Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

O intrebare despre ciubuc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O intrebare despre ciubuc

    Salut. Ma duc azi dimineata la munca, masina cam jegoasa, trec pe langa un petromv si ce ma gandesc : hai sa spal repede masina. De obicei o cam spal in curte, mai mult de placere, dar iarna e ... altfel decat vara. Si opresc in fata la Self Jetul respectiv, ma dau jos, ma duc la baietii veseli de la benzinarie si intreb care ma ajuta cu un spalat. Se "ofera" unul, "Da, mergeti si luati 3 fise". Merg, iau fisele (15 ron) vin la el, in fine, se apuca de lucru. 9 minute a durat, masina a iesit f. bine, a dat cu piele de caprioara repede pe ea, inca vreo 2 minute. La final "mersi sefu", etc, ii dau 5 ron si plec. Acuma intrebarea (destul de idioata, dar nu am pe cine sa intreb): i-am dat prea putin? S-a uitat fix la hartie, a luat-o si cat m-am suit in masina a mai sters la faruri putin, nicio alta discutie. Apoi un schimb scurt: bafta! R: bafta! si gata. Deci?

    PS - una peste alta a fost un exterior simplu 20 ron....
    Last edited by vic24; 10 December 2008, 10:13.

  • #2
    Eu zic ca ai dat arhisuficient. Daca ii sa te iei dupa "legea lu 10%" ai dat destul de bine. Cred ca baietii te mai asteapta :p

    Comment


    • #3
      prea mult. cam 10-15% se lasa, dar numai daca vrei. clar o sa se roage sa mai treci pe acolo ideea e ca daca prinzi mereu aceeasi 2-3 angajati carora le dai dupa cateva spalari te vor cunoaste si niciodata n-o sa faca treaba de mantuiala. ma rog, eu asa am procedat si intotdeauna au fost ok baietii...
      dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

      Comment


      • #4
        Ok. ma gandeam ca daca la spalatorie (unde angajatii sunt platiti sa spele masini) lasi 3 - 5 ron, la self jet (unde e autoservire, ei nu sunt obligati - cred - sa te serveasca) trebuie stimulati. desi cu un stimul mai mare deja ajungea prea scump spalatul la benzinarie. thanks!

        Comment


        • #5
          pai la stimul prea mare ii inveti rau, ideea e sa ii faci sa munceasca un pic pt banii aia, dar nici sa ii castige prea usor, ca atunci te vor lua de fraier, "uite, iar vine ala de ne da bani...". omul e cel mai al dracului animal...
          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

          Comment


          • #6
            Da,e adevarat!Eu zic ca i-ai lasat prea mult.Nu mi-am spalat masina asta intr-o spalatorie de cand mi-am luat-o.Cel mai probabil o sa fac asta cand or sa dea aia la iarna pe asfalt cu clorura de Ca.Oricum si 10 lei mi se pare mult pt o spalare,dar 20.Scump domne', scump!
            Lucrurile se mai schimba,oamenii NU!

            Comment


            • #7
              Lasa ca i-ai dat bine...si asa baietii traiesc din ,,ciubuc" nu din salariu..10-15 % se plateste in vest ..la noi hartia de 5 lei este sfanta si la spalatorie si pt o zi intreaga de parcare fara chitanta...de ,noi suntem balcanici nu occidentali.Lasa sa traiasca si el ca este tanar,poate are o facultate de facut ,o prietena de intretinut..Eu atat las la spalatorie,5 lei ...ca la cat pamant cara in urma mea cu lopata ...!!!

              Comment


              • #8
                eu de cand ma duc la spalatorie nu le las nimic ca si asa fac treaba de mantuiala

                Comment


                • #9
                  Pai daca te duci si tu la aceeasi spalatorie este normal,nu?

                  Comment


                  • #10
                    interior-exterior,aspirator,ceara,parfum,silicon bord,ghedere...tot tacamul 30 ron si mai dau 5 . E bine! Asta la spalatorie,cu aceeasi 2 baieti. Intotdeauna la ei ma programez... Toate astea in M-Ciuc hehe...mai putina nesimtire pe la noi.
                    Last edited by sanderizer; 30 December 2008, 23:29.

                    Comment


                    • #11
                      Am lucrat la o spalatorie si cred ca ia-i dat un ciubuc f. Bun . Ti-a mai dat cu carpa inca o data pe masina pt ca a fost si el multumit.
                      1.4
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu o intrebare la voi...sunt sigur ca ati vazut la reclamele pe tv ws platinum...niste cosmetice auto supertari (cica). Sunt constient ca nu trebuie sa cred tot ce vad la tv (hehe),dar...credeti ca la pretul care se cere pe ele,chiar pot fi bune? Adica mai bune decat suratele lor din magazine? Daca a folosit cineva si a ramas cu o - oarecare - parere,rog sa ne impartaseasca! Mersi anticipat! Exista si un link pe care-l pot posta la cerere (nu vreau sa fac reclama...)

                        Comment


                        • #13
                          Chiar nu stie nimeni despre ws platinum...?

                          Comment


                          • #14
                            ma gandesc ca nu, din moment ca nimeni n-a zis nimic...
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #15
                              Bine,am inteles...dar nici din curiozitate nu verifica nimeni...(?) ramane ca eu sa-mi cumpar si pe urma sa postez parerea mea...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google