Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandel 75 ponei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am si eu o intrebare pt posesorul .... monstrului rosu. :-))

    Pe bune, daca la interior la motor spre cabina/podul pedalier as vrea sa izolez (fonic) cu ceva cu ce sa fac asta? Fara sa ia foc vara de la motor. :-)

    Comment


    • Pai eu zic sa cauti la dezmembrari un diesel si sa ei de acolo sau sa pui fonomin - din cate stiu fonominul este ignifug - rezista pana la nu stiu cate grade, dar cel mai bine suni la tipul de unde am luat eu fonominul si intrebi.

      Comment


      • Da, pui si peretele antifoc de la diesel dar izolezi si pe interior pedalierul cu aluband si pasla. Am fost cu un logan facut asa si era asa o liniste in masina din partea aia. |Eu vreau sa fac asta ca de cand am facut treaba cu izopren in aripi si cheder pe stalp intre usi nu mai vajaie aerul pe acolo si e liniste. Doar motorul se mai aude.

        @ninijoaca: cand ai desfacut surubul de la centura ai mai putut sa il pui bine la loc? Adica nu se strica nimic pe acolo?
        Si diferenta de zgomot e mare? Merita facuta antifonarea? Tu ai facut-o si esti in masura sa zici diferentele.

        Comment


        • Parerea mea este ca merita, iar rezultatul la mine a fost mult peste asteptari.

          Comment


          • Bun. Atunci ma voi apuca sa o fac si eu. Eu vreau sa pun si aluband mai ales in zona pedalierului si a tunelului central ca de acolo vine majoritatea zgomotului. Ca din cate stiu eu nu mai avem nici scut termic sub toba intermediara cum aveau prin 2007.

            Comment


            • Aluband vreau si eu sa pun pe plafon.

              Comment


              • La mine nu e zgomot la rulare la viteza mare, sunt multumit. Doar motorul se aude cam tare pentru ca nu e nici o izolare fonica intre motor si cabina.

                Cred ca avand printre ultimele modele de Sandero vechi (e primit in noiembrie) mai are tot felul de modificari/imbunatatiri: stergator parbriz care nu da in capota, aer pt locurile din spate, bilete antiruliu, filtru aer etc. Si cred ca or fi mai pus ceva si la antifonare. Numai motorul de 1.2 se aude ca la campionatul de WRC. :-)

                Comment


                • Originally posted by ascomp View Post
                  La mine nu e zgomot la rulare la viteza mare, sunt multumit. Doar motorul se aude cam tare pentru ca nu e nici o izolare fonica intre motor si cabina.

                  Cred ca avand printre ultimele modele de Sandero vechi (e primit in noiembrie) mai are tot felul de modificari/imbunatatiri: stergator parbriz care nu da in capota, aer pt locurile din spate, bilete antiruliu, filtru aer etc. Si cred ca or fi mai pus ceva si la antifonare. Numai motorul de 1.2 se aude ca la campionatul de WRC. :-)
                  Bielete antiruliu si filtru de aer am si eu si multi altii. Nu o sa iti dai seama de cat zgomot ai in masina decat dupa ce faci izolatia cu fonomin. La zgomot ma refer la mersul prin oras, gropi si alte cele. Nicidecum la mersul pe autostrada. Dar cum am spus si amsi sus - numai dupa ce faci izolarea realizezi toate astea. Eu cand am inceput izolarea nu stiam cat voi reduce din zgomot sau daca am aruncat banii pe geam - dar sincer merita si ultimul banut si ultima picatura de transpiratie si toata munca depusa. Poate daca ai drum prin TM ne vedem si atunci poti avea o parere obiectiva. Poate la tine intradevar au adus imbunatatiri, dar la cum ii stim pe cei de la Dacia mare imi este mirarea sa fi facut ei asa ceva.

                  Comment


                  • Imbunatatiri la partea de antifonare nu sunt, motorul de 1.2 e putin mai silentios ca celelalte. Ideea e ca vine mult zgomot de la trenul de rulare si din zona pedalierului care nu e deloc izolat fonic. E doar izolatorul ala de sub mocheta din zona pedalelor si atat.

                    Comment


                    • Eu gasesc mai galagios micutul monstru 1.2, in comparatie cu Logan 1.4 din 2010 si Symbol 1.4 din 2006, si intr-adevar scoate un sunet aparte la peste 3000rpm, ca in campionatele WRC , intra in rezonanta si esapamentul cu scutul lui termic. Cu toate astea nu am nevoie de esapament sport .
                      Imbunatatiri la antifonare mi-e greu sa cred ca sunt la ultimele Sandero 'vechi', dar nici nu exclud, avand in vedere ca are si tubulatura pentru ventilare locuri spate(ceea ce nu am mai vazut pe Sandero). Poate este doar sistemul audio mai bun,de nu se aud tare zgomotele din exterior ,oricum in zona pedalierului si a pasajelor spate este antifonata mai prost, de aici si zgomotul trenului de rulare. La pedalier am observat un strat de polistiren, unul de fonomin , peste care vine un strat de 'izolator' din cauciuc si peste mocheta. Prin restul masinii nu am umblat sa vad ce are, insa in portbagaj este doar mocheta aceea cu un stat de fonomin lipit pe dos.
                      In rest, bara antiruliu, filtru de habitaclu si stergator ce nu loveste capota erau si in 2010, imi pare rau ca nu am tubulatura pt. aer in spate, dar ma bate gandul sa-mi montez...Oare se potrivesc cele de Logan Berlina?
                      In alta oridine de idei, frumoasa 'bestia rosie', culoarea este superba(mai ales cand e curata), iar modificarile pentru confort o fac si mai frumoasa. Multi km fara probleme!
                      Ps: Zgomotul de rulare tine si de anvelopele folosite: tipul lor si anotimpul in care se utilizeaza.
                      Last edited by megyes raul; 6 January 2013, 00:03.

                      Comment


                      • Da, conductele pentru aer spate se potrivesc de la logan, sunt aceleasi de fapt. Si pe mine bate gandul sa montez asa ceva daca tot o desfac sa o antifonez.

                        Comment


                        • Ce am observat eu ca atunci cand dau caldura la picioare la mine la sofer nu sufla asa tare ca in dreapta de ex. La Peugeot sufla mult mai tare la picioare.

                          Da, zgomotul vine si de la evacuare nu numai de la motor, pt un impatimit de masini si motoare zgomoul ar putea fi placut. :-) Daca motorul 1. 2 e mai silentios decat motorul de 1.4 sau 1.6 ce sa zic inseamna ca sunt norocos.

                          Eu am condus numai Dacii Logan cu 1.5 diesel si pot spune ca trag mai bine si sunt mai silentioase, chiar si diesel.

                          Intrebare: imi trebuie un portbagaj sus pt schiuri, am obs ca sunt cate 2 gauri la o prindere, deci trebuie portbagaj special de Dacia cu prindere in suruburi nu in cleste/gheara. De Logan merge sau e alt profil al tavanului la Sandero si nu se aseaza bine portbagajul de Logan asa cum am citit pe undeva?
                          Last edited by ascomp; 6 January 2013, 09:44.

                          Comment


                          • Parerea mea este sa iti iei dedicat Dacia pt a nu zgaria ceva sau strica ceva. Este destul de ok pretul pe site-ul de la Thule. Am vrut eu sa imi cumpar si a fost in promotie atunci; parca la 100 de euro daca mai tin minte si a fost redus la 50 de euro.

                            Verifica si vezi - sau prin magazine gasesti sigur.

                            1.5 DCI este mult mai bine izolat si pasla aia de pe peretele despartitor dintre motor si bord face ft mult, iarasi pasla care este pusa pe capota reduce ft mult zgomotul.

                            Totusi eu zic cand vi in TM da un semn si vezi cum se aude la mine si apoi vei avea o parere obiectiva si la fata locului.

                            Comment


                            • Pt. portbagajul de schiuri ar fi bine daca as putea gasi numai cele 4 picioare de prindere separat pentru ca eu am un portbagaj f bun de aluminiu pt schiuri si teoretic i-as putea schimba numai cele 4 elemente de prindere. O sa mai studiez problema

                              Nu am stiut ca Sandero diesel e mai izolat fonic, ca are izolare intre motor si cabina, atunci o sa incerc sa fac rost de izolarea asta originala. Oare daca pun izolare sub capota e vreo problema, nu se mai raceste motorul bine ? Stiu ca s-a mai discutat chestia asta insa tot nu am inteles daca e contraindicata izolarea de sub capota la masinile pe benzina.

                              Comment


                              • Si in sfarsit dupa atata concediu va spun si eu neatza` de la birou in prima zi de munca am chef de munca ca si magarul de fuga

                                1. Nu are nimic daca izolezi sub capota - am avut o Alfa cu motor de 1.4 16v ts si crede-ma ca daca aia nu a vazut turatii pana in 7000 rpm inseamna ca eu nu mai stiu ce am facut. Avea izolatie sub capota si oricum as fi mers cu ea nu crestea apa mai mult de 90 de grade.

                                2. Daca tu crezi ca poti monta izolatia de fabrica pe acel perete asa cum o fac astia dim fabrica.... hmmmm... nu stiu ce sa zic - spor la munca. Eu am analizat unul diesel si m-am lasat pagubas - cel putin pana in primavara. poate o sa fac asta, dar oricum este destul de complicat sa o poti pune in spatele conductelor si in spatele pompei de frana. In reprezentanta mi-au cerut parca 800 lei numai pe izolatie fara montaj, dar voi cauta in primavara la dezmembrari.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google