Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Izolare fonica/termica fata de usa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Izolare fonica/termica fata de usa

    Cum am idei, mi-a venit sa fac un nou thread. Este in faza de concept, proiect ca sa zica....deci nu sariti prea tare pe mine. Am citit pe ici pe colo si vreau sa fac una nefacuta: izolatie cu spuma poliuretanica.
    Materiale necesare:
    1. Tuburi cu spuma
    2. Placa OSB cu dimensiuni mai mari decat fata de usa, forma dreptunghiulara.
    3. Folie polietilena, sac gunoi.
    4. Suruburi cu piulita fluture, saibe.
    5. Carton cutii ambalaj.
    6. Banda adeziva constructii - hartie.

    Unelte:
    1. Bormasina
    2. Burghie diverse
    3. Cutit, surubelnita
    4. Marker

    Operatie:
    Demontam fata de usa si toate accesoriile, clipsuri etc. O asezam pe placa de OSB, marcam cu un marker, conturul, gaurile de prindere. Gaurim cu masina, facem si gaurile pt introducerea spumei in locurile esentiale. Intindem folia polietilena pe placa de OSB, peste ea asezam fata de usa, o prindem in suruburi plus piulite fluture. Acoperim gaurile din fata de usa cu bucati de carton si banda adeziva. Prin gaurile din placa OSB bagam spuma expandabila. Dupa intarire demontam totul, curatam excesul cu cutterul, facem decupajele, cavitatile necesare in spuma cu ajutorul cutitului sau surubelnitei. Montam accesorile, clipsurile pe fata de usa si o punem la loc pe portiera.

    Cred ca am mai uitat unele operatii in descriere, dar in mare, cam asa ceva as vrea sa fac. Astept completari, critici, imbunatatiri.
    Attached Files
    sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

  • #2
    Sa zicem ca faci un scurt prin portiera. Materialele astea ( folia de polietilena, spuma poliuretanica ) daca iau foc, scot un fum atat de toxic, incat nu cred ca mai apuci tu sa iesi din masina... Sa zicem ca trecem peste acest aspect.

    Mai apoi, spuma aia nu o sa ia forma exacta ( vor ramane spatii ). Spuma se va intari si vei avea polistiren in portiera. Stii cum se va auzi masina in anumite momente, cu acel polistiren ?

    Parerea mea ar fi ca sa gasesti o alta metoda...
    Alta zi, alt idiot

    Comment


    • #3
      1. Sa folosesti spuma care nu expandeaza.
      2. Placa OSB o sa se umezeasca si o sa faca mucegai.
      3. Sacul de polietilena va face un zgomot de o sa turbezi. Orice folie pe care o uiti in fata de usa vibreaza cand dai muzica un pic mai tare.
      Una peste alta nu cred ca e o idee buna. Sper sa nu te superi pe mine.

      Incearca sa strangi bani, sa cumperi suficient STP/Dynamat si sa faci o treaba profi. Mai mult decat atat sa nu uiti sa iti comanzi mastic pentru izolat fetele de usi(cel din fabrica) altfel toata zolarea e egala cu 0.

      Sa nu te apuci de treaba fara sa ai de rezerva clipsurile acelea albe de prindere a fetei de usi (cel putin 2 se rup la fiecare detasare).

      Eu am izolat fetele de usa astfel:

      Am pus STP pe partea interioara a portierei. (mi-am julit mainile la greu).
      Am aplicat peste STP un tub de ceara anticoroziva care a patrus in zonele in care se intrepatrundeau fasiile de STP.
      Am pus folie PPE (ce se pune sub parchet) pe partea interioara a fetei de usa.
      Folia PPE am aplicat-o cu banda dublu adeziva) + multi bureti adezivi.
      A aplicat un strat dublu de STP (fasii lungi) + burete adeziv, pe partea interioara a portierei, acolo unde se intrepatrundea fata de usa cu bagheta/chederul de geam. In acea zona (de la siguranta care inchide/deschide usile si pana in zona de reglaj al oglinzilor manuale) fata de usa vibreaza rau daca nu e sustinuta de ceva.

      Concluzia: a meritat investitia si chinuiala. Dar cred ca "vajaitul" care se aude la peste 120 km/h necesita inlocuirea chederelor care dupa 7 ani si jumatate s-au deformat si nu mai etanseinizeaza corect.

      Spor la modificari.
      -fara-

      Comment


      • #4
        OSB este pe post de planseta, masa, el se da deoparte. Polietilena are rol de antiaderenta, izolare, sa pot dezlipi placa de OSB usor. Este ca un fel de cofraj unde torni ciment, mulajul este fata de usa + placa de OSB. Dupa intarire se demonteaza, spuma intarita ramane fixa pe fata de usa si urmeaza sa fac decupaje cu cutterul in spuma intarita. Dca va uitati la poza va puteti imagina cum o sa se vada o fata de usa plina cu spuma si cu decupaje pt mecanimele/ sist de prindere pe portiera.
        Acum singura problema pe care o vad este greutatea si cum a zis Midnighte gazul toxic in caz de foc - spuma este ignifuga cred, am sa fac probe cu suflanta de aer cald la diferite temperaturi sa vad reactia si mirosul. La flacara deschisa stiu efectul.
        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #5
          Pai, scaunele din ce sunt facute?! Incendiul este ultimul lucru la care sa te gandesti.
          Eu zic ca mai repede izolezi portiera pe interior....ceea ce vrei sa faci nu este rau, dar este mai complicat. Ai lucrat cu spuma poliuretanica? Mai mult ca sigur ca va forta in expansiunea ei!

          Comment


          • #6
            Trebuie sa folosesti spuma care nu expandeaza.
            Cred ca cel mai bine ar fi sa faci un mulaj pe care sa-l poti desprinde de fiecare data cand dai jos fata de usa. E o idee buna daca iti iese. E ca si cum ai pune o bucata de saltea dormeo care se muleaza pe toata suprafata fetei de usa. Nu o lasa sa se lipeasca pe fata de usa. Va fi crunt sa o dezlipesti sau sa o ajustezi(daca va fi cazul).
            -fara-

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google