Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cel mai ieftina asigurare casco pe piata. Merita?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel mai ieftina asigurare casco pe piata. Merita?

    Pentru masina mea (un Sandero var. ieftina , fara optiuni) am avut in primii 2 ani o asigurare casco la Allianz , destul de scumpa ,zic eu, aprox 15 mil.
    Am gasit acum, la Astra, sa imi fac casco cu 181 euro, ceea ce este semnificativ mai putin decat la primii.
    Bineinteles una este Allianz si alta e Astra. Acum intrebarea mea este: cat de mare poate fi diferenta?! Cat de rau poate fi la Astra?! Sunt chiar asa neseriosi sa nu merite?! Pana la urma exista un CSA, poate sunt si exagerari pe internet, ca prea toata lumea zice 'fugiti de Astra"!, ca sa nu zic ca unii chiar prefera sa se fuduleasca ca au un casco la cel mai tare asigurator.
    As dorii opinii despre Astra de la cei care au avut de a face cu ei in ultimul an, maxim doi, am inteles ca s-au mai schimbat lucrurile pe acolo.
    Pe mine ma tenteaza sa fac la ei mai ales ca la Allianz in cei 15 mil nu aveam vandalism iar la Astra am full casco chiar daca pentru vandalism am o franciza de 20%. Precizez ca la ambii franciza pentru eveniment e 100 euro.
    Last edited by Kamath.; 7 July 2010, 09:33. Reason: corectii gramaticale

  • #2
    Eu cred ca asta cu CASCO ii cu cantec. Nu exista cea mai buna varianta.
    Sunt multi care si cu Alliantz au patit-o sunt multi care la Astra s-au descurcat foarte bine.
    Ce vreau eu totusi sa-ti spun e ca nu exista si ieftin si bun. Daca exista o diferenta de pret inseamna ca undeva ceva trebuie sa se justifice.
    De ex ce are Tiriac in favoarea Astra este un parteneriat. Si eu zic ca asta conteaza, altfel au fost cazuri la Astra ca au trebuit sa-si repare ei masinile cu banii lor si apoi sa mearga cu facturile sa le deconteze (vorbesc din auzite).
    Decizia este a ta, din pacate eu cu mai mult de atat nu am cu ce sa te ajut

    Comment


    • #3
      Hai sa fim logici.
      Problema cu decontarea directa nu e o problema decat de cash-flow. Adica as putea bine merci sa platesc eu o reparatie (dispun de banii pana la 1/2 din valoarea masinii - exista un card de credit si pentru orice cumparatura - chiar si o reparatie - nu exista dobanda pentru 59 de zile) si daca apoi aceasta imi este decontata, nu ma deranjeaza. Important este in cat timp deconteaza? Ca daca conteaza dupa luni de zile, ani, sau nu prea deconteaza, atunci asta chiar e problema.
      Apoi ai mai spus ca e bine si la Astra dar si rau; ca e bine si la Alliantz dar si rau, dar ca daca Alliantzul e mai scump inseamna ca se justifica pe undeva. Eu incerc sa vad tocmai unde s-ar justifica si nu am gasit pana acum decat ideea cu decontarea directa. Dar accepta usor o reparatie?, repara la reprezentanta? sau la niste bombe de service cu piese sh?

      Comment


      • #4
        Din cate stiu eu (cel putin la Cluj) Alliantz Tiriac are agenti prezenti la Dacia Service care vin de 2 ori pe saptamana si deci in caz de constatari merge destul de repede.

        Vezi poate te ajuta Sand'dana
        A inceput un Thread aici
        Last edited by Goan; 7 July 2010, 11:22. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Parerea mea,conteaza foarte mult constatatorul ca persoana...

          Am avut Casco la Omniasig care sunt destul de criticati,dar cand am avut nevoie pentru Fiat Stilo tipul constatator a super de treaba,mi-a aprobat imediat...Ulterior am renuntat la ei pentru ca pentru reinnoire asigurare Casco mi-au cerut aceeasi suma ca si in anul precedent(630E/an)

          De 2 ani am asig.Casco la Garanta,atat Sandero-ul (chel,2009,240 E/an,fara fransiza/eveniment,10% in caz de furt,inclusiv vandalism...),cat si Stilo-ul (2002,320E/an).Recent un coleg a apelat la asigurarea casco de la Garanta pentru a-si vopsi mai multe elemente de caroserie(2 aripi,usa,bara fata fisurata,stop fisurat).Constatatorul i-a aprobat tot,chiar i-a schimbat complet bara fata si stopul pentru o simpla fisura!Reparatia a fost facuta la service-ul agreat si recomandat de cei de la asigurare...

          Nu fac reclama nimanui,dar revin cu ideea ca atitutinea celui care face constatarea conteaza mai mult decat firma de asigurari.

          Comment


          • #6
            Ieftin nu inseamna avantajos sau (mai) bun!

            Diferentele de pret la asigurarile casco sunt date si de riscurile acoperite, de "fidelitatea" pt. o anumita firma(reducere la reinoire) sau de acoperire in afara tarii etc.Mare atentie la riscurile acoperite acolo umbla asiguratorii pt o polita mai ieftina.
            Eu nu am asig casco pt ca nu merita mai ales alea cu fransiza.
            Sunt multe cazurile in care acesti asig refuza sa plateasca polita dintr-un motiv sau altul. De exemplu daca ti se intampla ceva din cauza unei gropi sau iti cade un copac ceva pe masina iti zic sa-i dai in judecata sa-ti plateasca ce-i care le administreaza.
            Pe langa sentimentul de siguranta o polita de asig casco nu ajuta prea mult.
            Cea mai buna asig ii conducerea preventiva.

            Comment


            • #7
              eu unul sunt foarte multumit de groupama.pt un sandero laureat full platesc cu 310 euro pe an fara fransiza si am acoperit toate daunele posibile,inclusiv jeantele+20%reducere la asig obligatorie.

              Comment


              • #8
                Pana la urma mi-am facut casco la Astra. E vorba de un Sandero - var de baza din 2008. M-a costat 8mil/an platibili in 4 rate a cate 2mil. Am franciza 100euro/eveniment, asigurare inclusiv pentru furt si vandalism (20% aici franciza).
                In primul an am dat 8mil casco am avut eveniment si franciza de 7,5mil deci am platit 15,5mil si am avut o paguba de cam de 25mil care daca nu o faceam in reprezentanta era cu siguranta cu 10mil mai putin deci ma puteam lipsi chiar si atunci de casco.
                In anul 2 am avut 15,5 mil casco (din cauza de dauna si pt ca am ales franciza de 100euro nu de 200euro ca in primul an). Dauna nu am avut.
                Cred ca Casco e bun sa te protejeze de belele majore caci la cele minore iesi mai bine daca nu faci casco si le platesti cand se intampla.
                In cazul de fata, doar pentru a ma proteja de chestii majore prefer sa am un asigurator "prost' dar ieftin , de care poti sa te agati macar ...chit ca mori cu el de gat si tot sunt sanse sa recuperezi ceva. (Oricum fereasca D-zeu de chestii majore ca atunci ma intereseaza integritatea si sanatatea fizica si mai putin pabuga materiala : un fier distrus).
                Oricum nu e cine stie ce masina iar priceperea mea in sofat a crescut exponential fata de primul an cand experienta lipsea cu desavarsire.Acum riscul e considerabil mai mic.

                Comment


                • #9
                  Marius10, nu incurca CASCO cu RCA.
                  Conducerea preventiva nu te ajuta cu nimic daca-ti gasesti masina facuta zob in parcare.
                  Aici intervine CASCO, de obicei, pentru evenimente care nu se petrec din vina ta.
                  Si sa stii ca daca-ti cade un copac pe masina, vei fi despagubit de CASCO si pe urma - teoretic - isi vor recupera ei paguba de la ADP, Primarie, etc.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google