Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

BorMasina lu'Oti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am mutat filtrele de hota, de pe grila pe gaura admisie aer aeroterma. Fitrele sunt prinse cu ajutorul unei rame din plastic. Forma ramei este luata cu ajutorul unui sablon din polistiren de pe gaura aerotermei. Toate operatiile in ordine cronologica sunt in documentul:https://drive.google.com/file/d/0B1q...ew?usp=sharing
    PS
    In document este un tutorial demontare brate stergatoare si grila, util pentru cei care nu au mai facut asa ceva.
    sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Cum sunt in refacere dupa un concediu, pun pozele facute de un amic la tuningfest 2015 Piatra Neamt, impresie: a fost mult mai slab fata de anul trecut, masini putine, concurenti slabi.
      Attached Files
      sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Este criza colegu...

        Comment


        • Pun cateva fotografii facute vara asta la tara. Am gasit un sampon la selgros Bacau cu ceara carnauba, pret pe la 5lei, de curatat nu curata, dar folosit in apa de clatire, 3 capacele la 5L de apa , dupa sters cu carpa, obtii un luciu asemanator cu cel de la spalatorie. Cand sunt grabit, la mine o spalare exterioara dureaza 30min, metoda celor doua galeti.
          Attached Files
          sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Am facut o inspectie a filtrelor montate pe gura aerotermei la 6 luni de la montare. La felul cum arata se impune schimbarea in acest interval. Surpriza a fost ca am gasit puncte de rugina, in locurile unde grila de plastic s-a frecat de tabla. Rugina am frecat-o cu o carpa inmuiata in bezina, si in toata zona am dat cu spray ceara. Pentru a nu se mai freca de tabla , peste ceara lipicioasa am pus fasii de hartie (improvizatie de moment), hartia s-a imbibat cu ceara. Am sa vad peste 6 luni rezultatul. Sunt curios in alte zone ale masinii, unde plasticul se freaca de tabla ce se intampla (spoilere, grila, aparatori, etc).
            Attached Files
            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Filtrele au fost montate la sf lunii mai....au trecut patru luni, nu sase.....arata nasol pt 4 luni.
              sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Nu se in incumeta cineva sa monteze pe Acces un filtru de carbon?

                Comment


                • Daca te referi la filtru de habitaclu, capacul costa 70 euro, decupajul in carcasa aerotermei se face usor. Pana o sa fac rost de capac la un pret normal , merg cu solutia asta.
                  sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Da, la filtru de polen am facut referire.
                    Multumesc pentru idee (filtru de hota) o folosesc de 3 luni. E OK. A fost ceva mai greu la demontatul bratelor de stergatoare, dar merita.
                    Spor in toate !

                    Comment


                    • Rugina netratata, poate evolua destul de urat pe interior. Bafta!

                      Comment


                      • Am montat filtru decantor pentru ulei pe traseul de recirculare gaze carter. Sunt in probe, lucrarea nu este definitivata, totul este o improvizatie pana fac rost de materiale ca lumea. Asta daca totul merge ok. Rezultatele pe 50 km sunt neasteptat de bune, sper sa nu fie placebo sau benzina effix. Pe aceleasi portiuni de drum acum indicatorul pt sch treptele de viteza s-a aprins mai rar, portiuni de urcare unde foloseam tr a 4-a acum au mers cu tr a 5-a. Sper sa nu fiu pacalit. Pozele sunt in diferite perioade de timp pe traseul de 50km.
                        PS
                        Pt fitru am folosit pe cel de benzina pt Dacia 1300, in cilindrul filtrant , in partea de jos se da o gaura de 4-6mm. Uleiul se strange in partea de jos a paharului, gravitational.
                        Attached Files
                        Last edited by Oti; 10 October 2015, 20:12.
                        sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • In general, nu prea am urcat cu treapta a 5 pantele abrupte, daca nu aveam suficienta viteza mare in spate, in sensul ca daca ieseam din localitate, nu aveam timp sa prind o viteza de 70-80 km/h ca sa urc panta cu a5. Referitor la senzor, am observat, ca in general se aprinde la 2000 rot/min (drum drept) sau dupa caz, la 2500/3000/3500 rot/min) functie de altitudine, inclinarea drumului, mai multi factori. Daca o sa mergi cateva plinuri cu efix95, vei observa ca masina va trage mult mai bine fata de alte benzine 95.

                          Comment


                          • Asa voi face. Sunt obligat de "experiment".
                            sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Brrrrrrrrr! Prima zapada. Si cauciucurile de iarna sunt la tara.......sa vina soarele repede, cat mai repede!
                              Attached Files
                              sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Am primit jantele pt iarna, KFZ 7775, arata bine , greutate 7.7kg, pret 117lei. Urmeaza sa iau si capace , am vazut ca aduc sapt asta la Lidl, sa iau negre sau argintii?, sunt in dilema.
                                Attached Files
                                sigpic„Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google