Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Taxa pe poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    deci, sa inteleg ca nu se plateste taxa de poluare, dar care sunt taxele pe care tre sa le platesc ca sa pot circula cu masina dupa ce o iau de la reprezentanta? si cam cat ar fi ele? si care ar fi pasi?

    Comment


    • #62
      Originally posted by Goan View Post
      Platesti impozitul pe masina, numerele (eventual numere preferentiale), taxa de talon si cam atat. Bine inteles RCA, CASCO etc.
      Poate imi scapa ceva dar cam astea sunt...

      Comment


      • #63
        taxa de talon? exista ceva taxa de inscriere in circulatie? sau cand merg cu masina la RAR platesc ceva?

        Comment


        • #64
          la RAR se plateste o taxa mica(15 ron) de aplicare a unei folii pe cartea de identitate a masinii,apoi taxa pt talon 50 ron,taxa pt.numere (daca vrei preferentiale te costa 90 ron),impozitul pe masina,rca-ul,rovinieta,casco

          Comment


          • #65
            merci mult. sa vad cum ma pregatesc si la ce sa ma astept...

            Comment


            • #66
              eu am platit 250 ron asigurarea, si inca vreo 200 ron (Rar, numere, talon) plus 100 ron la un angajat Dacia care mi-a rezolvat toate actele.

              Comment


              • #67
                Eu stiu ca la masinile noi nu se plateste nimic pentru aplicarea foliei de secretizare pe cartea de identitate a masinii, eu am inscris masina in august 2008 si nu mi-a cerut nici un leu

                Comment


                • #68
                  Aveti dreptate, dar la primele carti nu avea trecut noxele si se platea 14 lei trecerea acestora in carte.

                  Comment


                  • #69
                    Un clujean si-a platit taxa auto de 5000 lei

                    Comment


                    • #70
                      E oficial: Taxa pe poluare va fi plătită și pentru mașinile înmatriculate înainte de 2007

                      Comment


                      • #71
                        mda...niste gunoaie, guvernantii astia. tara de rahat. adica legislatia europeana poa'sa spune orice, noi tot facem cum vrem.
                        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                        Comment


                        • #72
                          mda in legatura cu taxa de inmatriculare am achitat 260 euro pentru masina mea sandero 1.6 in fine nu am sa ii mai inteleg pe cei de sus ba e taxa ba nu ba anu asta se plateste ba la anu nu iar mai noi te mai obliga la cauciuri de iarna, iar cine stie poate ne obliga sa ne montam si plug ca deee tre sa mai circulam si iarna

                          Comment


                          • #73
                            vin alegerile si n-au bani

                            Comment


                            • #74
                              Anul acesta taxa de poluare pt Sandero 1.6 este de 1129 , cel putin atat am platit eu la Trezorerie. Masina este noua fabricatie autohtona , 2011.09 , euro 5 si tot e prima imatriculare de te indoaie . Sa nu mai vb de celelalte taxa pt imatriculare : nr, talon si imatriculare. toate se aduna si ~1400 costa imatricularea cu totul .

                              Comment


                              • #75
                                Asa am patit si eu,la momentul inmatricularii.Sa-i ia naiba de dobitoci!!! Adica eu sprijin industria Ro,iau masina noua euro 4 - cel mai nepoluant in acel moment si tot ma pun sa platesc aproape 1.000 de lei...te doare mintea,nu alta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google