Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu l-am schimbat la 1 an..si asa o sa-l schimb..cat timp stau in bcuuresti..

    Comment


    • Am locuit si eu 7 ani in Bucale, si stiu cat praf e...l-as schimba si eu in fiecare an in conditiile astea.

      Comment


      • daca mergem pe principiile mecanicilor Dacia, orice e posibil. interesante niveluri. oricum s-au vazut destui cu niveluri peste maxim cu 1-2 mm si nu au nimic motoarele.
        totusi nu cred sa justifice diferentele, maricele zic eu, nici capacicatea filtrului de ulei.

        ps chitziman eu am stat linga masina cind s-a facut operatiunea si am incalzit motorul inainte sa fac schimbul.totul a decurs ca la carte. daca mi-a pus mecanicul meu 200 ml in plus..asta chiar nu stiu, dar de cumparat am cumparat 3 l si nu din zgircenie ci ca asa mi s-a recomandat din service.

        Comment


        • Originally posted by bunicuta View Post
          chitziman, in carnetul de intretinere scrie negru pe alb ca filtrul de aer se schimba la 20.000 Km sau la 2 ani (sau la un an daca circuli in conditii deosebite si cu mult praf). Eu unul am mers la revizia de 1 an si la bord aveam 5950 Km...le-am spus sa nu schimbe filtrul si nu au comentat.

          Aoleu ! Eu am 20300 km si luna viitoare treb facuta revizia de 2 ani.
          La prima revizie (cea de 1 an) filtrul a fost suflat cu aer.
          Risc sa pierd garantie ceva ?

          Comment


          • Nu cred,stai linistit.Permit o anumita marja de eroare.Si daca zic ceva,le spui de noua lege,care nu ne va mai obliga sa facem reviziile la reprezentanta,ca sa pastram garantia.Cu asta le-ai inchis gura.

            Comment


            • Salutare,se apropie data pe cand trebuie sa-mi fac revizia de 2 ani,ma puteti ajuta cu un scor si cu aproximatie ce o sa trebuiasca schimbat la aceasta revizie?

              Comment


              • vezi ca e promotie in retea in perioada asta la schimb ulei si filtre...

                Comment


                • Originally posted by Oliseh View Post
                  Salutare,se apropie data pe cand trebuie sa-mi fac revizia de 2 ani,ma puteti ajuta cu un scor si cu aproximatie ce o sa trebuiasca schimbat la aceasta revizie?
                  Ulei, filtru ulei, filtru aer, placute de frana (daca sunt uzate).

                  @AG25FLI, da, e promotie, dar doar pentru cei care nu au garantie, nu se aplica pretul ala de 139 roni la schimbul de ulei pentru cei din garantie.

                  Comment


                  • mersi bunicuta dar sper sa nu trebuiasca sa schimbe si placutele ca si asa e foarte mare pretul la revizie

                    Comment


                    • am scris pe alt thread: am fost azi(12.06.2010) la meridian in militari. am intrebat de curiozitate pretul. la masina mea, cca 20k km, a doua revizie e intre 260-340 ron cu ulei elf vrac sau la bidon sigilat. cica e promotie. sper sa te ajute.
                      bafta!

                      Comment


                      • Revizia 2 la Sandel, 33.000 km (prima revizie, la an, a fost pe la 14.000).
                        Evident la Star Service Tulcea (constantenii stiu de ce).

                        - ulei DaciaOil plus premium 5w30 (ACEA A5/B5 !!!) - 3l - 96 ron;
                        - filtru ulei - 30 ron;
                        - garnitura - 10 ron;
                        - filtru aer - 50 ron;
                        - bec 12v (la aeroterma) - 3 ron;
                        - manopera -
                        total - pe la 190 ron.

                        Detalii: nu aveau ulei elf imbuteliat in ro. ci numai imbuteliat in franta, la 60 ron litrul , si m-au sfatuit sa pun acest dacia premium ACEA A5/B5 (m-a surprins ca exista ulei dacia cu norma si grad asa de bune!), care spun ei ca nu difera de elf, dar fiind imbuteliat in romanica este 30 ron. Daca se innegreste prea repede (desi fiind deja al doilea schimb, si avand norma foarte buna, nu ar trebui) il mai schimb dupa vreo 10.000 (chit ca ei se dadeau de pamant ca 20.000 nu are nicio treaba).
                        Placutele mele de frana au uzura (da, UZURA) 20%
                        Si-au facut cruce si au spus ca nu au vazut masina asa ingrijita.
                        In rest, ca de obicei, Star Service Tulcea isi mentine standardele: prompti, de treaba, ieftini si profesionisti. Bravo lor!

                        Comment


                        • EI ca ai iesit foarte bine la scor dar eu cand ma gandesc ca la revizia de un an am platit 379 si la urmatoarea tot pe acolo o sa se invarta pretul, ce sa mai zic?:-(

                          Comment


                          • Salutari m-ar interesa si pe mine cam cat va ajuns prima revizie ? in special cei care au facut-o in constanta

                            Comment


                            • darkutility Arunca o privire pe primele pagini sa ti faci o impresie.
                              La prima vedere in bucuresti nu am vazut revizie sub 330 lei, in timp ce in provincie e de la 250 in jos pana la 190 lei (prima revizie)

                              Comment


                              • @vic24....tu vrei sa-mi spui mie ca revizia te-a costat doar 190 roni ?
                                sa fim seriosi....doar daca aduni toate alea din lista iti da 190 roni...deci inteleg ca in acel service baietii lucreaza gratis ? fara manopera ?
                                hai sa fim seriosi...inca odata...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google