Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

My black Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My black Sandero

    Pe 31 mai am fost sa-mi ridic noua mea masina Dacia Sandero de la dealerul
    SERUS din Ploiesti, care s-a tinut de cuvant si mi-a adus masina in 10 zile de la achitarea avansului.Eram tare curios cum o sa arate pe culoarea negru metalizat pentru ca nu vazusem inca in realitate un Sandero negru ci numai in poze.Imediat ce am ajuns in parcul masinilor pentru livrare am si pus ochii pe "Sandel",intrucat era singurul de culoarea aceea.Impresia a fost grozava, "dragoste la prima vedere", arata super, sobru, hotarat si totodata elegant.Si pentru ca vorbeam de exterior, dealerul mi-a spus ca mai au o surpriza pentru mine si anume anvelope GOOD YEAR inclusiv pe rezerva.Interiorul nu m-a dat pe spate intrucat fusesem la drive test cu un Sandero de 1,2 Laureate si stiam ce echipare are .Motorul este destul de silentios, chiar daca este de 1.6 8v, si isi face treaba destul de bine pentru inceput.AC-ul functioneaza foarte bine, ABS-ul asijderea, servodirectia cam tapana cel putin sferturile de rotatie a volanului stanga sau dreapta, dupa aceea devine mai usor de manevrat.Probabil ca asa este gandita servodirectia pentru fermitate si siguranta la drum intins.De ce am ales culoarea neagra? Pentru ca negrul mi s-a parut ca mai atenueaza un pic "cocosatura" din spatele masinii , inclusiv "coada retezata a ratoiului Donald" cum spune o cunostinta .Si n-am gresit, culoarea neagra pica super cu stopurile si farurile, cu calandrul negru si argintiu.Si ...parca il face mai mic, mai...delicat.Negrul este insa pretentios la murdarire si la zgarieturi, dar avand in veder ca stau la curte si fac un kilometraj anul sub medie(foarte putin prin orase aglomerate), sper sa scap de zgarieturile "binevoitorilor".O sa revin cu alte impresii legate de consum si tinuta de drum pe distanta Ploiesti-Focsani +imprejurimi si retur circa 400 Km.
    Multa bafta tuturor.

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos!
    Asteptam poze!!!
    Ce varianta de echipare este? Pe culoarea neagra cred ca dadeau bine farurile pe fond negru specifice versiunilor Orange,Stepway,Black Line.
    ps.Am vazut ca ai scris in alt loc ca este Laurete.
    Last edited by megyes raul; 4 June 2011, 14:55.

    Comment


    • #3
      si daca stai la curte obisnuieste-te sa o tii acoperita... o sa vezi de ce...e foarte pretentioasa

      Comment


      • #4
        ti-ai montat airbag-uri laterale ?

        Comment


        • #5
          Bun venit printre noi! O sa vrem sa vedem si poze,plus alte detalii legate de versiune,impresii...impresii mai ales.Culoarea neagra e chiar pretentioasa.Iti recomand sa-ti cumperi ceara - ceva de calitate - si s-o lustruiesti ca lumea dupa o spalare atenta.Te va ajuta sa o tii fara praf mai multa vreme,decat fara ceara.Si oricum o s-o bibilesti,mai ales ca stai la curte.

          Comment


          • #6
            Va multumesc pentru sfaturi si pentru urarile transmise.
            @megyes , este versiunea Laureate 1.6 mpi intradevar si ar da si mai bine cu farurile de
            Stepway, dar ..deh...money...money...O sa fac si niste poze si o sa le pun.
            @chitziman, deja am improvizat o prelata pana cand o sa-mi cumpar una.Sunt obisnuit pentru ca am avut Solenza verde cameleon.
            @bunicuta, inca nu mi-am montat airbag-uri laterale, desi le consider necesare, dar tot
            money...
            @sanderizer, am sa caut niste ceara speciala.
            Dar sa revenim la ale noastre...Inainte de a comanda masina am citit toate sectiunile, toate thread-urile, nu conta, numai de Sandero sa spuna, bine, rau citeam...posturile voastre...
            Cand am plecat sa ridic masina aveam capul doldora de informatii si impresii despre Sandero, impresiile pozitive fiind mai numeroase. Aveam mici indoieli, dar vorba nevestei
            sunt baftos la masini(si nu numai...cred eu...),"iar internetul asta e bun dar strica oamenii"
            Dar dupa ce am urcat in masina si am plecat prin oras, iar oamenii intorceau capul dupa masina, te simti ca si atunci cand mergi la brat cu o femeie frumoasa si barbatii intorc capul
            dupa ea...sau dupa tine?Scuze... putin off-topic...
            Va las cu bine...mi-e somn...o sa revin..
            Last edited by jon53; 4 June 2011, 22:13.

            Comment


            • #7
              Cam nasol daca nu ai optat pentru airbag-uri laterale. E mai greu acum sa-ti pui.

              Comment


              • #8
                Dupa cum spuneam mai sus, am facut un drum Ploiesti-Focsani+drum la tara, total 401km.Am mers si prin oras circa 20min, dar drumul la tara a fost infernal datorita gropilor din asfalt care in unele locuri se uneau pe mai multi metri.S-a mers cu maximum 5-6 km/h timp de 20 min dus si bineinteles 20 min intors.In rest pe E85 am mers cu viteza de 100-120 km/h si am folosit AC-ul circa 30% din drum.Am resetat CB-ul cand am plecat de acasa iar la intoarcere am citit urmatoarele date:
                -distanta parcursa 401 km
                -consum mediu 6,4l la suta km
                -viteza medie de deplasare 60,6 km/h
                Eu zic ca este un consum mediu bunicel, mai ales ca este prima cursa mai lunga parcursa dintr-un
                total de 521 km.

                Iata si niste poze.

                [QUOTE=jon53;23475]Dupa cum spuneam mai sus, am facut un drum Ploiesti-Focsani+drum la tara, total 401km.Am mers si prin oras circa 20min, dar drumul la tara a fost infernal datorita gropilor din asfalt care in unele locuri se uneau pe mai multi metri.S-a mers cu maximum 5-6 km/h timp de 20 min dus si bineinteles 20 min intors.In rest pe E85 am mers cu viteza de 100-120 km/h si am folosit AC-ul circa 30% din drum.Am resetat CB-ul cand am plecat de acasa iar la intoarcere am citit urmatoarele date:
                -distanta parcursa 401 km
                -consum mediu 6,4l la suta km
                -viteza medie de deplasare 60,6 km/h
                Eu zic ca este un consum mediu bunicel, mai ales ca este prima cursa mai lunga parcursa dintr-un
                total de 521 km.
                Last edited by jon53; 5 June 2011, 21:45. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Poate acum apar si pozele.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!

                    Comment


                    • #11
                      Frumoase poze. Mii si milioane de KM fara probleme.
                      Am remarcat doua chestii din a treia poza. Nu mai scrie "By Renault" sub Sandero si nu mai apare specificata motorizarea. Interesante aspecte...

                      Comment


                      • #12
                        am mai obs si eu prin oras..pai sa nu isi mai strice imaginea probabil..)

                        Comment


                        • #13
                          drumuri uscate si asfaltate

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc ...multumesc...
                            In alta ordine de idei , voiam sa va intreb ceva: la masina mea intre bord si parbriz se afla un buret negru de circa 8-10 mm grosime de la un capat la altul al bordului;si la voi este la fel?L-am intrebat pe cel care mi-a prezentat masina si a spus ca este pentru prima oara cand vede asa ceva si ca nu-si da seama de rolul buretelui.Nu de alta dar l-as scoate ca vine cam nasol,parca este pus de tata Mita sa n-o "traga" curentu'.
                            Si altceva, citind despre prezenta sau absenta barei stabilizatoare, m-am uitat si eu sub masina si am constatat ca la mine exista.E de bine? Este in functie de versiune?

                            Comment


                            • #15
                              Pune o poza, sunt curios si eu cum arata buretele minune
                              Referitor la bara, eu zic sa te bucuri de ea. In principiu merge putin mai greu servo daca ai bara, dar este mai ferma directia. Da, ultima oara era in functie de an, de versiune dar mai nou cred ca e loterie daca ai sau nu bara.
                              Last edited by Goan; 6 June 2011, 13:51. Reason: Corectari

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google