Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Stepway II 0.9TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    6 lei transportul din UK de pe ebay

    Comment


    • #32
      Nu-mi dau seama de unde ai informatia asta cu 6 lei.
      M-am uitat direct de la LZV (din clipul youtube), adica din Germania pana in Romania costa 15,90 Eur, capacele costa 3,80 Eur.
      Vreau sa zic... nu cumpar.

      Comment


      • #33
        Ti-am dat un link către ebay în PS cu vreo 3 comentarii mai sus.

        Comment


        • #34
          Uitati-va pe la filmele de aici...


          si DIY capace

          Heute mal etwas, was eigentlich vollkommen unnötig ist, aber besser aussieht! Ich hatte halt etwas Zeit ;-) Ich bastel mal wieder etwas aus Resten!


          Mai cautati putin, inainte sa aruncati cu bani si intrebari
          Last edited by Midnighte; 28 April 2017, 14:44.
          Alta zi, alt idiot

          Comment


          • #35
            Iti dai seama ca acel capac nu are nicio relevanță pentru că nu protejează sub nicio formă de umiditate și nici de apa care se strânge în cupă. Ce protejează la coroziune este stratul de 1-2 mm de substanță pe care a aplicat-o. La fel de bine putea să pună un scoci peste ea și peste filet. Asta, sau un capac ieftin de Fiat 500.

            Comment


            • #36
              Eu am folosit spray cu ceara....din ala mai ieftin "Nigrin" vreo 30 lei....recomand sa dati prin interiorul aripillor, inter. portierelor, int capotei motor si pe unde credeti voi ca se formeaza condens si ajunge apa......formeaza o pelicula f rezistenta in comparatie cu uleiul, plus sunt ceruri care neutralizeaza si rugina...
              Faceti lucrul acesta vara....cand este o sapt calduroasa ( sa usuce orice urma de apa) si inaintea unui drum mai lung, recomand un traseu cu praf, praf care patrunde in aripi, impregneaza ceara si formeaza un strat protector.
              Se recomanda ceruirea masinii, cavitati, podeaua, praguri, o data la 2-3 ani...
              Bafta!
              Last edited by Oti; 28 April 2017, 19:11.
              sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #37
                Nu este o idee chiar asa de rea pulverizarea unei substante izolatoare, mai ales cand masina e noua. Dar tocmai aici este problema, sa desfaci toate clemele, tentativa aia de izolatie pe usi... nu o sa pot monta la loc totul cum era, greierii o sa apara foarte curand.

                Comment


                • #38
                  Nu este nevoie sa dai jos fetele de la usi, sunt gauri si dopuri peste tot. Furtunas cu diam 3-4mm, lung de 50cm, prevazut la capat cu o duza sau un tub din plastic drept lung de 30-40mm, pt ghidare in int cavitatii. Cam asta ai nevoie. Eu am dat fetele de la usi jos, cu o spatula din plastic se desfac usor daca esti indemanatic, se mai rup clipsuri, trebuie sa ai cateva rezerve. Daca nu poti, sunt gauri in partea de jos a portierei. Portiera este cel mai imp pt izolare, partea de jos unde se strange apa, urmeaza pragurile, int aripei......am poze pe Bormasina lu'Oti. Cam 2-3 tuburi sunt suficiente pt toata masina.
                  sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #39
                    Si e normal sa faci asta la o masina noua? Protejezi portierele de rugina?

                    Mama lor de zgarciti astia de la Dacia....

                    La o masina straina daca desfaci fata de la portiera o sa vezi ca in interior e o vopsea cauciucata si toata portiera e sigilata cu un fel de folie groasa transparenta.

                    La Dacia trebuie sa iti dai la masina noua cu antirugina...

                    Nu mi se pare acceptabil asta.

                    Comment


                    • #40
                      Iți fac cunoștință cu un posesor de Mazda care pe forumul asociat se plânge, împreună cu alții, de rugină și povestesc despre ceara Nigrin.
                      "gabrield
                      259 Postari:
                      Locatie:Bucuresti
                      Model:Mazda 3

                      Postat 24 February 2015 - 09:47 AM
                      Am tot auzit varianta asta cu vopseaua si lacul, faza e ca mie mi-au aparut puncte de rugina pe aripile spate(interior la roata, nush cum ii zice).

                      Am scapat de ele cu ajutorul unui taximetrist care m-a julit pe o parte si a unui echipaj de politie care m-a julit pe partea cealalta, asa ca le-am revopsit pe asigurarea lor, dar asta ma face sa cred ca vopseaua si protectia sunt chiar proaste.

                      Bine ca nu se cojeste complet ca la peugeot"

                      Comment


                      • #41
                        Da... si nu .
                        Dacia face ce trebuie sa faca sa vanda.
                        Iti da volan de piele, navigatie, figuri... orice, numai sa cumperi masina, izolarea antirugina nu se vede, deci nu e ... vorba unei fetite in timp ce se juca cu un hamster primit cadou, arunca pe canapea stanga dreapta, mama socata, ce faci fata draga, nu crezi ca moare saracul animal?! la care fata raspunde... da' cat vrei sa tina un hamster... (apropo, asta a fost intamplare reala, chiar daca suna a banc)
                        Asa si cu consumerismul din zilele noastre... cat vrei sa tina o Dacie.

                        Comment


                        • #42
                          Eu nu am inteles. A dat cu spray pe interiorul aripilor si tot a ruginit? Sunt f multe cauze. Solutia este sa preintampini rugina in conditile in care se respecta procedurile de fabricatie si calitate a tablei. Taierile de costuri (sau "munca in sch trei") impune sa dea cu f putina ceara sau valvolina prin cavitati, daca aveti curiozitatea uitati-va cu lanterna sau camera endoscopica prin cavitati. Daca tabla este tratata defectuos rugina apare orice ai face. Poti sa cureti si sa aplici cele mai sofisticate tratamente, materialul rugineste de la sine, nu are nevoie de contact cu aerul.
                          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #43
                            @Oti, mulțumim pentru sfat și pentru pozele "bormașinii" tale.

                            Nu a dat cu nimic, a observat la ITP. Precum Ascomp, care nu pierde nicio ocazie să ne reamintească faptul că avem o simplă Dacie, a crezut că "mașina bună" (în acest caz japoneză) este inoxidabilă, incasabilă. După apariția ruginei, au început și posesorii de Mazda să se întrebe cum să lupte cu ea. Iar metoda ta este menționată pe acolo.

                            @Ascomp, dacă vrei îți dau și de pe forumurile Opel sau Ford, mânca-le-ar rugina să le mănânce, că despre Nissan ce să mai vorbesc.

                            Comment


                            • #44
                              Am Dacia de 4 ani nu a aparut rugina, nu ploua in ea, Doar jantele de tabla si evacuarea ( care oricum a fost schimbata odata) a ruginit. Nu am desfacut portierele sa ma uit de rugina.

                              Am avut un 307 de nou 2004-2016 ( cand l-am avut) nu a avut 1 mm de rugina, aveti cuvantul meu. E drept capota e de Al iar aripile fata de fibra ( ca si asta de acuma).

                              Dacia 6 ani garantie la anticoroziune, masinile straine 12 ani. Nu stiu cum e cu rugina la Renault.

                              Astea sunt faptele, nu comentez.

                              Comment


                              • #45
                                Pana acum geamurile electrice functioneau daca cheia era macar in pozitia a 2-a. Astazi am reusit sa inchid geamurile cu toate ca cheia nici macar nu era in contact. Asta numai cu usile inchise... interesant. Ma gandesc ca nu se intelege pe deplin.
                                Deci. In timpul mersului aveam usile blocate, m-am oprit, am oprit motorul, am scos cheia... si in punctul asta functioneaza geamurile electrice... cum am deschis o usa, gata... numai.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google