Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cele mai mici tarife RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cele mai mici tarife RCA

    ce firma de asigurari are cel mai mic tarif la rca ?
    Ma intereseaza pentru un sandero 1.6 pe un an
    Daca cumpar masina in rate (credit BRD si casco asiban ) sunt obligat sa o inchei la ei ?
    Daca imi fac rca aceasta este valabila cat am nr rosii si dupa ce o inmatriculez trebuie sa inchei alta ?

    multumesc anticipat

  • #2
    Nu nu esti obligat ca RCA-ul sa il faci tot la ei.
    chiar daca ai numere rosii poti incheia asigurarea pe 6/12 luni ,iar la numarul de inmatriculare al masinii nu se trece nimic pana la finalizarea inmatricularii.
    Eu personal am de la omniasig (12 luni - 250 lei)
    la 1,6 va fi oricum putin mai mult.(290-330 lei ) depinde de unde o faci.Si ar trebui facuta mai repede caci in decembrie va creste cu circa 30%

    Comment


    • #3
      In 28 ian imi expira RCA-ul.Momentan am la Asiban, am facut la ei pt ca am si casco.
      Ce imi recomandati sa fac?Sa fac tot la ei sau la altii?la care anume?
      Sunt diferente intre asiguratori?Sau toti sunt la fel?

      Comment


      • #4
        Vezi si BCR asigurari.Eu am platit acum 5 zile la ei RCA, 144 lei pe 6 luni la motor de 1.4.Mi s-a parut ok deocamdata.

        Comment


        • #5
          Am facut pana la urma tot la ASIBAN.Am primit si o reducere de 10 %.In total a fost 165 de lei pe 6 luni.Ma enerveaza faptul ca numai de luni este valabila deci...pana luni adio masina.

          Comment


          • #6
            Am o nedumerire:Acum cand am facut RCA am primit inca o bulina pe care baiatul de acolo mi-a lasat numai 2010, pe cea de pe parbriz care mi-a expirat am 2008-2009.
            Care din ele trebuie sa o las?Sau trebuie amandoua?
            Totusi de ce mi-a luat 2009-le de pe cea noua?

            Comment


            • #7


              consulta frate preturile la brokeri ca tarifele difera foarte mult,aia deti zic cas mai ieftini te iau de fraier
              ia vezi ca au unii afisate preturi la zi dute vezi siti faci unde vrei
              ex. www.rcaautobm.lx.ro sau www.rca-ieftin.ro
              ca daca mergi pe la firma asigurari aia te iau cu vorba frumoasa si te imbrobodesc asa ca inform yourself man
              traiasca www si google

              Comment


              • #8
                Nu ai inteles la ce m-am referit eu.Cert este ca pana la urma am lipit bulina cea noua langa cea veche si le las amandoua.

                Comment


                • #9
                  Totusi nu inteleg de ce tot lipiti bulinile alea pe parbriz, eu unul nu am lipit si nici nu lipesc asa ceva pe parbriz, de ce atata supunere, daca vor sa lipeasca asa ceva sa lipeasca pe parbrizul lor.

                  Comment


                  • #10
                    Pai nu stiu, ca asa se face?
                    Da totusi, ce reprezinta bulina?nu faptul ca ii valabila asigurarea?Atunci...la ce ne mai trebuie si hartia?
                    Si pe spate scrie ca ii valabila numai lipita pe geam.

                    Comment


                    • #11
                      Daca toti am pune bulinele acelea in geam ar fi simplu pentru politie sa vada cine are si cine nu are asigurare, te-ar lua din zbor, eu unul refuz sa merg insemnat pe strada. Daca scrie ca este valabila numai lipita pe geam, inseamna ca 80% din asigurari nu sunt valabile.
                      PS Cu cat vrei sa arati ca esti in regula cu atat dai mai mult de banuit
                      Last edited by marian66v; 4 February 2009, 18:56.

                      Comment


                      • #12
                        Salutare coforumisti, cine ma poate lumina, eu am masina in leasing persoane fizice, pot sa-mi iau asigurare pentru persoana fizica in calitate de utilizator al masinii? Diferenta de pret e uriasa.
                        Parol moncher, comedie mare carevasazica!

                        Comment


                        • #13
                          Cine si-a facut sau urmeza sa isi reinoiasca RCA-ul??
                          Cam asta e perioada cam care expira cea veche, la marea majoritatea a celora ce au cumparat Sandero inca de la inceput.

                          Voi la ce firme de Asigurari ati facut??

                          Ma puteti sfatui si pe mine de ce anume sa tin cont cand inchei polita RCA?

                          Pana acum am avut la Omniasig. Si nu m-am foflosit de ea.

                          Inclin sa fac tot cu ei sau cu BCR. Voi ce spuneti???
                          Last edited by azu; 2 July 2009, 21:27.

                          Comment


                          • #14
                            Eu as recomanda tot cu ei.
                            Exista o politica de fidelizare pt clientii deja existenti.

                            Comment


                            • #15
                              Dacă vorbim numai despre preţ, RCA-ul este bine să-l facem la asiguratorul cel mai ieftin. Dacă vrem să fim şi altruişti, pe lângă preţ, trebuie să ne gândim şi la seriozitatea asiguratorului. Dacă vizăm ambele aspecte atunci Omniasig este OK. Eu, în toamnă, mi-am reparat maşina (fiind lovit din spate), pe un RCA făcut de cel vinovat la Omniasig, iar din punctul de vedere al asiguratorului nu am avut nicio problemă, au fost rapizi şi nu au cârâit la decont.
                              Mama proştilor este mereu gravidă!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google