.Si la dealerul unde am comandat am vazut un exemplar: Laureate asa cum mi-am comandat.Arata mult mai bine decat loganul(ma refer la finisaje).Astept drive-testul.

        Comment


        • #19
          asadar, stie cineva cat costa modulul de comanda radio?
          dar suportul de bicicleta ?

          Comment


          • #20
            Voi credeti ca lucrurile care se dau "gratis" sunt de fapt asa? E enervant intr-adevar ca cer pret separat pentru lucrurile obligatorii din masina, ar putea sa fie incluse in pretul total al masinii, dar oricum ar fi, nu vin gratis.
            In legatura cu optionale, mi se pare mie sau am vazut alarme ceva mai rasarite pentru sandero fata de logan?
            shut up and drive...

            Comment


            • #21
              Originally posted by alexandrugrecu View Post
              asadar, stie cineva cat costa modulul de comanda radio?
              dar suportul de bicicleta ?
              In catalogul de accesorii pt Sandero, nu este modul de comanda radio
              Suportul de bicicleta este 420 lei
              Alte accesorii la care aveau preturi:
              Portbaja pavilion 1000 si 1300
              Deflectoare de aer: 170 fata, 120 spate;
              Aparatori de noroi : 170 Fata/spate ( nu stiu daca sunt toate 4 in pretul asta sau 2fata respectiv 2 spate costa atat);
              Plasa portbagaj : 120;
              Compartiment depozitare cu capac : 550 (e prost capacul, cade in interiorul compartimentului la cea mai mica atingere);
              Compartiment depozitare simplu :350;
              Covorase cauciuc : 145 ( nu stiu daca sunt cele simple sau cele cu bordura)
              Din pacate cam atat, pt restul nu aveau preturi.

              Comment


              • #22
                Accesorii

                Originally posted by bobocul View Post
                In catalogul de accesorii pt Sandero, nu este modul de comanda radio
                Suportul de bicicleta este 420 lei
                Alte accesorii la care aveau preturi:
                Portbaja pavilion 1000 si 1300
                Deflectoare de aer: 170 fata, 120 spate;
                Aparatori de noroi : 170 Fata/spate ( nu stiu daca sunt toate 4 in pretul asta sau 2fata respectiv 2 spate costa atat);
                Plasa portbagaj : 120;
                Compartiment depozitare cu capac : 550 (e prost capacul, cade in interiorul compartimentului la cea mai mica atingere);
                Compartiment depozitare simplu :350;
                Covorase cauciuc : 145 ( nu stiu daca sunt cele simple sau cele cu bordura)
                Din pacate cam atat, pt restul nu aveau preturi.

                Eu mi-am comandat un Laureate 1.4 si mi-au dat o lista cu urmatoarele accesorii:


                Alarma cu telecomanda :636.4 RON
                Alarma fara telecomanda: 449.75 RON
                Alarma cu senzori soc: 444.86 RON
                Alarma cu pager: 1005.77 RON
                Aparatori de noroi fata: 50.69 RON
                Aparatori de noroi spate: 53.65 RON
                Bare pavilion: 294.53 RON
                Compartiment depozitare cu capac: 739.82 RON
                Compartiment depozitare simplu: 462.57 RON
                Cotiera gri: 228.80 RON
                Cotiera neagra: 336.83 RON
                Covoare cauciuc cu bordura: 207.87 RON
                Covor portbagaj lung: 107.01 RON
                Covor portbagaj scurt: 72.63 RON
                Deflectoare aer fata: 223.6 RON
                Deflectoare aer spate: 168.73 RON
                Kit bluetooth Parrot: 257.33 RON
                Kit faruri ceata: 889.55 RON
                Lanturi de zapada: 374.17 RON
                Ornament tub esapament: 63.66 RON
                Plasa portbagaj: 143.96 RON
                Port bicicleta (capacitate 1 bicicleta): 175.10 RON
                Senzori parcare cu display central plansa de bord: 424.7 RON
                Sistem navigare MIO C220 ecran 3.5", harti digitale Europa de Est si Vest: 2254.67 RON
                Sapca: 24.76 RON
                Tricou barbatesc marimea S: 59.23 RON
                Tricou dama marimea L: 59.23 RON

                Comment


                • #23
                  Ce diferente mari de preturi intre dealeri

                  Comment


                  • #24
                    Trusa de prim ajutor

                    Legea 99/2000 cat si Legea 363/2007 privind practicile comerciale incorecte interzice cu desavarsire vanzarea fortata. In acest caz orice consumator caruia ii este bagat pe gat un produs poate face reclamatie la OPC urmand ca operatorul economic sa fie sanctionat cu o amenda de 3000 - 30000 RON.
                    Totusi daca asa au inteles cei de la Dacia sa-si vanda masina o sa ma orientez spre Ford Fiesta.
                    Totodata Legea 363/2007 interzice folosirea cuvantului gratis daca produsul gartis este conditionat de cumpararea altui produs exemplu: Daca cumperi masina primesti aparatori de noroi gratis (In acest caz ele nu sunt gratis ci sunt incluse in pret) daca reprezentantii Dacia sustin cu tarie ca sunt gratis atunci iau decat aparatorile de noroi ca sunt gratis si le las lor masina.
                    Pe final imi poate spune cineva cum sta treaba cu marele tam-tam in mass-media? Sandero la 5000 euro inainte sa apara si in final sa coste dublu.

                    Comment


                    • #25
                      Referitor la pachetul de siguranta de care ziceam mai devreme ca mi-l baga pe gat, lucrurile stau cam asa: nu ai voie sa iesi de pe poarta dealerului fara a-l avea in masina. Deci practic, ori il iei de la ei, ori te duci cu al tau, cumparat de acasa, atunci cand iei masina.
                      Pe de alta parte, am oferte printate si de la Iatsa Stefanesti si de la Adras si in ambele scrie la fel, undeva jos: la pretul masinii se adauga 38 de euro - kit de securitate. Nu stiu exact daca ti-l baga pe gat, desi din textul de pe oferte asa ar reiesi.
                      Referitor la Sandero, masina de 5000 de euro, asa cum ai zis si tu - tam-tam in presa. Nu a fost nimic oficial din partea constructorului. Nu comentez calitatea presei din Romania aici, desi am niste pareri destul de bine conturate asupra acestui subiect. Cert este ca tirajele au fost mari, profiturile la fel...

                      Comment


                      • #26
                        Preturile accesoriilor sunt cam mari, comparativ cu Logan. Un exemplu ar fi cotiera, care la Logan costa 220 lei in orice culoare, la Sandero e diferenta de 100 lei intre culori.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Stefan View Post
                          Nu stiu exact daca ti-l baga pe gat, desi din textul de pe oferte asa ar reiesi.
                          .
                          Ti-l baga pe gat. In momentul in care listeaza Avizul de plata, in care apare ce ai comandat, inclusiv optionalele, apare si pachetul legislativ.Nu te intreaba nimeni daca il vrei sau nu.

                          Comment


                          • #28
                            E si normal asa. La Renault e la fel, la alte marci la fel, nu ai cum sa pleci fara el acasa.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              poti sa il duci tu de acasa cand mergi sa iei masina?

                              Comment


                              • #30
                                Nu, nu se poate.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google