Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si a mai spus cineva legat de garantia acumulatorului (bateriei): este 2 ani in Romania.

    Comment


    • Originally posted by chroma View Post
      si a mai spus cineva legat de garantia acumulatorului (bateriei): este 2 ani in Romania.
      Pt Varta in Romania este 2 ani iar in alte tari ca de ex UK este intre 3-5 ani, am cautat eu acuma.

      Noi oricum suntem gunoiul Europei.

      Comment


      • Originally posted by ascomp View Post
        Sa pui la un Sandero roti 205/50/16 mi se pare un pic amuzant. Ca sa nu mai vorbim de eroarea de vitezometru, uzura si fortarea articulatiei, uzura sistemului de directie, cresterea consumului.

        Orice masina a fost proiectata pentru niste dimensiuni de roti. Daca noi schimbam astea inseamna ca suntem mai destepti ca si constructorul. chiar asa, suntem?

        In fine nu vreau sa ma tot contrazic fiecare face ce vrea cu masina lui.
        Personal prefer motorul asta de 75 CP decat cel de Polo/Skoda de 64 CP.
        pt romania sunt livrate doar cu 185/65/15 (din motive pur economice).
        pt export au si 195/55/16 echivalent cu 205/50/16 echivalent cu 215/45/17. vitezometrul oricum are o eroare, iar la dimensiunile echivalente lungimea totala a cercului este 99% egala cu cea de baza (185/65/15). in plus, avantajul de a avea 205/50/16 este strict legat de dispunerea petei de contact (devine transversala pe calea de rulare, ceea ce denota o stabilitate laterala mai mare, o solicitare mai mica a peretilor anvelopei la viraje abordate mai tare). Oricum anvelopele dimensiunea asta sunt cel putin cu indice v sau w, multe dintre ele zr evident cu pereti ranforsati, de o calitate net superioara. "garda" mai mica a anvelopei solicita putin mai mult legatura cu solul dar fiind un usor disconfort la denivelari nu vei mai merge asa tare pe drumuri sa spunem mai nasoale (piatra cubica de ex). cu niste jante usoare alese cum trebuie, consumul va fi mai mic (garantat) pentru ca un ansamblu janta usoara pe 16 fata de janta de tabla pe 15 are un singur si major beneficiu: masa suspendata a fiecarei articulatii in parte este mai mica, de unde rezulta si un efort mai mic necesar pt a avea o rotatie completa deci si un consum usor scazut. dar o janta usoara pe 16 si un cauciuc bun costa in jur de 300eur/buc.
        nu te grabi in a trage concluzii, studiaza putin si nu fi negativist. Nu "face nimeni pe desteptul". Doar studiaza putin mai mult.
        Last edited by chroma; 19 February 2013, 18:39.

        Comment


        • Am spus ca sa nu ne dam mai destepti ca aia din fabrica.

          Ca inginer mecanic pot sa-ti spun ca roata de 205/50/16 are ca singurele avantaje: o aderenta mai buna cu implicit o mai buna franare si o aderenta mai buna in curbe.

          Ca dezavantaje: directie mai greoaie, consum marit, posibil demaraj mai mic si solicitari suplimentare a elementelor de directie si suspensie.

          Sunt multe subiecte cu asta pe net.

          Ca exemplu uite aici http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1367
          unu cu Logan diesel povesteste cum e cu 225/55/16 :

          " Un cauciuc mai lat creste aderenta, dar si consumul. Iar consumul in oras a crescut cam cu 0,5-0,8L/100km in oras in aceleasi conditii de drum, acelasi oras, aceleasi trasee. "


          Dar bineinteles ca fiecare poate sa puna ce vrea pe masina lui.

          Si cu asta punct pe subiectul asta cu contrazisul ca e topicul despre masina mea si prea mult offtopic strica.

          Care desigur are 185/65/15 si 307-lea are 195/65/15 si sunt foarte fericit cu astea.

          Comment


          • corect. prea mult off. iar daca esti inginer mecanic, ar trebui sa poti calcula diferenta intre cele 2 dimensiuni de mai sus. cel care a pus 225/55 nu stie de ce a pus asa, poate doar de aspect. in nici un caz nu a luat in considerare cele ce am reamintit eu referitor la offset, echivalente etc. normal sa aibe un consum marit cu marimea aleasa de el si fac pariu ca nu a luat in considerare si janta (masa ei).

            am spus toate astea nu pentru a crea o polemica intre mine si tine sau oricine altcineva ci doar in speranta ca vor citi si altii aceste lucruri si poate isi vor pune mai multe intrebari inainte de a da fuga pe net sa puna orice jante pe 16 cu 4x100 si aberatii la dimensiunile anvelopelor.

            spor la modificari

            Comment


            • Azi pentru ca s-a incalzit mi-am pus termometru de interior/exterior.

              Este vorba de un Auriol luat de la Lidl cu 20 lei daca nu o sa fiu multumit o sa-l schimb cu ceva mai complex cu afisaj luminos.

              Senzorul de exterior a fost dus pe mijlocul masinii pe sub mocheta pana in portbagaj (jumatatea dreapta) unde este un capac de plastic oval - l-am scos in exterior prin acel capac. Pica deasupra rotii de rezerva cam la marginea ei. Evacuarea este pe partea stanga deci nu influenteaza senzorul.

              Din tot ce am citit pana acuma pe forumuri Dacia asa este cel mai simplu cel mai practic. La Peugeot am senzorul sub oglinda dreapta iar la masinile nemteste se afla in bara fata.
              Attached Files

              Comment


              • Tot stau si ma gandesc daca merita sa pun sau nu. Pe forumul de logan am vazut ceva fain. Se monteaza sus in plafon imediat dupa oglinda si se alimenteaza de la instalatia masinii. Inca stau pe ganduri.

                Comment


                • Cel mai profi termometru (tot de pe forumul Logan) este un termpmetru care se integreaza in bord, in caseta cu ceasuri pe mijloc langa afisajul computerului. Se vede temperatura prin sticla ceasurilor.

                  Sunt si temometre cu alimentare la 12 V cand bagi cheia in contact se aprinde afisajul si in + iti arata si tensiunea la baterie. Ideea e ca lumina de la termometru noaptea sa nu deranjeze conducatorul si pasagerii, trebuie tinut cont de asta.

                  Iar senzorul de exterior oriunde l-ai pune in masina tot e influentat de masina care e o mare cantitate de tinichea.

                  Comment


                  • Nu deranjeaza deloc lumina de la termometrele alea la bricheta. Iluminarea e asemanatoare cu cea a unui cd-player, e slaba.

                    Comment


                    • Multa Zapada

                      Cum se vede zapada de 1, 2, 3 metri prin geamul de Sandero.

                      Pe Semenic primavara.
                      Attached Files

                      Comment


                      • fain asa

                        Fain fain. Vreau si eu.

                        Comment


                        • Grabeste-te ca se topeste. Mai sunt "numai" 70 cm zapada pe Semenic. Oficial INMH.

                          Comment


                          • Am gasit o oferta ft faina la Valiug la pensiunea Sara, dar din pacate se raceste vremea si nu pot veni cu pitica (8luni). Speram sa fie cald, dar sa vin sa stau in camera nu am rezolvat nimic. Oricum cel putin odata pe an merg la Valiug. Nu stiu de ce dar are ceva ce imi place si ma simt bine de fiecare data.

                            Comment


                            • Astazi am fost la reperzentanta Dacia-Renault si mi-am luat cu 50 lei un batator acustic.
                              Este de Clio benzina, are codul 8200224375 si il voi monta cu un colier tzapan de esapament. Asta cand va permite timpul.
                              Sper sa se mai reduca din vibratiile/zgomot de la turatia de 3000.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Colierul vine cu tot cu batator sau l-ai luat separat?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google