Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandel 75 ponei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ninjoaca mai bine strange banii.o vinzi si iti iei o alta masina... prea multe chesti..

    Comment


    • #62
      Noul Sandero

      sau mai bine zis: kit montaj macheta Sandero scara 1:1

      Comment


      • #63
        Nu o vand nu imi iau alta si mie imi place. Daca este sau nu placebo o sa vedem la o liniuta cu unul stock. Daca iau alta o iau de la capat. Nu po avea o masina la care sa nu fac nimic.

        Comment


        • #64
          Tot stau si ma gandesc de ce oamenii nu incearca lucruri noi si mereu pun problema "daca ceva nu merge? daca se strica?" WTF - avem o viata, nu doua.

          Comment


          • #65
            Originally posted by ninjoaca View Post
            Nu o vand nu imi iau alta si mie imi place. Daca este sau nu placebo o sa vedem la o liniuta cu unul stock. Daca iau alta o iau de la capat. Nu po avea o masina la care sa nu fac nimic.
            Ninjoaca,Sandero de 1.4 nu este ,,masina"..este doar o chestie cu care te deplasezi (la fel si 1.6 si Loganul) ..Frumusetea ei sta in linii,poate o vopsea personalizata ,folie ,evacuare..grila fata...jante,gume si cam atat la exterior.In rest ramane un 1.4 strans de c-o-a-i-e,de generatie extrem de veche,este zgomotoasa,scaune incomode,mare consumatoare ..adevarat ,destul de fiabila si ieftina ca intretinere dar doar atat PUNCT

            Comment


            • #66
              Originally posted by SERGHEI View Post
              Ninjoaca,Sandero de 1.4 nu este ,,masina"..este doar o chestie cu care te deplasezi (la fel si 1.6 si Loganul) ..Frumusetea ei sta in linii,poate o vopsea personalizata ,folie ,evacuare..grila fata...jante,gume si cam atat la exterior.In rest ramane un 1.4 strans de c-o-a-i-e,de generatie extrem de veche,este zgomotoasa,scaune incomode,mare consumatoare ..adevarat ,destul de fiabila si ieftina ca intretinere dar doar atat PUNCT

              Mda, e cam zgomotoasa dupa 3000 si ceva de ture. Eu vb de 1.2 ce am eu. Si etajarea cutiei de viteza e cam ciudata. Pozitia in scaun insa e OK. E un pic cam inalta - parca ai fi in jeep - va dati seama cum e la Stepway (care e cu 3-4 cm mai inalt) parca stai in bascula. :-)

              Iar consumurile date de ei pe site-ul oficial sunt asa de nerealiste incat numai daca scoti 2 fise de la 2 bujii consuma asa putin. :-))

              Comment


              • #67
                Pt cei care dorm cu Placebo si cred in el atat de tare aflati ca astazi Sandelu' a trantit cu o lungime de masina' un golf iv 1.4 16v fara drept de apel. 2 din 3. Asta sigur nuneste Placebo seara faina

                Comment


                • #68
                  Originally posted by ninjoaca View Post
                  Pt cei care dorm cu Placebo si cred in el atat de tare aflati ca astazi Sandelu' a trantit cu o lungime de masina' un golf iv 1.4 16v fara drept de apel. 2 din 3. Asta sigur nuneste Placebo seara faina
                  Si Golful era condus de ,,marmota" nu ?In acelasi timp conducea si impacheta ciocolata in staniol.

                  Comment


                  • #69
                    ha ha ha

                    Nu domnule - nu a fost condus nici de o marmota nici de o femeie.

                    Pana la urma decat sa iti pierzi timpul ironizand anumite chestii mai bine ai face altceva mai util.

                    Crezi bine, nu crezi iarasi bine.

                    Eu am spus exact ce s-a intamplat - tocmai pt acei necredinciosi care inca stiu numai sa isi dea cu parerea dar fara sa incerce ceva concret.

                    Nu imi bat capul sa conving pe nimeni, dar am totusi rugamintea de a pastra acest topic dedicat masinii si performantelor obtinute cu aceasta si nu de a posta discutii inutile sau ironii, fie ele si subtil exprimate.

                    O zi faina!

                    Comment


                    • #70
                      Pai daca incerci sa vinzi castraveti gradinarului la ce te asteptai?

                      Comment


                      • #71
                        ninjoca@ te asigur ca daca faceati schimb de masini si va dadeati pe aceeasi ruta il snopeai pe ala cu 10 lungimi de masini.

                        si eu ma laud ca am facut multe masini cu renume...dar asta din pricina soferilor, ca daca aveam eu pe mana masina de 140-200 de cp ma invearteam in jurul vreunui posesor de dacie in timp ce incerca ala sa accelereze la maxim cu cei 75 de cai.

                        mergi pe autostrada sa vezi cum pleaca unu de langa tine la 140 km/h de zici ca ti-a agatat ceva de masina si te trage inapoi.
                        -fara-

                        Comment


                        • #72
                          Auzi domnu gradinar, eu te rog frumos sa incetezi.

                          Ce am scris acolo este din experienta proprie si nu din carti sau povesti la o bere.

                          Nu inteleg care este problema ta: vrei sa imi spui ca eu de fapt am visat si nu am condus in realitate? Si pt cultura ta de gradinar afla ca baiatul cu golful imi este prieten si am vorbit inainte ce si cum facem pt ca eu vreau sa imi testez masina; asa ca nu l-am luat pe unu din trafic si am facut liniute cu el. Totul a fost organizat si nu imi spune tu mie cum am condus eu sau el pt ca stim amandoi mai bine si nu avem nevoie de spectatori.

                          Pana nici el nu a crezut ca Sandelu` "poate"; te rog frumos accepta situatia si crede-ma ca nu am nici cel mai mic interes sa vand sau sa fac reclama. Toata povestea se rezuma la faptul ca acele modificari aduc performante sesizabile masinii.

                          Te rog frumos sa te abtii de la alte comentarii rautacioase.

                          Nu pot intelege de ce te incapatanezi si nu vrei sa accepti realitatea; Sandero 1.4 MPI vs Golf IV 1.5 16v ---> Sandero castiga daca ii aduci minimul de modificari necesare - mai exact cele facute de mine, iar golful sa fie stock.

                          Comment


                          • #73
                            ca si experienta: eu sandero 1.4 75 cp si fratele meu peugeot 206 1.4 75 cp ambele pe benzina. mi-a dat-o 5 din 5. am facut schimb de masini si i-am dat-o 5 din 5. deci clar ca 206-le face sandero.
                            sunt sigur ca l-ai facut, dar trebuia sa faceti schimb de masini.
                            -fara-

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Spanu View Post
                              ninjoca@ te asigur ca daca faceati schimb de masini si va dadeati pe aceeasi ruta il snopeai pe ala cu 10 lungimi de masini.

                              mergi pe autostrada sa vezi cum pleaca unu de langa tine la 140 km/h de zici ca ti-a agatat ceva de masina si te trage inapoi.
                              Spanule nu vorbim de acceleratie de la 140 sau d ela 100 - discutia se rezuma la faptul ca ne-am dat din mers la 30km/h - amandoi in treapta 1.

                              Nu stiu daca este esential sau nu dar eu am avut cauciucuri de iarna si el de vara. Drept poate fi si ce spui tu ca daca faceam schimb de masini tot eu castigam; dar crede-am ca imi este de mult prieten si stiu cum conduce; pana si el a fost surprins de rezultat.



                              Poate o fi mai nene Sadero mai usor, poate modificarile astea minore conteaza, poate golful decupleaza mai devreme decat Sandero in 6.500 rpm - poate poate poate - dar rezultatul asta a fost.

                              Originally posted by Spanu View Post
                              ca si experienta: eu sandero 1.4 75 cp si fratele meu peugeot 206 1.4 75 cp ambele pe benzina. mi-a dat-o 5 din 5. am facut schimb de masini si i-am dat-o 5 din 5. deci clar ca 206-le face sandero.
                              sunt sigur ca l-ai facut, dar trebuia sa faceti schimb de masini.
                              O sa incerc si asta altadata, ieri am fost la o cafa in oras, dar voi iesi la Iveco in Tm cu el si vedem atunci o sa si filmez; sa nu mai aiba nimeni dubii. Nu stiu cand dar sigur voi face si asta.

                              De curiozitate - cat s-a dus 206-le in fata ta si cat l-ai lasat tu in urma?
                              Last edited by ninjoaca; 3 December 2012, 13:24. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #75
                                206 sedan se duce constant oricat e drumul de lung 206-le isi va lua avans.
                                pana la 100 km/h cred ca era la 2-3 lungimi in fata la 140 deja nu ii mai vedeam nr de inmatriculare, ideea e ca a mea s-a oprit undeva la 160 km.h iar 206 s-a oprit aproape de 180.

                                posibil jante aliaj si roti de 14 sa faca o diferenta! plus forma aerodinamica.
                                -fara-

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google