Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

BorMasina lu'Oti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Corect, dar "merge" de 400lei......si mai trebuie inlocuita si masca....dupa schimbare o sa fiu nevoit sa merg numai cu 2DIN, in caz ca se strica, este mult mai usor de schimbat tableta.
    Last edited by Oti; 3 December 2014, 14:23.
    sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • #77
      si tableta aia unde crezi ca e facuta, in Japonia? :-)

      Comment


      • #78
        prefer sa arunc cate o tableta pe an, dacat sa schimb o navigatie (medianav de 400 lei) 2DIN cu display rezistiv, la 2 ani. Ceva de firma (cu display de calitate) este peste 1000-1500lei. Tableta nu va sta permanent in masina, este mobila, o folosesc in principal pentru GPS, ocazional multimedia si internet. Permanent am un telefon cu mp3 si radio (o vechitura), iesirea audio este pe jack.....
        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #79
          Si la tableta ai mufa pentru GPS extern?

          Comment


          • #80
            De pe alte forumuri am inteles ca nu este nevoie, Samsung, are un receptor GPS+Glonass destul de performant, agata satelitii si de la nivelul bordului, deci nu ar fi nevoie de antena GPS, cand am sa fac proba in mers am sa spun mai multe...
            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #81
              In sfarsit am si eu o problema....aud un fluierat, ca si cum s-ar freca ceva, este pe partea stanga fata, parca si prin spate rezoneaza ceva..... creste in intensitate cu viteza, incepe sa se auda pe la 60km/h cand ajung la 90km/h devine insuportabil. Am dat vina pe frane, pe rulmenti dar cand franez nu se modifica sunetul cu nimic, doar cand scade viteza se modifica intensitatea, sa fie ceva curenti de aer? a mai patit cineva asa ceva? Zilele trecute am auzit zgomotul pentru prima oara, dupa ce am spalat masina bine prin toate cotloanele ca sa dau sarea jos, zgomotul a disparut, dar azi la un drum de 50km a reaparut. Oare ce o fi? O idee.... ceva sfaturi...
              P.S.
              Am gasit un loc unde sa ma dau pe gheata cu masina, un drum de tara plan, masina se comporta exemplar, ABS, ESP... lucreaza, am facut accelerari bruste in treapta a 2-a, 3-a, frane, schimbari bruste de directie si toate cele...... nota 10.
              sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #82
                Fluierat nu am avut niciodata la masini. Ca si fluierat asa fac curelele cand patineaza pe fulie insa nu e cazul tau cred.

                Daca prin spalare dispare pentru un timp inseamna ca poate se depune murdarie pe undeva. Nu cumva ai zapada/gheata care se freaca de cauciucuri? Daca fluieratul depinde de viteza e posibil ca zgomotul sa fie din zona cauciucurilor. Sau poate ai desprins ceva pe sub masina ( un deflector sau un ornament) care vajaie la aer la viteza mare.
                Eu nu suport sa am zgomote in plus la masini fac cu nervii. :-)

                Comment


                • #83
                  Cei de pe forumul Logan m-au sfatuit sa ridic/cobor antena..... la urmatorul drum am sa iau la puricat masina.....cred ca totusi sunt curenti de aer, parca se modifica tonalitatea cand ma intalneam cu masinile de pe sensul opus.
                  sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #84
                    Si la 160 km/h cum face? :-)

                    Comment


                    • #85
                      Pentru mine este viteza luminii, inca nu am ajuns capitanul Picard....
                      sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by ascomp View Post
                        Si la 160 km/h cum face? :-)
                        Nici musca nu se aude
                        Oti, ridica antena undeva la 45 de grade si poate asa dispare zgomotul.

                        Comment


                        • #87
                          cu antena la un unghi intre 30 si 45 grade fata de orizontala, ne se mai aude zgomotul, trebuie tinut cont ca nu am probat exact in aceleasi conditii: drum peste 50km, viteza 60-90km/h, temp ext (-2,+2) grade, zapada inghetata in grila din fata si prin alte parti ale masinii......, daca revine problema am sa anunt.
                          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #88
                            Azi am mers prin ceata cu masina si cu aceasta ocazie am vazut cum bat farurile pe faza lunga si scurta (reglate la reprezentanta!), am testat-o si cum se comporta offroad, comportamentul la urcarea unui drum cu zapada topita, este negativ, motorul statea sa moara, rotile se blocau in zapada....inclinarea rampei 30-40grade, ori intra in functiune ESP+ASR, ori eu nu fac bine jocul din pedale.... am fost nevoit sa dau cu spatele 20m si sa reiau tentativa de urcare, asta de trei ori pana am reusit cu greu.....
                            Attached Files
                            Last edited by Oti; 11 December 2014, 21:43.
                            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • #89
                              Adica tu te oftici ca nu-ti urca Dacia pe zapada o rampa de 30-40 grd? :-))))

                              Daca vrei sa sti teoretic nici o masina de teren nu ar putea face asa ceva, de exemplu la Toyota RAV 4 in fisa tehnica: Unghi de rampa (grade): 20

                              Poate o senilata sa urce 30-40 grd pe zapada

                              Comment


                              • #90

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google