Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Probleme de gandire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    mc. am gandirea sanatoasa.
    -fara-

    Comment


    • #47
      e fete calatoresc cu un autocar. fiecare fata are in fiecare mana cate 3 cosuri. in fiecare cos sunt 3pisici. fiecare pisica are cate pui. din autocar coboara o fata. cate picioare au ramas in autocar. raspunsul este 806. dar eu nu am reusit sa ajung la el. incercati sa puneti si picioarele soferului, incercati orice numai sa imi aratati cum s-a ajuns la 806.poate ca pisicile au pui de gaina sau or fi de la cernobal si au cate 3-5 picioare.
      problema propusa de prastiile de la antena 1.
      nu spune daca atunci cand coboara aia coboara cu tot cu cosuri, nu spune daca mai sunt si altii in autocar. dar cred ca se poate intelege ca soferul.
      -fara-

      Comment


      • #48
        "e fete calatoresc cu un autocar..." e=2,71828183. e^6.69208374=806. mai exact, 805.999998. rotunjit e 806. o fata o fi avut o unghie incarnata, de acolo zecimalele...corect?

        sase, sapte, sau chiar zece fete calatoresc cu un autocar...
        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

        Comment


        • #49
          pfff...nu inteleg nimic. dar ideea e ca nu se stia raspunsul.eu v-am dat raspunsul ca sa faceti proba sa nu se umple threadul cu raspunsuri. ideea e ca plecand de la ipoteza, e mposibil sa ajungi la solutie. eu chiar am demonstrat matematic ca 806 e imposibil=))
          -fara-

          Comment


          • #50
            alo, domnu'...ati scris "e fete..." nici acum nu te-ai prins ca nu stim cate sunt? ca si 6, si 7 si 10 se termina in "e". poate tasttura nu ti-a scris ce era inainte de "e" sau forumul nu s-a incarcat bine si ca atare nu putem sti cate fete anume au fost initial in autobuz...
            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

            Comment


            • #51
              Originally posted by Seba View Post
              e chiar asa greu sa te duci in camera respectiva si sa vezi ce bec se aprinde cand comuti un intrerupator? sau mai e vreo conditie, pe care ai omis-o...? ma gandesc ca e ceva in genul problemei aleia in care musai trebuia sa fumezi o tigara, adica sa lasi becul sa se incalzeasca si astfel vezi care intrerupator ce bec activeaza...

              era pitic, nu ajungea sa apese pe 14, dar cand ploua avea umbrela la el si ajungea. makes sense?

              nu ai voie sa mergi in cealalta camera...am omis.....
              si da ai dreptate lasi fiecare intrerupator un interval mai mare de timp...si vezi care si cum...

              Comment


              • #52
                Un tip lucreaza la etajul 100. In fiecare dimineata apasa pe butonul de 95 in lift si merge pe scari restul de 5 etaje. In schimb,cand coboara,apasa butonul "parter". De ce?

                Comment


                • #53
                  e scund si nu ajunge la buton.

                  am vrut sa spun 3 fete.
                  -fara-

                  Comment


                  • #54
                    alta problema "Se zice ca inginerilor le ia 3 minute sa rezolve asta, arhitectilor 3 ore si doctorilor 6 ore. Trebuie sa ghicesti care este al saselea numar.

                    Care este al saselea numar?
                    1, 2, 6, 42, 1806, ___???"

                    sper sa ajung arhitect, dar totusi am rezolvat problema ca un inginer care ce va dovediti a fi?
                    Last edited by rara; 29 April 2009, 19:51.

                    Comment


                    • #55
                      se vede ca is informatician, 1 minut jumate

                      Comment


                      • #56
                        eu m-am uitat pe google. tipic ingineresc: de ce sa muncesti cand solutia deja probabil ca exista? doar trebuie sa te documentezi timp efectiv de rezolvare a problemei, sub 30 de secunde. e voila eficienta =))
                        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                        Comment


                        • #57
                          la intrebarea mea era vorba de 3 fete.sau e, nu stiti ca in 99 % din cazuri toti userii isi pun nikuri cu 3 in loc de e sau invers.

                          p.s. eu am gresit scz. si totusi vreau sa vad rezolvarea aia.
                          -fara-

                          Comment


                          • #58
                            la intrebarea ta am mai gasit o hiba "fiecare pisica are cate pui" cate 3, banuiesc, nu?
                            n-au cum sa ramana 806. decat daca mai urca niste fete cu cosuri si de care fete nu ni se spune nimic...
                            mie mi-au iesit 582 in cel mai fericit caz. 3 fete a cate 3 cosuri in fiecare mana=18 cosuri total. deci 54 pisici. de aici avem 36 pisici ramase la coborare (2 treimi, din moment ce raman 2 fete). asa, 36 pisici au 108 pui. 108*4+36*4+2*2+2(daca avem si sofer) rezulta un total de 432+144+6=582. am gresit undeva?
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by rara View Post
                              alta problema "Se zice ca inginerilor le ia 3 minute sa rezolve asta, arhitectilor 3 ore si doctorilor 6 ore. Trebuie sa ghicesti care este al saselea numar.

                              Care este al saselea numar?
                              1, 2, 6, 42, 1806, ___???"

                              sper sa ajung arhitect, dar totusi am rezolvat problema ca un inginer care ce va dovediti a fi?

                              R:3263442 .
                              In 15-20 sec te prinzi + vreo 10 pana calculezi ....

                              deci ce sunt sub 3 min??

                              Comment


                              • #60
                                multumesc.pe mine m-a scos din minti problema asta si de atunci nu ma mai uit la **** de emisiune de pe antena 1 cu "sunati si castigati.mare teapa si mari ... romanii care suna.
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google