Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1,4 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by madi View Post
    @Daniel Dinutoiu Scuze daca te-am ofensat . Cred ca CB-ul e de vina, e prea mare consumul. Stiu ca poate fi dificil din punct de vedere financiar, dar ai verificat prin metoda plin pe plin ?
    Sal!! Nu sunt si nu am fost ofensat!!! Este parerea cititorului si a "consumatorului" si o respect. Dar sa va spun: astazi dupa seviciu am fost si mi-am luat sotia de la medic. Cand am plecat de la servici ( zona Piata Munci ) CB-ul imi indica 3 liniute pline ( abia s-a sters a patra liniuta de la benzina) adica 3x5litri=15 litri + rezerva inca 5 litri = 20 litri.
    Opresc auto apas buton resetare km ca sa aflu litri ramasi in rezeror si ce constat : 13 litri . Asta doar cu un calcul simplu asa cum a fost descris mai sus in topic.
    Nu mai inteleg nimik din CB-ul asta .
    Verificare plin pe plin am facut-o de vro 3 ori dar mi-a dat diferente mari, asa ca am lasat totul pe " matematica asta" poate am gresit io cumva( consum de 24 litri la 465 km si consum de 38 litri la 510 km cu 4 persoane in masina cu tot cu sofer in ambele cazuri si drum aproape la fel dpdv al traseului.). Oricum abia astept 20.000 km sa ajung la Pitesti. Ms mult de tot tuturor.
    Last edited by Daniel Dinutoiu; 31 August 2009, 21:09.

    Comment


    • Sunt mai multi factori care trebuie luati in considerare: vantul , pantele insesizabile cu ochiul ( de exemplu drumul spre Sambata de Sus e foarte inselator , zici ca mergi pe drum drept dar de fapt urci ) , folosirea cat mai des a franei de motor in sensul bun al cuvantului.

      Comment


      • Mda, am facut plinul si am resetat kilometrajul partial iar azi dimineata am refacut plinul. Deci 437 km/23.88 l. Asta inseamna 5,46 l/100 km. Daca ne uitam la consumul extra-urban dat de fabrica este de 5,4 l/100 km, deci m-am incadrat cam pe acolo, numai ca, din cei 437, 300 sunt extra-urban la ses si drum de munte, cam 90 mixt si 47 in oras. Eu zic ca este un consum bun. Urmatoarea masuratoare o voi face numai pt urban si din ce-am vazut dar fara masuratori exacte se incadreaza tot in consumul dat de fabrica, adica in jur de 10l/100km.

        Comment


        • ce sa mai vorbim, consumul il face soferul...
          sotul meu scoate 5% in afara, si max 8 in oras... cand conduce la consum. cand merge sa rupa asfaltul cu 160/h, ia si 6,2.
          cand merg eu, adica prin oras, ia biata masina 10%, si mai bine!
          concluziile le trage fiecare

          Comment


          • la 160 ia ceva mai mult ,mi-e cel putin 30 de km parcursi cu 150km/h si ajungand pana la 170km/h mi-a luat cam 15L %

            Comment


            • enorm...sau ai mers in rafale, nu constant 160-170? altfel nu-mi explic. ceva nu e ok acolo la consumul ala. serios, ai consumat cu 1.4 la 170 cat 16v la 210 pe ceas. saigur n-ai gresit calculele?
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • ideea era alta. oricine ar incerca sa ma convinga ,la 160km/h nu ia 6% !! asta e clar!de consumul meu sunt foarte convins si nu vad nimic in neregula. am alergat-o pe portiunea aceea ,am incercat sa ma tin dupa un VWgolf3. daca tu spui ca un alt motor are consumul acela la 210..asta este. e alt motor...

                Comment


                • Cel mai mare consum pe care am reusit sa-l scot era de 6,4% pe o distanta de ~150 km, cu 5 persoane la bord,bagaje cat s-a putut si pe caldura...Viteza maxima de 150,schimbari pe la 5000rpm s.a.m.d. Sigur,daca traficul/drumul permitea,puteam sa o fortez mai mult,dar tot nu cred ca scoteam 15% !!! Chiar mi se pare exagerat.

                  Comment


                  • beny, vorbesc foarte serios, 1.6mpi consuma cam 10-11% la 170. 1.4 sa zicem ca ia un pic mai mult, ca e chinuit la viteza aia, dar 50% fata de 1.6 e chiar mult. a, daca ai mers 160 cu a 4-a, probabil ca se poate 15%. apropo, ce golf3 era ala de mergea 170? sau chiar mai mult, din moment ce ai zis ca incercai sa te tii dupa el...
                    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                    Comment


                    • in legatura cu consumul asta de 15% am scos si eu pe o portiune de 110 km pe langa craiova cu viteza de 155 constant un consum de 10% da 15% ii chiar mult

                      Comment


                      • Daca a mers cu geamurile deschise si cu presiunea sub norme in pneuri putea sa consume atat.

                        Comment


                        • Chiar daca dar tot este prea mult 15%.

                          Comment


                          • 12 % consuma un sandero la 160-165 km/ora.
                            -fara-

                            Comment


                            • Baile Tusnad - Bucuresti 231 km (pe la Cheia apoi de la Ploiesti prin Buftea)
                              5,4 l/100 km. E adevarat ca e coborare. La dus am avut 6,1 l/100 km.

                              Comment


                              • la 35000 de km:
                                pitesti -sibiu benzina carera 100 de la petrom v consum 4.7 dar am mers intre 60-80, rar am depasit 80km/h.
                                in mod normal la un condus normal imi ia undeva la 5.7 pe acelasi traseu.

                                prin sibiu consum 8.0 (ce e drept ca sibiul e mult mai lejer ca multe alte orase)
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google