Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

schimbul uleiului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    daa... ma adresam celor mai sus ca dak nu au km ce rost are sa il schimbe....
    La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

    Comment


    • #17
      Salutare la toata lumea.

      Cu schimbul de ulei treaba sta cam asa (in general, nu neaparat la Dacia):
      -uleiul se schimba la un numar de km sau la 1 an, in functie de care intervine prima (limita de km sau varsta). Schimbul la 1 an este necesar ptr ca un ulei neutilizat, in contact cu oxigenul atmosferic isi schimba proprietatile, uneori, daca este mai slab calitativ incepe sa depuna tot felul de substante. Evident depinde si de clima din zona- cum este la noi, destul de umed si cu variatii mari de temperatura, 1 an este destul.
      -diferentele de kilometraj intre utilizarea din tara si cea din exterior apar si datorita calitatii combustibilului si a continutului mare de praf din atmosfera. La combustibilii de calitate inferioara uleiul isi pierde proprietatile mai rapid (intotdeauna in ulei ajung gaze din ardere, precum si o anumita cantitate de combustibil nears care reactioneaza cu uleiul si produc oxidarea lui). Veti vedea ca si la masinile produse in vestul Europei exista mentiuni referitoare la intervalul de schimb de ulei in functie de destinatia masinii, zona in care functioneaza, calitatea combustibililor, conditiile climatice.

      Comment


      • #18
        hai sa continuam aici contradictiile pe tema uleiului.
        pentru inceput pot sa va spun ca lucrez la Liquid technology romania...firma care distribuie oficial uleiurile elf si total... daca doriti pareri despre uleiuri apelati la mine.. va pot oferi s fise tehnice sa va prindeti urechile in date si informatii.
        -fara-

        Comment


        • #19
          Continuam... De ce nu merita sa pun 0w30 in loc de 5w30 (de la Mobil)? . Si am o curiozitate: ai cumva informatii despre uleiurile ADDINOL? Cica sunt mare smecherie fabricate in Germania. Habar nu am...

          Comment


          • #20
            iti pot oferi doar date despre elf si total.
            poti sa pui 0w30 numai ca s-ar putea sa ti-l pape ...e pre subtire...numai ca la 50 000 de km nu cred ca o sa consume. voiam sa zic ca nu merita sa dai 200 de lei pe un 0w30.
            adica decat sa iei ow30 si sa-l schimbi la 15 000 mai bine iei 5w30 si schimbi la 10 000 si pui de fiecare data si filtre. sa nu lasi aceleasi filtre de la un schimb de ulei la altul(cum am auzit ca fac unii)
            -fara-

            Comment


            • #21
              Vreu sa cer si eu o parere, care ulei ar fi mai bun OMV 5W40 semisintetic ACEA A3/B4 sau ELF semisintetic 5W40. Vreu sa schimb uleiul maine (revizie 3 ani) si nu stiu ce sa aleg, cei din servis mi-au spus ca elful este indicat, daca vreu sa pun OMV (cu toate ca are aceleasi proprietati cu cele de pe carnetul de revizi) pierd garantia .
              Acuma eu nu prea inteleg cum se poate acest lucru cand ambele uleiuri au aceleasi proprietati ! .... si de ce ELF? La revizia de 2 ani la alt servis mi-au pus Texaco 5W40 A3/B3, tinand cont ca nu prea depasesc 6000-7000 Km pe an voi ce imi recomandati OMV sau ELF?(OMV 4L =89 ron si ELF =88 ron)

              Comment


              • #22
                Eu as merge pe Elf - asta am si acum in masina.Dar,cu o mica specificatie: pe cat posibil,incearca sa pui ulei sintetic,nu doar semi.

                Comment


                • #23
                  pune elf si nu te mai stresa...

                  Comment


                  • #24
                    cei din reprezentante sunt magari la faza cu pierdutul garantiei. in carnetul de service al masinii scrie clar ca trebuie respectata norma uleiului, nu marca acestuia. eu am ajuns la vocea clientului cu service-ul din timisoara si apoi m-am dus cu mailul listat in care spun acelasi lucru, conteaza specificatiile, nu producatorul uleiului. oricum, in situatia ta sa fiu, clar elf.
                    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                    Comment


                    • #25
                      ELF-ul este recomandat de Renault(cred ca au actiuni
                      De pierdut garantia e vrajeala tipic romaneasca.

                      Comment


                      • #26
                        Azi am schimbat uleiul (a treia revizie), la Serus Ploiesti, cost 166 ron:
                        - Ulei ELF 10W40 semisintetic A3/B4 API : SL/CF (cel recomandat de servis) =90,70 ron
                        - Filtru ulei = 33,30 ron
                        - garnitura buson = 8 ron
                        - Manopera 0,5 ore = 34 ron
                        Nu am schimbat filtrul de aer fiindca are decat 5500 Km si nu cred ca este necesar.

                        Comment


                        • #27
                          Doar atata te-a costat a 3-a revizie??? Dapai aci in Zalau la service Dacia costa pe putin 350-400 ron ceea ce ai enumerat ca s-a facut la revizia ta de 3 ani.

                          Comment


                          • #28
                            Eu am fost doar pentru schimb ulei dar baiatul care mi-a schimbat uleiul mi-a verificat si jocurile la rotile fata si a verificat placutele, lumini. Daca facea verificarea la toata masina si imi schimba si filtru aer mai urca pretul cu 50 ron filtru + manopera care nu mai era de 0,5 ore si era de 1 ora. + alte cheltuieli.

                            Comment


                            • #29
                              in primul post ai gresit! nu stiu cum e omv ala 5w40 semisintetic...dar la Elf iti spun sigur ca nu exista 5w40 semisintetic... 5w40 e sintetic. 10w 40 e semisintetic. si inca ceva. de ce nu ai bagat de la elf 5w40 sau 5w30 (care are norma A5B5-cea mai tare.)
                              -fara-

                              Comment


                              • #30
                                Da asa este, discutasem telefonic de 5W40 dar in servis au pus 10W40. (5W40 era full sintetic si 10W40 semisintetic).
                                Ca sa te duci la ei iti spun orice ca sa te atraga si dupa... Eu discutasem de 5W40 dar de unde sa stiu ca nu exista semisintetic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google