Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Jurnal Sandel de IF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Rezolva si mie te rog inecuatia cand V2 = 250 km/h ( viteza reala ). Cat ar putea fi V1 ( viteza afisata ) ?
    Alta zi, alt idiot

    Comment


    • #32
      eu va spun ca in tinerete , acum vreo 12 ani (am avut printre primele navigatii din Ro - PDA Asus) am masurat diferenta de viteza masina-gps si am vazut ca la 50 km/h e mica 2-3 km iar la viteze mari de 150 km/h e mai mare, chiar 6-8 km/h

      poate difera si de la masina la masina chestia

      Comment


      • #33
        Incredibil..... si eu verificasem pe clio si diferenta CB-GPS crestea odata cu viteza. La 60 pe vitezometru realul era de 57, la 140 pe vitezometru realul era 130.
        Astazi am iesit un pic pe autostrada si am testat pe Sandero. De la 70 pana la 130 diferenta a fost de 4-5 km/h. Am vrut sa incerc si la 140 dar mi-am dat seama ca sar de 3500 rpm si sunt inca in rodaj.
        Sandero Stepway 0.9
        Clio Symbol 1.4

        Comment


        • #34
          Putem incerca sa masuram exact. Am un radar fix cu 2 strazi mai incolo. Pun tempomatul pe 52 si trec prin fata radarului... intrebarea mea ar fi... cine plateste amenda!? In cazul in care primesc. Recunosc, eu pana acum numai cu 45 am trecut pe acolo, si asta pe bord.

          @Dorin_IF
          Despre consum, s-ar putea sa ramana tot pe acolo. Eu am ajuns la 7500km, si 6.1-6.2 arata la consum.
          Din 7500 am mers:
          - 2k km autostrada, 110-130km/h
          - 2k drum national, 80-100km/h
          - restul in oras

          Consider ca este un consum rezonabil.
          Last edited by Barba; 19 December 2017, 22:42. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            0 <= V1 - 250 km/h <= 25 km/h + 4 km/h

            250 <= V1 <= 250 + 29 km/h
            Last edited by gecmc94; 19 December 2017, 23:36.

            Comment


            • #36
              Ca sa intelegi unde bat, sa luam cazul cel mai defavorabil : V1 = 279 iar V2 = 250.

              Iti zic din experienta personala, ca in momentul in care un client, care a dat peste 20.000 euro ( poate chiar mai putin sau mai mult ) pe masina, isi doreste ca viteza pe care o arata masina sa fie apropiata de viteza fata de care se poate raporta si face teste ( gen GPS ). Daca GPS-ul arata 250 km iar vitezometrul 279, in momentul respectiv, acel client va veni in service si va face reclamatie. Tu, ca sofer, te bazezi pe vitezometru, nu pe un GPS. Si in acel moment, iti pierzi increderea in marca, in ciuda argumentului ca "asa e legea, noi o respectam" ca producator. Tocmai de asta, masinile premium, permit o toleranta de MAXIM 5km/h. Si vorbesc in cunostinta de cauza, dupa teste facute pe masini reale, conectat direct la CAN-ul masinii.

              In plus, GPS-ul folosit de voi la teste, nu tine cont de multe lucruri si factori : vant, inclinare carosabil, pneuri ( stare cat si marca ), greutate masina, presiune pneu. Mai mult, exista o intarziere intre vitezometrul masinii si viteza vazuta pe un GPS, mai ales daca vitezometrul este analogic. Daca este digital, acea intarziere exista, insa este mult mai mica.
              Last edited by Midnighte; 20 December 2017, 15:06.
              Alta zi, alt idiot

              Comment


              • #37
                Cititi articolul asta:

                http://www.automarket.ro/stiri/featu...rul-40791.html

                Sunt reglementari stricte, nu are rost sa vb noi aici degeaba.

                Comment


                • #38
                  Ascomp, dacă ai fi citit textul reglementării tehnice pe care am dat-o, ea spune exact ce scrie în articolul pe care tu l-ai indicat. Dar în mai puține cuvinte (doar matematică).

                  VITEZOMETRUL INDICĂ O VITEZĂ INCORECTĂ

                  Majoritatea vitezometrelor au o eroare tolerată de 10%. Aici intră uzura pneurilor, temperatura ambientală, încărcarea automobilului. Există, de asemenea, acorduri internaţionale care au stabilit că viteza indicată de vitezometru nu trebuie să fie niciodată mai mică decât viteza actuală. În acelaşţi timp, aceleaşi acorduri spun că viteza indicată nu trebuie să fie mai mare decât 110% plus 4 km/h. De exemplu, la 80 km/h reali, viteza indicată nu trebuie să depăşească 92 km/h.

                  Comment


                  • #39
                    Bazati-va pe articole din presa si teste facute pe genunchi, cu aparate "omologate" si conditii de test "extraordinare". Cine lucreaza in domeniu, stie despre ce vorbesc. Oricum ar fi, credeti tot ce scrie pe internet. Si dati-i inainte cu tupeu.
                    Alta zi, alt idiot

                    Comment


                    • #40
                      oricum nu cred tot ce scrie pe Internet. Mai ales pe forumul asta cu 2 posturi mai sus. Sau forumul nu e Internet?

                      Oricum Sarbatori Fericite si rautate maxima in continuare!

                      Comment


                      • #41
                        Ne invartim in jurul Soarelui si in jurul "cozii", citeste ax, si ne certam cu cat si de ce, pe bune? Chiar conteaza 3-4km/100km.

                        Daca pana acolo, eu am testat vitezometrul cu GPS la vechea masina (Peugeot 206) si nu era nici macar 1km/h diferenta. 80km pe bord, 80km pe GPS. Ma rog, poate a fost ceva diferenta, dar pe ceasul analogic era insesizabil.

                        Edit: Sarbatori Fericite.

                        La Sandero, daca pe un tronson am limitare 50km/h si trec un pic peste, imediat urla MediaNav... stie GPS-ul cu cat "greseste" ceasul de pe bord.
                        Last edited by Barba; 21 December 2017, 21:55. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Barba View Post
                          Putem incerca sa masuram exact. Am un radar fix cu 2 strazi mai incolo. Pun tempomatul pe 52 si trec prin fata radarului... intrebarea mea ar fi... cine plateste amenda!?
                          Eu mereu trec cu 55-58 pe langa radare si nu m-a amendat niciodata. Conform codului rutier primesti amenda doar daca depasesti cu minim10 km/h.

                          Referitor la partea cu indicatiile vitezometrului mie mi se pare mai interesant de aflat daca si kilometrajul inregistrat e influentat de asta, adica daca mergi cu viteaza reala de 80km/h si iti arata 90km/h, dupa o ora iti va arata ca ai mers 80 sau 90km? Inclin sa cred ca iti va arata 90 km, pentru ca asta ar aduce profit clar firmelor.
                          Daca ai o medie de 10% in plus la km pe care ii arata masina:
                          - consumul masinii va iesi cu 10% mai bun pe hartie, avantaj producator
                          - schimburile de piese si consumabile se vor face cu 10% mai repede, avantaj producator
                          - pentru cei care depasesc garantia la nr de km vor depasi garantia cu 10% mai repede decat real, avantaj producator

                          Comment


                          • #43
                            nu e asa mare diferenta de 10%, la viteze mici e de 3-4 km/h iar la viteze mari, maxime e de vreo 5-7. Da intr-adevat pe computerul de bord vei avea perfomante mai bune cu vreo 5%

                            Radarul te prinde daca ai 60 km/h in localitate in sus. La depasiri mici poti negocia doar un avertisment (puncte insa fara bani), eu am reusit de cateva ori asta.

                            Comment


                            • #44
                              Odometrul este diferit de vitezometru. Prin articolele citate parcă se spunea că el este precis. Vitezometrul este cel "imprecis".

                              Comment


                              • #45
                                deci Sandero ce are odometru sau vitezometru? :-)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google