Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

schimbul uleiului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    si plus de asta daca ti-o loveste careva mai usor..ala esti

    Comment


    • #47
      w30 mai subtire vara...dar mai prietenos cu sistemul de evacuare (catalizator) si mai
      economic, w40 cica mai indicat pentru rRomanica noastra draga! chiar nu stii ce ti-au pus astia in moteur din 08 de cind ai masina?
      ps elf sucks!..pune si tu ceva klumea daca chiar vrei si tii la motor: mobil (usa), motul, titan fucs, liqui moly...etc!
      Last edited by ciomp; 10 February 2013, 01:44.

      Comment


      • #48
        Pana acuma a primit elf 5w30 si intr-un an dacia oil.
        W40 de ce ii mai indicat pt RO?

        Comment


        • #49
          Originally posted by Oliseh View Post
          Pana acuma a primit elf 5w30 si intr-un an dacia oil.
          W40 de ce ii mai indicat pt RO?
          este vorba de viscozitatea uleiului si temperatura din Romania. Eu acum folosesc 5w30, pe care l-am ales dupa ce m-am documentat ceva vreme. oricum parerile sunt impartite si vei gasi nenumarate argumente pro si contra. ma refer la 5w40 vs 5w30. ei au am folosit elf la sandero (de ala fabricat la brasov) dar mi s-a parut slabut. oricum daca ramii dedicat marcii si vei pune tot elf,
          iti recomand sa il schimbi la maxim 10 mii/1 an. eu daca as sti ca tin masina pe o perioada mai lunga as folosi ulei de calitate si nu m-as zgirci. acum fiecare e liber sa faca cum doreste..si mai intervin si banii bineinteles.

          Comment


          • #50
            Unchiul meu are motul xcess 8100 5w40 in logan si mie mi se pare ca e mult peste elf. Daca a mai avut careva motul bagat in masina poate da un feedback.

            Comment


            • #51
              Bogdan@ ce inseamna pentru tine ca un ulei e mult peste alt ulei? din experienta (am lucrat la Total 1 an) pot sa iti spun ca diferenta dintre 2 tipuri de ulei se vede dupa 50 000km. iar diferenta asta se poate constata ori prin mijloace tehnice ori daca desfaci motorul sa "constati" uzura.

              daca vrei sa facem o comparatie cu privire la consum, zgomot, samd. e in regula, dar asta nu inseamna ca unul e mai bun ca celalalt. poti sa folosesti un ulei care iti face motorul sa taca malc si practic sa ti-l faca praf pe de alta parte. in fine ideea e ca daca tot vorbim despre uleiuri hai sa fim obiectivi si sa discutam in felul urmator:

              Elf 10w40 - am folosit la 2 schimburi, 10 mii km fiecare: tragea prost, zgomot mare, consum mare
              Metabond 10w40 + aditiv -10 mii km -nu voi mai face niciodata prostia asta.
              Castrol 10w40 - 10 mii km nu mai stiu cum era consumul, dar in schimb era foarte zgomotos motorul
              Elf Excellium 5w40 - 15 km silentioasa, tragea bine, consumul ok, dar in schimb dupa 15 mii am scos 2 l din motor, desi bagasem 3.3 l!!?!?!?!
              ultimele 4 schimburi le-am facut cu Elf evolution 5w40 pe care il tin in motor maxim 13-14 mii. desi la inceput e silentios, dupa 4-5 mii km devine mai zgomotos. dar in rest trage bine si "pare" ok.

              urmatorul schimb vreau sa-l fac cu mobil 1 (nu Mobil 1000 sau mobil 3000)
              Last edited by Spanu; 10 February 2013, 21:20.
              -fara-

              Comment


              • #52
                Mi se pare bun in sensul ca motorul e mult mai silentios si mi se pare ca a mai scazut putin consumul. Circul destul de mult si cu masina repesctiva si fata de sandero in care e Mobil super3000 5w40 care am inteles ca nu are review-uri foarte bune. Nu ma pricep la continutul unui ulei sau difrerente majore. Eu le zic din prisma de utilizator...daca mie mi se pare mai silentios am impresia ca acel ulei e mai bun.
                Last edited by bogdan_cj; 10 February 2013, 22:13.

                Comment


                • #53
                  Mersi de recomandari tuturor,in final o sa raman pe elf 5w30.

                  Comment


                  • #54
                    a mai incercat cineva 5w50 peak life?

                    Comment


                    • #55
                      eu vreau sa fac maine schimbul de ulei si nu stiu ce ulei sa ii bag.am 110 mii de km.motor de 1.4 ,an fabricatie 2008.ce imi recomandati?

                      Comment


                      • #56
                        Castrol 5w30. Eu de la 40000 km tot cu el merg si nu am nici cea mai mica problema. Merge ceas si nu consuma gram de ulei. Fiecare cu parerea lui. M-am gandit ca atunci cand incepe sa consume ulei sa merg cu 10w40

                        Comment


                        • #57
                          Intrebare:

                          La Sandero la golitul uleiului se da jos scutul metalic sau acesta este decupat in dreptul surubului golire din baie si nu trebuie?

                          Comment


                          • #58
                            Are gaura deci poti desface si strange busonul de la baia de ulei fara sa dai jos scutul.

                            Comment


                            • #59
                              Numa ca iti trebuie o cheie speciala dar nu costa mult. Undeva la 15 lei. Este un patrat de ???? Nu mai retin cat :-)

                              Comment


                              • #60
                                patrat de 8. la vechea dacie era de 10
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google