Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Stepway 1.5 DCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by IceLord View Post
    Asta înseamnă să fi calculat si realist. Cu programul rabla + discountul de la dealer am plătit net suma de 11239 euro. Dacă tu crezi că există alternativa pe piața la acest model și la aceasta motorizare, înseamnă că ești un consumator superficial. Nu uita si costurile de întreținere. Plus că rețea Dacia este cea mai accesibila din țară. Ar fi multe de spus..



    Pare util. Ce costuri implicä ?
    Repet, la 12 mii E gasesti oferte de masini clasa mica. Masini la care nu trebuie sa le pui tu tevi de aer cald dupa ce o cumperi :-) Sau stocuri nevandute.

    Dacia de 5000E a ajuns Dacia de 12 000 E. Misto.

    Comment


    • #17
      Conducte aer pasageri spate
      Avantaje:
      - se incalzeste mai repede in masina
      - mare parte a debitului de aer se pierde in consola; avand aceste conducte, aerul este directionat in habitaclu
      - debit mai puternic de aer (rece, cald) la picioarele celor din fata, cu setarea directionarii aerului catre picioare
      - cald/ rece la pasagerii din spate

      Deci merita investitia. Eu le-am montat cu un prieten.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Crs. Sandel View Post
        Conducte aer pasageri spate
        Avantaje:
        - se incalzeste mai repede in masina
        - mare parte a debitului de aer se pierde in consola; avand aceste conducte, aerul este directionat in habitaclu
        - debit mai puternic de aer (rece, cald) la picioarele celor din fata, cu setarea directionarii aerului catre picioare
        - cald/ rece la pasagerii din spate

        Deci merita investitia. Eu le-am montat cu un prieten.
        Mulţumesc pentru precizări.

        Comment


        • #19
          Am efectual revizia II Stepway 1.5 DCI.
          Piesele au fost cumparate de mine.

          Filtru aer, polen, ulei de la purflux.
          Filtru combustibil Mahle.
          Ulei Elf 5w30 5 l
          Spuma AC Climaxpert

          Total piese + transport 349.86 lei.

          Manopera a costa 162 lei cu excepția filtrului de carburant pe care îl voi schimba în toamnă. (prețul total ar fi fost de 207 lei). De remarcat că a scăzut TVA-ul dar au crescut ora de manoperă cu 8 lei fără TVA.

          Am cerut deasemnea remedierea problemei cu vapori de ulei. Au fost reticenți, au zis că nu am folosit filtre de orgine, ulei. Am replicat scurt și la obiect să îmi facă constatarea și să facă demersurile legale. În 2 săptămâni voi reveni la service.

          Comment


          • #20
            O sa reapara la conduca acei vapori. O vei schimba degeaba...macar cealalta era "de uzina"
            Alta zi, alt idiot

            Comment


            • #21
              Originally posted by Midnighte View Post
              O sa reapara la conduca acei vapori. O vei schimba degeaba...macar cealalta era "de uzina"
              Deci nu are rost. Să înțeleg că nu se merită ?

              Comment


              • #22
                Nu se merita deoarece e defect de proiectare...Ca si in cazul ambreiajului ( kit-ul de la Luk cica e mai bun ). Acum faci cum crezi insa te asigur ca va reaparea problema. Se "rezolva singura" prin depunerea de praf in jurul acelui colier si nu vor mai iesi acei vapori
                Alta zi, alt idiot

                Comment


                • #23
                  Am renunțat la ideea de a schimba tubulatura. Am facut un test de consum, metoda plin-plin, iar abaterea față de ce arată CB-ul este de 0,2-0,3 l/100 km în plus.

                  Comment


                  • #24
                    Eu recomand sa o schimbi. De ce? Pentru ca ai garantie si pentru ca daca tu te duci, altul se duce si tot asa, poate vor imbunatati acel sistem de prindere al tubulaturii. Te duci pe capul lor de fiecare data cand apare problema, ca sa ii usture (la buzunar) ca schimba tubulatura aceea la majoritatea dci-urilor. Si data viitoare, la noile modele, poate vor proiecta cum trebuie acea tubulatura. Ai garantie, beneficiaza de ea!

                    Comment


                    • #25
                      Daca nici un client, nu va incerca sa remedieze defectiunile aparute in garantie, cei de la dacia or sa spuna ca modelul este reusit si vor merge in continuare cu aceeasi buba. Daca ar schimba sute/zeci/mii pe garantie, probabil s-ar gandi sa evolueze, in schimb daca majoritatea se impaca cu ideea, ei continua traditia in a oferi un produs nou cu multe hibe.

                      Comment


                      • #26
                        Adevărat și asta

                        Comment


                        • #27
                          Am schimbat anvelopele de iarnă cu cele de vară, prilej cu care am fotografiat plăcuțele de frână. Ce părere aveți ? Precizez că am aproximativ 28000 km.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #28
                            Sunt OK. Cred ca nu au nici jumatate uzura.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by IceLord View Post
                              Am efectual revizia II Stepway 1.5 DCI.
                              Piesele au fost cumparate de mine.

                              Filtru aer, polen, ulei de la purflux.
                              Filtru combustibil Mahle.
                              Ulei Elf 5w30 5 l
                              Spuma AC Climaxpert

                              Total piese + transport 349.86 lei.

                              Manopera a costa 162 lei cu excepția filtrului de carburant pe care îl voi schimba în toamnă. (prețul total ar fi fost de 207 lei). De remarcat că a scăzut TVA-ul dar au crescut ora de manoperă cu 8 lei fără TVA.

                              Am cerut deasemnea remedierea problemei cu vapori de ulei. Au fost reticenți, au zis că nu am folosit filtre de orgine, ulei. Am replicat scurt și la obiect să îmi facă constatarea și să facă demersurile legale. În 2 săptămâni voi reveni la service.
                              La DAREX ai facut-o?
                              Si eu am facut revizia la ei si nu am avut probleme.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by tovaras View Post
                                La DAREX ai facut-o?
                                Si eu am facut revizia la ei si nu am avut probleme.
                                Da la DAREX Rădăuți. Însă nu oferă servicii de calitate. Neprofesionaliști.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google