Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Prima masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Barba View Post
    Am incercat functia ECO, pe langa ca nu simti in pedala reactia motorului, pe deasupra este si foarte periculos. Am intrat in depasirea unui camion, abia am reusit. Eu pot conduce ECO fara electronica... m-a invatat nevoia.
    Eu folosesc funcția ECO permanent. Să știi că se poate ieși imediat din modul ECO prin apăsarea la podea a pedalei de accelerație. Încearcă și o să vezi că "se trezește la viață" într-un mod progresiv dar rapid după ce atingi podeaua. Eu folosesc metoda și la limitator și la ieșirea din modul ECO.

    Comment


    • #77
      Acuma la ce zic, fara suparare, e doar o parere personala. Poate nu prea inspirata. Sa ai la masina un motor asa mic de 900, nici macar 1000 cc, si in 3 cilindri si sa ai si sa folosesti si o functie Eco de reducere a consumului si implicit a puterii suna a zgarcenie la maximum. Ceva de genul cand vad si acuma masini vechi care coboara dealuri cu motorul oprit. No offense, pt mine e prea mult. Am avut si Tico la viata mea insa nu avea Eco :-)

      Comment


      • #78
        Dincolo de zgârcenie, dacă dai 2000 de lei pe combustibil pe an iar modul ECO ți-ar reduce factura cu 10-15% (pentru că acesta este nivelul de optimizare pe care îl obțin azi producătorii de la diferite inovații din producția de serie - sistemele sunt deja suficient de bine optimizate încât chestiuniile noi îmbunătățesc cu puțin performanțele anterioare), nu ți-ar prinde mai bine 300 de lei în buzunar? Zgârcenie nu este sinonim cu optimizare sau eficiență.

        Revenind la modul ECO, nu știu decât din citite de la voi care este efectul la TCe 90, dar lumea pare că duce lipsa vrmm-ului și "exploziei". Un pilot de raliu a spus asta despre stiluri de condus pe stradă: există stilul mai cuminte, accelerat progresiv, schimbat vitezele la limitele de jos ale turațiilor maxime dintr-o treaptă; există stilul sportiv, aceeași accelerare progresivă, singura diferență dintre acest stil și cel cuminte este faptul că schimbul treptelor se face la limitele de sus ale turațiilor maxime (el spune că "mergi mai lung", rămâi mai mult în treapta, iar un pasager nici nu simte că tu conduci repede, sportiv, poate doar aude la motor un urlet mai înalt); și stilul "agresiv", pe care pilotul l-a denumit șofat prost, prin care accelerezi brusc, te bagi, smucești de volan, frânezi mai dur (experiența pentru un pasager este aproape traumatizantă ).

        Dacă modul ECO te învață să renunți la a fi ȘOFER PROST, AGRESIV, atunci eu îl apreciez foarte tare și îl recomand tuturor. Pilotul ne-a spus foarte clar că un condus sportiv nu este agresiv. Deci cred că nu este incompatibil cu modul ECO.

        Comment


        • #79
          Dupa parerea mea exista mai multe tipuri de condus.

          Primul ar fi pentru iubitorii de masini , care au o masina de calitate si se bucura de placerea condusului si merg mai sportiv ca sa zic asa ceva. Insa sunt destul de experimentati si normali astfel incat sa nu faca greseli grave de circulatie.

          Alt stil ar fi stilul zgarcit, tot timpul mergi la turatii joase cu ochii pe indicatoare si consum. S-ar opri si motorul la vale insa acum cu servo nu se poate .... daca au motoare turbo ghinion, teoretic mersul numai la turatii joase nu face bine la turbina si injectoare (daca e diesel)- depuneri.

          Mai e stilul inconstient, de cocalar, cu depasiri in curba, in panta , in coloana, mers cu 200 km/h pe nationale. De obicei astia mai si mor insa e nasol cand omoara si pe altii.

          Mai e stilul de placere, conduci de placere, calm, admiri peisajul, te bucuri de ce e in jurul tau. De viata.

          Si tot asa etc etc

          Comment


          • #80
            Sunt de acord cu tine în mare parte dar să știi că primul stil și al treilea sunt la fel de periculoase și la fel de "cocalărești". Am mers un drum de 140 km și deși eram destul de aproape de viteza maximă rezonabilă (adică 7x km/h pe întuneric pe DN la dus sau cam la fel pe un drum umed la întors și 45-50 km în sate pe unde am dat de o grămadă de bicicliști fără niciun semnal optic sau plimbăreți pe DN), am fost în permanență depășit de alții. Un câine mort, lovit de o mașină în mijlocul drumului, etc....

            Condusul sportiv după cum l-a definit pilotul de raliu nici nu îl simți ca pasager ci se vede doar pe cronometru. Toți ceilalți sunt fie cocalari, fie cuminți. Sportivi în adevăratul sens al cuvântului pe șosea sunt foarte puțini români, aproape deloc. Spune asta și masacrul de pe șosele.

            Vă dau cuvântul meu de onoare că nu cred că sunt mai mult de 10-20% șoferi responsabili în România. Toți ceilalți îți pun viața în pericol și sunt proști de bubuie.

            PS: Iubitorilor de mașini, mergeți pe circuit, lăsați-ne pe noi, ceilalți, să ajugem acasă cu viață. Idioților. Dacă v-ați urca în mașină cu gândul "acesta ar putea fi ultimul drum și între aceste fiare îmi voi strivi organele interne iar creierul mi se va strivi de cutia craniană" ar fi mult mai bine pentru toată lumea.
            Last edited by gecmc94; 1 May 2017, 20:51.

            Comment


            • #81
              Am fost in weekendul asta aproape 400 km si am obtinut o medie orara de 85 km/h. Am traversat si muntii dus-intors pe la Sarmisegetuza. Insa nu cu Dacia a fost obtinuta aceasta medie orara mare (zic eu) si pe drumuri de dealuri, curbe si urcat/coborat.

              Comment


              • #82
                Și de ce te denunți că ai încălcat legea ca ultimul mafiot? Puteai face asta și cu Dacia, nu-i problemă, se mișcă foarte bine și peste 100km/h. Problema este la capul tău, nu la mașină, omule.

                Comment


                • #83
                  Cate case atatea obiceiuri... vreau sa zic, doi oameni nu conduc la fel.
                  Multam pentru pontul cu pedala pana la podea pentru dezactivare ECO, o sa incerc.

                  Comment


                  • #84
                    Sistemul ECO este preluat de la Renault. Se reactivează când se ia piciorul de pe accelerație (complet, cred), așa scrie manualul deși este vag și nedetaliat. De ex la o schimbare de treaptă. Citeam pe undeva că cei mai mulți oameni ridică piciorul complet de pe accelerație la schimbarea treptei. Și îl reaplică progresiv pentru a-l ridica la turație înainte de a elibera ambreiajul.

                    Ben Collins în cartea "How to drive": "Most people release the gas altogether when they depress the clutch pedal. The revs drop, then when the clutch is released and you accelerate again, the car jolts forward, or there’s a thud as the engine speed suddenly catches up with the road speed"

                    Dacă găsești un loc liber de încercat să faci și o schimbare de treaptă ca să vezi efectul. Să vedem cum au programat inginerii Renault sistemul. Poate că nu se reactivează ECO dacă ambreiajul este apăsat pentru că este evident că șoferul își dorește putere și o treapta de viteză superioară. Oricum, nu cred că se va stinge becul (la mine parcă nu am observat ca martorul de bord ECO să se stingă și nici "limit" nu dispare de pe afișaj, dar clar depășesc viteza limită). Să ne spui și ce ai făcut cu accelerația în timpul schimbării.

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by gecmc94 View Post
                      Și de ce te denunți că ai încălcat legea ca ultimul mafiot? Puteai face asta și cu Dacia, nu-i problemă, se mișcă foarte bine și peste 100km/h. Problema este la capul tău, nu la mașină, omule.
                      De ce sunt mafiot si de ce am incalcat legea?


                      Ce e cu capul meu?

                      si 3, iara jignesti?

                      Comment


                      • #86
                        Mafioții sunt cei care se laudă între ei care a încălcat legea mai mult. Nu ardelenii. Drumul către Sarmisegetuza este DJ. Nu ne-ai spus câți din cei 400 km au fost pe autostradă și am presupus că nu prea mulți sau deloc. O medie de 85 km/h pe DN și DJ care trece prin localități presupune foarte multe încălcări ale legii. Dar poate ai făcut 100 km pe autostradă cu 120 km/h și atunci rezultă că restul de 300 km au fost făcuți cu 70 km/h, o medie de DN/DJ corectă și responsabilă.
                        Last edited by gecmc94; 2 May 2017, 09:03.

                        Comment


                        • #87
                          Pentru inceput trebuie sa spun ca nu am mai luat un radar in Romania de 4,5 ani. Si nu am avut vre-un accident important in ultimii 20 ani de condus. Drumul care l-am facut este un drum f cunoscut si facut de multe zeci de ori. Cu comune putine si cu o bucata mica de autostrada Simeria-Deva.
                          O medie de 85 km/h extraurban pe drumuri neaglomerate nu este ceva exagerat. Daca v-ati uita pe alte forumuri de masini ati vedea ca media extraurbana se incadreaza lejer la multa lume pe la 75-85.
                          Circul ziua si recunosc ca prin sate si comune nu merg cu 50 km/h insa nu depasesc 70-75.
                          Daca sa mergi printr-o comuna pustie cu 70 km/h e un act mafiot eu nu stiu cesa zic. Sa dea cu piatra aia care merg numai cu 50 prin sate in Romania.

                          Si mai e un aspect. Depinde de masina. una e sa faci o depasire cu o masina cu putini cai putere si alta e sa faci o depasire cu o masina mai puternica. La fel si tinuta de drum, stabilitate in curbe, franare, cauciucuri, calitatea sistemelor de siguranta etc. Exemplu: consider ca intr-o anumita curba cu sandero pot sa o abordez cu siguranta cu 50 km/h iar cu un peugeot cu 70 km/h. Si daca extrapolam cu un Ferrari sau un Porche cu o viteza mult mai mare. Sau cu un camion cu 30 km/h.
                          Daca as fi mers ca nebunul cu masina si as fi fost singur cu masina as fi putut scoate o medie de 100 km/h insa am imbatranit pentru asa ceva si mai am nevoie de carnet.

                          PS: Drumul National 68 Hateg - Caransebes nu este drum judetean....
                          Last edited by ascomp; 2 May 2017, 09:36.

                          Comment


                          • #88
                            Credeam că ați folosit DJ 705A ca să încercați asfaltul nou-nouț Iar media extraurbană nu contează că nu ea este măsurată de obicei ci amestecul rural-extra. Experiența mea cu satele dese de prin sud este cu totul alta. Nu sunt pustii și toată viața socială se desfășoară pe DJ că nu prea au trotuare. Iată evenimentele de la cel mai recent drum, toate întâmplate în 100 km:
                            - două jocuri cu mingea (tenis de picior, cred)
                            - o pisică foarte interesată de o captură pe celălalt sens, nici când am oprit lângă ea nu s-a dat la o parte, ci doar după un claxon mai lung și a plecat enervată
                            - un câine pe margine enervat de ceva de pe cealaltă parte, în poziție de luptă (coada întinsă orizontal, încordat), am încetinit și am claxonat
                            - am ocolit cu grijă 20 km/h un cadavru de câine pe axul drumului
                            - am lăsat o dropie să traverseze neregulamentar, așa grăbită cum era ea, dacă aveam mai mult de 50 o făceam piftie și poate pierdeam controlul mașinii
                            - peste 10 bicicliști fără niciun ochi de pisică sau far, noaptea iar altul mergea pe contrasens
                            - oameni care merg pe carosabil venind de la magazinele din sat sau de prin bodegi, nu în șir indian ci chiar și 3 unul lângă altul (este foarte distractiv noaptea că nu au nicio lanternă și mai poartă haine închise la culoare)
                            - utilaje agricole mai late de 3 m la care extensiile laterale nu erau foarte vizibile decât de aproape
                            - un adult se juca cu copiii chiar pe carosabil, la 50 cm de margine (un copil avea 2-3 ani, altul 6-7)
                            - turme de oi și doar un sens lăsat liber
                            - o țărancă mai corpolentă și în vârstă care mergea pe carosabilul unui sector de drum foarte îngust, cu linie continuă, ușor în urcare, parapeți pe marginea drumului și curbă la stânga peste 20 m fără vizibilitate; fiecare sens nu avea mai mult de 2 m lățime; doar nu era să respect linia continuă și să opresc până când femeia ieșea din sectorul de drum cu parapeți, nu? Chiar când vroiam să tai puțin cu roata linia continuă apare un camion pe sensul opus ... am frânat de urgență și cineva în spate la fel, am speriat-o bine pe țărancă iar femeia s-a grăbit șontâc șontâc să iasă de pe drum după ce l-a terminat.

                            Comment


                            • #89
                              In 27 ani de condus:

                              - un caine omorat ( mi-a sarit in fata la peste 100 km/h - imi pare rau nu il evit pe el si mor eu, am spart bara)
                              - un iepure mort
                              - o fazanita calcata ( si mancata ulterior) :-)
                              - o gaina parca odata
                              - gasit vrabiuta moarta in masca radiator

                              Noaptea in curba, in unghiul mort al farurilor oi negre si gri pe sosea. Am oprit la 1 m de ele.

                              Nunti pe drum, insa alea se vad.

                              Si odata parca un politai a facut un pas aiurea catre mine insa a fost OK ( era in mijlocul drumului)

                              Recent, acum un an pe drumul Resita-Lugoj intr-o comuna in curba ascutita un copil mic (1 an sau 2) era pe drum de-a busilea, am inceput sa trenur dupa aia. Dupa un timp mi-am dat seama ca trebuia sa opresc sa il dau la o parte insa m-am socat rau.

                              Toate in Romania, dincolo e OK.
                              Last edited by ascomp; 2 May 2017, 12:06.

                              Comment


                              • #90
                                Totusi... ce aveti oameni buni. Daca unul zice ca a facut viteza medie 200 la ora, si consum 2 la suta, sa fim sanatosi, asta conteaza

                                Eu in Romania prefer sa circul numai noaptea, ma gandesc ca stiti motivele, dar totusi cateva:
                                - nu sunt asa de multi nebuni/nebune pe sosea; copii nu se joaca pe sosea
                                - turmele, de care o fi, sunt in grajd
                                - nu am intalnit radar niciodata prin sate noaptea
                                - in centrul localitatilor/satelor trebuie sa ai grija unde este caminul cultural, acolo sunt si birturile de obicei... in rest... liber.

                                Si acum mi-am adus aminte de o faza. Un coleg de la servici a venit intr-o zi fericit ca dupa calculele lui masina a consumat 1 litru pe un drum de 50km... l-am felicitat si am zis ca de acum incolo numai el o sa faca livrarea la clientul respectiv .
                                Last edited by Barba; 2 May 2017, 20:17. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google