Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Revizii Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by AndreiDraghici View Post
    revizia se face la 20000 normal. dar recomandat este mai repede. eu am facut-o la 13000. a costat in jur de 400 ron.
    in ce a constat revizia ? daca imi poti spune si mie mi-ar fi de folos. multumesc anticipat

    Comment


    • #47
      Revizia a constat in schimbul de ulei (sincer recomand Elf), e un pic mai scump dar e mai bun si schimbul filtrului de ulei. Daca este cazul si schimbul de aer. A durat aprox 1 ora.

      Pretul pe ulei filtru si manopera a fost 390 Ron.

      P.S. A verificat si sub masina (scut , toba etc.)

      Comment


      • #48
        Originally posted by beny View Post
        # rara
        si eu am schimbat ulei si filtru iar daca te ajuta cu ceva m-a costat aproximativ 230 de lei,daca imi schimba si filtru de aer se mai adauga aproape 100 de lei. eu am facut schimbul la 10500 km. .
        citeste si tu altadata tot ce se scrie in post. nu stiu unde ai vazut ca am dat sfaturi... te inteleg ca habar n-ai dar macar nu mai face sa pari ingamfata. nu-i frumos,asta e sfat ,daca vrei sa-l intelegi ca atare.

        Multumesc pentru raspuns Andrei.

        Comment


        • #49
          cu placere beny.

          Comment


          • #50
            Doar ce am facut revizia: schimbat ulei, plus filtru, filtru de aer, verificat directia, sistemul de frinare, lumini si alte maruntisuri, in total 370 RON, la Caremil Iasi. A durat vreo 2 ore si jumatate.

            Comment


            • #51
              nici nu a fost mult...tot auzeam la astia cu logan ca plateau peste 800 ron pentru aceleasi lucruri.

              Comment


              • #52
                peste 800 platesti atunci cand masina iese din garantie. pentru ca platesti si manopera.tata asa plateste la logan. eu in schimb am facut revizia la 9600 de km. acum am 19990 si ca sa ajung la dealer de la sibiu la slatina mai sunt inca 200 de km. deci voi face revizia pe la vreo 19 300 cu ce ma mai plimb. oare se leaga astia de mine? ca mi-au zis sa vin dupa 10 000 de km.?
                -fara-

                Comment


                • #53
                  intrebare ptr spanu: inca nu am ajuns la revizie, dar in deviz manopera este cumva cu "0"? In general garantia nu are legatura cu revizia, manopera ptr aceasta platindu-se. Multumesc.

                  Comment


                  • #54
                    Manopera nu este gratuita chiar daca masina este in garantie, la dealerul din Zalau, 1 ora de manopera costa 60 Ron (cu sau fara tva, asta nu stiu) scump nu ?

                    Comment


                    • #55
                      atata timp cat nu ai depasit 3 ani sau 100 000 de km nu trebuie sa iti ia manopera pentru schimbul de ulei sau altceva.

                      tata face revizii la mac auto slatina din mai 2005 si niciodata pe factura nu a fost trecuta manopera.doar consumabilele. si el si acum si eu numai la acceasi persoana am facut reviiile si niciodata nu am plecat fara sa ii lase cu cea mai mare placere cate 20 de lei ciubuc.

                      acum cand masina a iesit din garantie l-a costat schimbuld e ulei un filtru sau o placuta..vreo 8 milioane bani din care 200 cred ca erau manopera daca nu mai mult.

                      up.!!! credeti ca se vor lua de mine k depasesc 10 000 km?
                      -fara-

                      Comment


                      • #56
                        La noi in cele 2 service-uri Dacia manopera e 450 ron pe ora. Cum va fi la revizie nu stiu, pentru ca am doar 5700km si imediat e gata un an. Eu pot cere sa se uite si la alte lucruri gen telescoape...sau tot ce se face e schimbul de ulei, filtre? Poti sa stai langa masina sau iti spune sa o lasi si sa te intorci dupa o ora...? Stiu ca sunt intrebari stupide dar nu vreau sa fiu luat peste piciorde astia.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by need for speed View Post
                          La noi in cele 2 service-uri Dacia manopera e 450 ron pe ora.
                          Poate vrei sa spui 45 RON ora, nici la Porsche Service nu au manopera de 4,5 milioane pe ora !!!

                          Comment


                          • #58
                            Da asa e 45 ron, nu am fost atent si am adaugat "ron"

                            Comment


                            • #59
                              am fost la revizia de 20 000 la mac auto slatina.
                              m-a costat 310 lei+ 30 lei ciubuc prietenului care de 3 ani face revizii la masinile familiei.
                              anexez o copie a facturii(cred ca e si manopera)-sau am incercat dar nu am reusit
                              Last edited by Spanu; 22 April 2009, 14:59.
                              -fara-

                              Comment


                              • #60
                                S-a mai discutat despre ceva de genul asta, dar eu sunt greu de cap, asa ca intreb raspicat: masina e luata la 1 octombrie, azi are 8000 km. Daca eu vreau sa fac prima revizie (completa, ma intereseaza practic schimbul de ulei) sa zicem in iulie, pe la 12.000 km, in septembrie trebuie sa mai fac revizia de 20.000 ? Sau ma mai duc la un an - respectiv 20.000 km peste revizia din iulie ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google