Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Separat, costa 4 lei. :-) Masina mea nu cred ca are acea placuta pe teava esapament pentru prindere asa ca-l voi prinde cu acel colier (batatorul are o tabla cu o gaura prin care o sa intre surubul de la colier).

    Pozitia de prindere este pozitia originala: cam jumatatea distantei intre catalizator si toba intermediara.

    Altii mai socati pe alte forumuri care si-au pus 2 batatoare, al 2-lea e pus pe cotul dinaintea tobei finale. La mine insa vibratia se aude din fata nu din spate.

    Pozitia 0 este pozitia originala din fabrica, pozitia 2 este pozitia in care au pus ei al 2-lea batator.
    Attached Files

    Comment


    • Salut !Am si eu o problema asemanatoare in poza pusa de tine la punctul 2 a-mi atinge toba in cred ca lonjeron e traversa aia sau ceva de genu si face un zgomot aiurea ... sa ai pun batator desta cum spuneti voi???

      Comment


      • Batatorul ala e o chestie in plus pentru confort acustic daca pot spune asa.

        Insa daca tie ti se misca evacuarea inseamna ca un tampon de prindere este rupt/slabit sau poate un colier este desfacut. Trebuie pusa pe rampa si verificata.

        Comment


        • Am montat azi (pe frig) batatorul.

          Pozitia este la jumatea distantei catalizator-toba intermediara. Batatorul este cel de mai sus de Clio benzina.

          Rezultate peste asteptari. Inainte pe 3000 rot/min se auzea si simtea o vibratie sub pedala de acc, sub masina. Cred era o rezonanta in zona catalizator-intermediara. Acum acest zgomot s-a eliminat si acuma urca frumos in turatie, uniform se aude numai motorul.

          Deci merita, pe bune. Batatorul + antifonat peretele de foc = OK
          Attached Files
          Last edited by ascomp; 16 March 2013, 19:44.

          Comment


          • Ft faina treaba. Nu o iolezi cu fonomin si in interior?

            Comment


            • Dacia mea fiind printre ultimele tip vechi fabricate are destul de multe puse.De exemplu in fata pe la picioare, pe dupa pedale si sub bord are tot felul de izolatii cauciucate.

              In portbagaj i-am pus o mocheta noua cauciucata groasa. Are rol de izolare fonica si protectie pt. bagaje. O sa-i pun o mocheta groasa si sub bancheta din spate. Mocheta, fonomin tot un drac. Ma duc la magazinul de covoare si aleg ce e mai gros si cauciucat si ii rog sa-mi taie la dimensiune.

              Cu batatorul acustic anumite vibratii de evacuare (in zona catalizator-intermediara dupa parerea mea) s-au eliminat insa se aude zgomotul motorului cand e turat, e ca o rasnita motorul de 1.2 .

              Dupa ce o sa pun cateva straturi de aluband pe peretele de foc o sa se mai diminueze si zgomotul asta. Alubandul, fasii de 5 sau 10 cm se pune mai usor din bucati pe peretele foc decat izolarea aia originala de la dezmembrari.

              Eu zgomot la rulare nu am, nu ma deranjeaza doar zgomotul motorului la turatii de peste 3000 rot/min.

              Comment


              • Am pus azi a 2-a plafoniera deasupra la bancheta din spate. Este cea originala, simpla, cu care a venit masina. In fata e plafoniera cu 3 becuri. Am pus-o deasupra la tetiere unde captusala e la distanta de tavan si are loc in grosime plafoniera.
                Attached Files

                Comment


                • Da, imi place cum arata. Si si foarte utila modificarea.

                  Comment


                  • super. asta o am in plan si eu (inca o plafoniera). poti sa dai aici niste cote? distanta intre conturul ei si extremitatile garniturii pavilion?

                    Comment


                    • Se foloseste o mufa mica de la calculatoare care se infige in 3 pini in plafoniera. Cablul este tras lateral apoi pe lateral pe deasupra usilor ajunge in fata iar apoi la plafoniera din fata unde se fac cele 3 legaturi la plafoniera din fata.

                      Pozitia este centrala, se poate ghida dupa capacelul ala din centru, cu un ac mai gros/lung se poate intepa plafonul ca sa vedem grosimea intre tavan si invelis ca sa poata incapea in grosime plafoniera. Se face un sablon din carton gros pentru decupaj, sa fie cu 2-3 mm mai mic decat conturul plafonierei se marcheaza cu o carioca si se decupeaza usor cu un cuter bun. Plafoniera va intra usor si va sta fara a fi nevoie sa fie lipita.

                      Ideea cu legaturile este ca firul din mijloc de la a 2-a plafoniera sa ajunga la firul din mijloc de la plafoniera din fata si la fel si pt firele stanga/drapta, sa fie corespondenta corecta.

                      Comment


                      • Foarte faina modificarea.

                        La mine asteapta a doua plafoniera in garaj de apropae un an

                        Ma apuc si eu de ea peste 2 sapt si sper sa reusesc sa fac tot ce mi-am propus.

                        Comment


                        • La plafoniera simpla cu care a venit masina din fabrica sunt 5 picioruse din cablaj. Se folosesc doar cele 3 picioruse centrale care se vor conecta corespunzator (mijloc, stanga, dreapta) la cele 3 fire de alimentare de la plafoniera din fata. Atentie la masurarea locului pentru ca sa fie in locul corect pentru ca odata decupata gaura nu se mai poate modifica. Atentie si la izolarea firelor.

                          Timp de lucru: 30 - 45 min.

                          Comment


                          • Ieri am mutat senzorul de temperatura exterior. Initial era, asa cum am povestit mai sus, sub portbagaj - dreapta lipit de capacelul oval de plastic care comunica cu exteriorul - cam in dreptul marginii rotii de rezerva. Nu imi convenea cum masura temperatura, dupla plecare crestea temperatura cu 2-3 grd, poate de la caldura motorului care este dirijata in mers pe sub masina.

                            Acuma l-am pus (l-am mai tras pana a ajuns cablul de 3 m) in compatimentul rotii dreapta spate, partea spre inainte, fiind protejat de aparatoarea plastic care este spre inainte (care are rol aerodinamic banuiesc).

                            Acuma e OK masoara bine nu se modifica temperatura decat cu cateva zecimi dupa plecare.
                            Daca ajungea firul il trageam pana in bara din spate insa nu vreau sa carpesc firul ca sa nu modific rezistenta lui, poate da erori la senzor.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Ieri i-am pus presuri Dacia tip tavita, culoarea gri deschis. Se potriveste la culoare cu ornamentele satinate, nichelate si culoarea alba a masinii. Pret 60 lei.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Sfatul meu: le dai jos pui naftalina pe ele si le depozitezi la loc cu lumina si verdeata pana la iarna. Te duci la Dacia si iti iei din material textil pt vasa. Sunt ft faine si rezistente. Eu le am de 5 ani si sunt ok nu sunt uzate,gaurite, rupte , etc.

                                Alegerea iti apartine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google