Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Aparatori de noroi - merita ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aparatori de noroi - merita ?

    De cand am luat masina (4 iunie 2009) am tot stat pe ganduri daca sa dau 1 milion pe 4 bucati de aparatori de noroi pentru Sandero. Faza e cam am tot cantarit situatia pana acum 2-3 zile cand mi-am spalat masina la o statie peco si am observat ca pe plasticul fata-stanga de pe portiera (ala de jos, montat pe usa) am un punctulet negru....mi-a sarit vopseaua. E minuscula zona, dar ma gandesc ca e sigur de la o piatra.
    Azi am facut rost de un marker cu vopsea alba si o sa acopar zona aia...da' intrebarea e: oare chiar merita sa-mi iau aparatori de noroi ? Bine, ele sunt 1 milion, dar mai e si 300 mii montatul in service.
    Voi ce ziceti, aveti aparatori ? Isi fac treaba, sau nu merita sa ma stresez sa dau banii ?

  • #2
    garantat merita! am peste 10.000 km si nu am probleme. nu am luat nici pietre in caroserie, nici criblura, nici nu mi-am improscat pragurile/portierele cu bitum de ala care tot toarna astia cind cirpesc sau ma rog intretin unele portiuni de asfalt. eu le-am montat de cind mi-a ridicat masina, daca erau imi puneam si contra-aripi pe spate cum am mai discuat cu colegii pe forum. cred ca imi voi pune si aparatori de "buze" cit de curind pentru ca eu o bag si pe coclauri des. fii atent ca eu am dat 1,5 mil cu montaj si nu m-am zgircit, pentru ca stiam ca is foarte utile.
    un mic dezavantaj e ca fata agata la borduri sau la colturi de pietre mai inalte (asta numai daca bagi pe forestiere) dar eu am testat la maxim, agatindu-le de mai multe ori si nu s-au rupt chiar daca par casante si plasticul nu e asa flexibil.
    Last edited by ciomp; 28 October 2009, 16:53. Reason: corectura+ adaugire

    Comment


    • #3
      merita!

      am si eu. le-am montat inainte sa ridic masina, pt ca isi merita intr-adevar banii. eu am dat 160 ron in oct 2008 cu tot cu montaj. dar pe ud si noroi...jos palaria. sunt cat de cat flexibile - am constatat la o parcare cu o bordura din militari . am agatat bordura, dar nu au patit absolut nimic.
      eu zic sa-ti pui, ca tot vine iarna.

      Comment


      • #4
        Le am si eu montate,dar eu fiind mai zgarcit,nu am platit la reprezentanta 200 lei,cat mi-a cerut pe ele (40/buc. + 40 montajul).Am mers frumos la un magazin oarecare si am cumparat pentru Logan (MegaDrive)cu 30 de lei cele 4 bucati si mi le-am montat singur. Cele de pe fata se potrivesc la fix,cele din spate stau putin "funky" deci va trebui sa ajustez. Dar isi fac treaba,merita sa fie montate.Gandeste-te numai la praguri,in timp vor rugini fara astea. Si sunt si destul de flexibile,nu le-am rupt,desi le-am agatat si eu.

        Comment


        • #5
          am luat de sandero de la auto marcu's din cauciuc (am scris pe topicul de revizii parca pretul, nu il mai stiu pe de rost) si sunt ok
          pe fata s-au potrivit, pe spate au necesitat o gaura de fixare in aparatoare

          Comment


          • #6
            Am gasit si eu aparatori in Kaufland la 50 lei toate 4, dar ar trebui decupate, si nu am riscat banii si apoi sa arate aiurea (stiti voi, sunt perfectionist...1 mm cum nu trebuie si le arunc ).
            Acum vad ca dacia schimba bratele stergatoarelor, o sa merg la dealer sa-mi fac si eu o programare si o sa vad...poate fac rost de bani si-mi pun aparatori originale, chiar daca sunt scumpe; nu de alta dar am luat si covorase originale enorm de scumpe, dar pana la urma isi merita fiecare banut.
            Multumiri pentru sfaturi.

            Comment


            • #7
              Bunicuta cand iti faci programare la DACIA pt schimbarea bratelor la stergatoare sa ma anunti sa mergem in aceeasi zi de se poate.Sunt obligati sa le schimbe la toti posesorii de sandero cu problema asta mica dar pacatoasa in timp.
              scuze moderatorilor pt off topic

              Comment


              • #8
                Salut.
                Am luat aparatorile de la dealer in ziua in care am luat masina. De montat le-am montat singur. Operatia este f bine explicata in instructiuni si e aproape banala. Pe fata se pun imediat pe spate necesita demontarea rotii si niste gauri in platic.
                Pot spune ca fac toti banii...n-am probleme cu praguri pline de noroi sau mai rau cu puncte de la emulsia pe care o dau astia inainte sa toarne asfaltul, probleme pe care le aveam la Solenza unde nu aveam aparatorile.

                bafta!
                Bafta!

                Comment


                • #9
                  si eu m-am gandit de multe ori sa pun dar nu am crezut ca sunt atat de importante. Acum ca am mai citit ma gandesc serios sa montez, poate chiar saptamana viitoare.

                  Comment


                  • #10
                    Mda, pai acum nu prea mai am timp sa ma gandesc la aparatori, au aparut altele pe capul meu: in primul rand, examinand masina mea si a lui Oliseh (a lui fabricata in 2008, a mea in 2009) am descoperit ca, calculatorul masinii lui (care cica e in spatele bateriei, e acoperit de o carcasa de plastic negru...mie imi lipseste acel plastic (am dat mail la VC, da' cica vor VIN-ul masinii...ca sa-mi poata raspunde...etc), plus ca dupa 1 an, scaunul soferului masinii lui Oliseh scartaie tare....al meu scartaie dupa 4 luni...se schimba pe garantie buretele ala pe care stai cu fundul (deci problema de la Logan o mostenteste si Sandero - si mai vorbim de evolutie la Dacia), plasticul ala de sub volanul masinii lui Oliseh cam balangane, si la gropi face ca toti dracii (raspunsul celor din service: e prins intr-un singur loc si face dupa un timp joc ?!! - astia-s tampiti).
                    Eu unul acum astept sa vad cum vor lucra astia din service la scaun - si daca fac treaba calumea, merg si eu sa-mi schimbe armatura aia din scaun (mie mi-e cam frica, ca am airbag-uri laterale, si mi-e sa nu-mi mai mearga dupa aia)
                    Apropo: stiti cat costa husele pentru Sandero cu bancheta rabatabila 1/3 - 2/3 ? Numa vreo 5 milioane !!?? (asta la dealer, desigur)

                    Comment


                    • #11
                      si eu am lovit cu genunchiul plasticul de sub volan si sa auzit trasnind ceva, acum de cate ori il ating are joc. Inca nu face zgomot la gropi dar daca il ating am impresia ca se dezmembreaza

                      Comment


                      • #12
                        Azi am rezolvat si cu aparatorile de noroi,arata minunat asa si plus ca o sa-si faca pe deplin datoria aceste aparatori.Ma costat 200 roni:aparatorile 110ron,1 L antigel 25ron ,o carcasa la cheie 15 ron plus manopera 45 ron si 5 ron ciubuc pt meserias,totul a durat aproximativ 20 min.Totusi foarte scumpa manopera avand in vedere ca nu a trebuit dat nici o gaura.Aparatorile din spate sunt prinse in 3 suruburi fiecare iar cele din fata cred,nu sunt sigur ca tot in 3 suruburi.
                        ps.pe saptamana viitoare o sa aflu raspunsul pt bratul stergatorului si pe joi o sa ma cheme sa-mi schibe buretele de la scaunul sofer ca tare rau scartia cand ma asezam pe el,ciudat ca in mers nu facea zgomotul ala ciudat.

                        Comment


                        • #13
                          Iata si genialele apartori,scumpe dar asa mi-au spus ce-i din sevice ca tre sa ma obisnuiesc cu preturile mari pe care le practica ei.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Pai deh,te au la mana cu garantia...trebuie sa faca si ei "un ban cinstit",nu?
                            Dar macar arata frumos,sigur o sa-si faca treaba mai bine ca ale mele la 30 de lei...

                            Comment


                            • #15
                              apropo de aparatori de noroi consider ca sunt utile si cel putin de ex pe masina lui oliseh chiar arata frumos. din experienta mea anterioara pot spune 2 chestii care NU imi plac la aparatori: scad garda la sol a masinii, astfel ca daca intri pe un teren oarecum accidentat, sau o bordura, o sa freci cu ele pe jos, posibil si sa se rupa. Al doilea aspect cae NU imi place la aparatori e ca iarna strang intre roata si pasajul rotii f multa gheata, zapada, mizerie, etc, care poate deveni f enervanta, astfel trebuie sa cureti acolo din cand in cand. Aspectul bun e ca nu mai se murdareste masina si eventual sa faca si un strat gros de noroi cu mizerie, plus ca nu mai lasi in spatele tau valuri de vapori de apa, astfel ca e si o masura de respect in plus fata de ceilalti participanti la trafic. Ca si costuri stiu ca au la Auto Marcus Grup set complet pt sandero la 75 ron. Instalarea se face destul de usor deci cam asta ar fi costul final. Sau daca nu, cred ca in 25 ron te incadrezi sa ti le puna si astia la service sa nu sari de 100 ron. Oricum e tentant, eu unul inca nu mi-am pus, am ales sa iau o cotiera si presuri inainte, dupa care urmeaza sa schimb HU-ul cu un Alpine pe portocaliu si cu USB ca sa fiu sigur ca ascult si altceva in afara de radio romania actualitati cand plec din Bucuresti.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google